Нинішні збитки українським екосистемам через повномасштабне вторгнення Росії оцінюються в 65 мільярдів доларів.
Третина українських лісів та 20% природоохоронних територій України уже постраждала від війни, а під загрозою опинилося 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна. Про це під час Конференції з обговорення пункту 8 “Екологічна безпека української “формули миру” поінформував прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Захід відбувся у столиці Фінляндії, Гельсинки, передає Суспільне.
“Перед усіма нами стоїть важливе завдання — виробити спільне бачення того, як захистити природу та життя людей. Україна готова розробляти спільне бачення та конкретні кроки на цьому шляху, застосовуючи принцип “ворог повинен заплатити”, — сказав очільник українського уряду.
Прем’єр озвучив декілька ключових завдань, щодо яких потрібно узгодити спільну стратегію.
Зокрема йдеться про:
- відстеження, реєстрації та звітування щодо всіх екологічних наслідків, впливів, втрат і збитків війни російського агресора в Україні;
- збір цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів України;
- напрацювання наступних спільних кроків для притягнення російського агресора до відповідальності за всі екологічні злочини, які були здійснені проти України.
Шмигаль додав, що екологічна безпека є передумовою економічного та соціального розвитку.
“Тому ми маємо знайти рішення та ресурси як найкраще можемо захистити та відновити нашу природу та екологію”, — резюмував він.
У серпні 2023-го тодішній міністр охорони навколишнього середовища України Руслан Стрілець інформував, що Росія завдала збитків довкіллю України на 2 трильйони гривень.
Що передбачає українська “формула миру”
11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн “Групи семи” (G7) “формулу миру” для подолання російської загрози.
Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
“Формула миру” включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
До теми: Британська розвідка проаналізувала тиск РФ на сході Харківщини