У межах виставки відбудеться також благодійний аукціон на дрони для ЗСУ.
Захід відбудеться 12 грудня 2024 року, відкриття – о 16:00 в Івано-Франківському краєзнавчому музеї (Ратуша, зал третього поверху).
Пропонована авторами експозиція виставкового простору «ВРЯТУЙМО СКАРБИ РАЗОМ! 15 РОКІВ!», розповідає історію франківського реставраційно-мистецького проєкту «Врятуймо скарби разом!» (автор Валерій Твердохліб).
Вже п’ятнадцять років завдяки небайдужим друзям цієї реставраційно-мистецької ініціативи, вдається повертати до життя сотні творів сакрального мистецтва Галичини.
Виставкова історія буде містити дві складові показу:
Перша частина залу – це історія проєкту від початку створення (25 грудня 2009 р.) до сьогодення. Там будуть представлені реставровані сакральні твори з яких починався проєкт, а також твори, які стали основою його розвитку у Франківську. Цікаві інформаційні блоки науково-реставраційних процесів консервації творів показують глибину проблематики збереження національної культури.
Друга частина – це розповідь про виставки-події зроблені в останніх роках, особливо 2024 рік, де базовим є концепт «Сакральне Сучасне», і п’ятнадцять цікавих виставок-подій, які вдалося реалізувати цього року.
Сам концепт «Сакральне Сучасне» в рамках «Врятуймо скарби разом!» був запропонований Яремою Стециком після відкриття виставки «БОГ МІЖ НАМИ!» в 2022 році. І вже 2023 року, в імпровізованій «музейній каплиці» Яреми, з виставки «Сакральне Сучасне. Херсон у Франківську» (куратор Оля Михайлюк, Київ), ця ідея запустила велику кількість нових мистецьких комунікацій в середині проєкту.
Окрім третього поверху, триває продовження сучасної експозиції проєкту / зал Сакральне Сучасне (другий поверх ІФКМ), і глядачі зможуть його оглянути також.
Для відвідувачів будуть підготовлені цікаві сюрпризи: нові, унікальні сакральні артефакти в рамках проєкту будуть виставлені вперше!
Дуже важливою складовою виставки стане благодійний аукціон мистецьких творів авторів-художників, які були, і є частиною сучасної художньої експозиції «Сакральне Сучасне».
Валерій Твердохліб, Нікіта Тітов, Сергій Лаушкін, Олена Приходько-Кіслих, Лев Скоп, Олег Дунаєвський – твори саме цих авторів стануть лотами аукціону. Для організаторів і друзів проєкту проведення аукціону є дуже важливим кроком, оскільки пріоритетом сьогоднішнього сучасного воєнного життя є підтримка фронту і Перемога!
Всі твори для події надаються художниками безкоштовно.
Доаукціонний огляд лотів можливий в залі «Сакральне Сучасне» (другий поверх), Івано-Франківського краєзнавчого музею з 26 листопада.
“Сподіваємося, що виставка буде мати хороший науковий, історичний та що також важливо, мистецько-терапевтичний ефект для відвідувачів Запрошуємо на відкриття!”, – йдеться в дописі.
Архітектори виставки – Валерій Твердохліб, Ярема Стецик.
Виставка «ВРЯТУЙМО СКАРБИ РАЗОМ! 15 РОКІВ!» експонуватиметься в приміщенні Івано-Франківського краєзнавчого музею, м. Івано-Франківськ, вул. Галицька 4 А.
Час роботи: щоденно з 10:00 до 17:00. Вихідний день: понеділок.
Автор та керівник проекту «Врятуймо скарби разом!», завідувач відділу реставрації Валерій Твердохліб.
- На аукціоні будуть представлені наступні лоти:
1. Валерій Твердохліб. «Народження України». 2022 рік. Полотно, темпера, золото. Розмір, 60х50 см.
Опис роботи.
Валерій Твердохліб – художник-реставратор вищої категорії, ініціатор та керівник проекту «Врятуємо скарби разом!», живописець, культурний діяч. Через іконографічні композиції відображує духовні й світоглядні цінності, якими живе сучасне йому суспільство. Як творчий метод застосовує інтуїтивний живопис та колаж.
У сюжеті «Народження України» поєднано традиційні типи Богородиці – Великої Панагії та Покрови в оточенні образів, які формують оповідь про час. Як Панагія – вона знаменує народження дитини, а як Покрова – розпростерла свій плащ над постатями, що позначають стару і нову історію нашої держави. Плащ Богородиці точить кров’ю, руки здійняті до чорного неба, наповненого спалахами ракет, пальці ледь торкаються тонкого плату, на якому вміщений текст: спаси і сохрани Україну!
- Нікіта Тітов. «Колір червоний». Папір, акрил. 2024 рік. Розмір 70х50 см.
Опис роботи. Нікіта Тітов, Дизайнер, художник-ілюстратор, медіамитець, живописець, громадський діяч. Автор чисельних проектів для кіно, рекламної індустрії, театру. Живе і працює в Івано-Франківську від початку повномасштабної війни. Активний учасник волонтерських проектів. У живопису застосовує графічні прийоми експресивного накладання мазків, поєднуючи чисті кольори: жовтий, блакитний, червоний, чорний.
«Колір червоний» Тітова – це імпульсивна матерія, через яку він відчуває світ; емоційний сплеск та дія, якою впорядковуються думки. Матеріал – червона фарба – виступає об’єктом взаємодії, фрагментом реальності, яку митець творить через чорне вікно-прірву. Комбінація широких мазків формує простір: темний, порожній чи ясний? Усе залежить від глядача, його здатності до розгадування складних комбінацій…
- Лев Скоп «Архангел Михаїл! З-під Авдіївки!». 14.09.2024 р. Дрогобич. Дошка, акрил. Розмір, 92х33 см.
Опис роботи. Лев Скоп. Художник, іконописець, мистецтвознавець, реставратор, поет, музикант, волонтер. Через авторську іконографію веде діалог із сучасним світом. Майстер-міфотворець, що керується підсвідомим, відтворюючи сюжети найчастіше на старому дереві: церковному ґонті, дошках від ящиків з набоями. Застосовує у творчості пастозну манеру, рефлексує на низове бароко через творення власної панк-іконографії. Від 2014-го року кошти, отримані від продажу власних творів спрямовує на підтримку військових та важкохворих.
«Архангел Михаїл» – один з найпоширеніших сюжетів у творчості Лева Скопа. У просторі ікони Святий усміхнений воїн, лицар у бронежилеті. На лівиці прикріплений золотий щит із тризубом, спис прибиває долу російську «двоголову курку».
- Олена Приходько-Кіслих, «ІрпіньБучаГостомель/Золотоверхий Київ». З серії «географічні відкриття/виживання». 2024 рік. Ірпінь. Мозаїка, смальта, кераміка , золота смальта, метал. Розмір, 20,5х14,5х4 см.
Олена Приходько-Кіслих – реставраторка творів з тканини та шкіри Національного науково-дослідного реставраційного центру України у м. Києві, художниця, що працює з мозаїкою, текстилем та керамікою. В часі початку активних бойових дій в Ірпені вийшла пішки разом з чоловіком та котом до Києва. Зі столиці потягом доїхала до Івано-Франківська. Протягом вимушеного переїзду займалась дослідженням та реставрацією цінних експонатів Івано-Франківського краєзнавчого музею. У роботах воєнного циклу досліджує питання пам’яті.
Композиція «ІрпіньБучаГостомель/Золотоверхий Київ» виконана у 2-річну річницю звільнення міст Буча, Ірпінь та Гостомель. Авторка сміливо інтерпретує фрагменти мозаїчної обстави Михайлівського золотоверхого собору у Києві (ХІІ ст.), що, як і тисячі інших українських святинь – є украденою й сплюндрованою історією. Найвідоміш а мозаїка храму – «Дмитро Солунський» – перебуває нині в експозиції московських музеїв.
Олена Приходько, відтворюючи фрагменти мозаїки новими матеріалами, інтерпретує суть зображення – мирне життя виборюється зброєю. Серед матеріалів композиції – керамічні лялькові голівки, які авторка називає «людинка». Позбавлені індивідуальних рис, вони ототожнюються з пращурами, душами загублених війною, чи з власним я.
- Сергій Лаушкін, «Ми з України!». 01.07.2022 року. Папір, пастель. Розмір, 28х25 см. З приватної колекції Валерія Твердохліба.
Опис роботи. Сергій Лаушкін. Живописець, графік. Майстер символіко-алегоричної картини, ліричного пейзажу. У розкутій, м’якій манері вишукує узагальнено-символічний характер образів. У перші місяці 2022-го року митець вимушено переїхав до Івано-Франківська.
Гасло «Доброго вечора, ми з України!» започатковане українським музикантом, фронтменом і вокалістом гурту «ДахаБраха» Марком Галаневичем. З початком повномасштабної війни воно набуло значення вербального маркера нації, що дала опір ворогу.
Композиція «Ми з України!» належить до графічної серії, яка представлялась у форматі інсталяції-діалогу на виставці «Бог між нами» (2022). Захоплює витончена, гнучка графіка сухої пастелі, що у дзвінких кольорах творить маршеву візію, суголосну кращим зразкам актуальної української пісенної творчості.
- Олег Дунаєвський. «Тризуб», з «Чорної серії» Нікіти Тітова. 2024 рік. Франківськ. Мозаїка, смальта, метал. Розмір, 40х30 см.
Опис роботи. Олег Дунаєвський. Інженер-проектант, випускник школи мозаїки Фріулі (Італія). Засновник мозаїчної майстерні «Міф» у Івано-Франківську. Як матеріал своїх робіт використовує італійські мармури та смальту. Митець досконало володіє ремеслом, у практиці послуговується техніками римської, візантійської та модерної мозаїк. Виконання робіт потребує ретельного компонування фрагментів й тривалого часу.
Композиція «Тризуб» виконана за ілюстрацією художника Нікіти Тітова. Силует національного гербу сюжетно трансформований: бічні крила утворюють прохід між двома скелями. Центральна вісь інтерпретована у постать воїна в бойовому спорядженні, що рухається уперед.
Всі ці художні твори, належать авторам, які були і є, частиною сучасної експозиції Івано-Франківського краєзнавчого музею «Сакральне Сучасне», яка створена в липні 2022 року (виставка «БОГ МІЖ НАМИ»).
Проєкт триває! В більшості своїй твори надані безкоштовно авторами, спеціально для благодійного аукціону «ВРЯТУЙМО СКАРБИ РАЗОМ!15 РОКІВ!», який відбудеться 12.12.2024 року в залах Івано-Франківського краєзнавчого музею (Ратуша), в рамках виставкового проєкту о 17:00 (третій поверх).
Читайте також: Франківців запрошують на різдвяне шоу Хору ім. Верьовки «Від Миколая до Йордана»