У вівторок, 1 грудня, відбулася перша сесія Івано-Франківської міської ради VІІ демократичного скликання, яка обрала заступників міського голови, сформувала виконавчий комітет та розприділила комітети. Найбільше посад дісталося ВО «Свобода», але трохи перепало і її союзникам – «БПП «Солідарність» та «Батьківщині».
Оскільки, відповідно до нового законодавства, кількість депутатів місцевих рад зменшилася майже на третину, то тепер маємо тільки 42 обранці (у минулому скликанні було 60). Серед них – 14 «свободівців», дев’ять представників «БПП «Солідарність», по шість висуванців «Самопомочі» та «УКРОПу», чотири – «Батьківщини» та три – УНП.
До останнього моменту очікувалося, що «укропівці» приєднається до «свободівців» та утворять стійку більшість у міськраді спільно з уже спаяними докупи «Свободою» та «Батьківщиною». Однак вони не змогли домовитися. Як наслідок, в останній день «Свобода» домовилася з «Солідарністю», що дало змогу сформувати депутатські комісії та виконком у той же день.
Всі зауваження щодо порушення регламенту міської ради і нагадування, що депутати мають отримувати проекти рішень за 20 днів до сесії, до уваги не бралися. Більше того, новий очільник міста Руслан Марцінків порадив тим, хто побачив у цьому щось незаконне, пошукати правди… в суді.
Розподіл портфелів
Таким чином, три комісії (з питань бюджету, з питань гуманітарної політики та з питань ЖКГ та з питань регламенту) очолили свободівці, ще одну – перепала представнику від «Солідарності» Володимиру Яблоню. І це не дивно, адже у цій фракції найбільше забудовників, і наразі виглядає так, що тільки ця тема їх цікавить. Ще три комісії наразі залишаються вакантні.
Секретарем міської ради теж стала «свободівка» Оксана Савчук. Ще донедавна вона була одним із засновників таких фірм, як «Комунальні інвестиції» та «Гендлярка». Перша фірма є крупним підрядником «ЄРЦ», друга – «засвітилася» в Івано-Франківську тоді, коли дивним чином без тендерів отримала дозвіл на встановлення у місті зупинок громадського транспорту разом з кіосками.
Міський голова Руслан Марцінків запропонував включити до складу виконавчого комітету міської ради 16 осіб. «Свобода», «Солідарність» та «Батьківщина» підкорилися.
Так, першим заступником мера став екс-секретар міської ради Микола Вітенко. Заступником, який куруватиме гуманітарні питання, – депутат облради від «Батьківщини» Олександр Левицький (саме він під час Революції гідності через зневажливе ставлення до людей отримав прізвисько Чоловік Божий). Заступником, який куруватиме будівництво, став колишній голова Тернопільської облради Олексій Кайда (дуже прикро, що не іванофранківець, адже тільки людині, яка народилася і виросла в місті, може бути не байдуже, як забудовують історичний центр чи рекреаційні зони). Заступником, який куруватиме економіку, залишився Богдан Білик, а керуючим справами виконкому став депутат облради Ігор Шевчук.
Крім цього, до складу виконкому увійшло ще п’ять представників, яких запропонувала «Свобода». Це ідеолог комунальної реформи в Івано-Франківську, екс-директор КП «ЄРЦ» Вадим Войтик, підприємець Михайло Сеньків, керівник патронатної служби міського голови Вікторія Дротянко, екс-депутат міськради Сергій Романюк та член попереднього виконкому Іван Креховецький.
Ще троє членів виконкому – від «Солідарності». Це керівник міського штабу на попередніх виборах Ярослав Яцишин, член попереднього виконкому Дмитро Демків та доцент кафедри кримінального права Прикарпатського національного університету Олексій Петечел.
«Батьківщині», крім посади заступника міського голови, дісталося ще одне крісло у виконкомі, яке займе Ярослав Зуб’як.
Дисципліна понад усе
Минулої каденції у «свободівців» була більшість у міській раді, але не було «свого» міського голови. Тепер у них є більшість у виконкомі, міський голова та половина комісій. Чи піде на користь це обласному центру Прикарпаття – побачимо.
Але нагадаємо, що депутати від «Свободи» в минулому скликанні запам’яталися жорсткою свободівською дисципліною. Фракція «Свободи», маючи тоді 34 мандати із 60-ти, перших два роки навіть не зважала на інші фракції. На початках, правда, бавилася у прозорість. Вигадали навіть надзвичайно цікаву ідею – щомісяця звітувати перед громадою на прес-конференціях. І навіть провели таких звітів… кілька.
Але вдавана прозорість завершилася наприкінці 2012 року, коли «свободівський» очільник Роман Онуфріїв та секретар міської ради від «Свободи» Руслан Марцінків не знали, що відповісти на запитання щодо хабара, на отриманні якого правоохоронці затримали їхнього ставленика, директора департаменту містобудування та архітектури Олега Гаркота. Тоді ж «свободівська» більшість у міськраді почала валитися.
Нагадаємо, що фігурантом тієї історії із хабаром був також один із «свободівських» депутатів Володимир Колковський. Після затримання відвідувати сесії міськради він уже не міг. А через кілька тижнів Руслан Марцінків став народним депутатом, і фракція «Свободи» втратила ще одного депутата. Згодом лідер фракції Роман Онуфріїв остаточно посварився з депутатом Віталією Сарабін, яка припинила відвідувати сесії. Ще один депутат Тарас Бережанський переїхав до Німеччини.
Вже на початку 2013 року «Свобода» захотіла ділитися з іншими депутатами відповідальністю і почала домовлятися. Тоді ж було вигадано депутатський клуб – закрите засідання перед сесією, де депутати могли сказати все, що думають, не переживаючи, що їх почують журналісти. Але й ця форма спілкування працювала не постійно. Потреба у ній як з’являлася, коли треба було домовитися, так і зникала.
Як працюватиме нова міська влада Івано-Франківська, сформована, по суті, трьома політичними силами, що є лише ситуативними союзниками, невдовзі побачимо. Головне – щоб не як лебідь, рак і щука.
Тетяна СОБОЛИК