ЦМКЛ стає високотехнологічним центром лікування серцевих недуг

  • Івано-Франківськ поступово перетворюється в потужний високотехнологічний центр лікування серцевих недуг завдяки спільним зусиллям місцевої влади та медиків. Новиною 2025 року стало те, що в центральній міській клінічній лікарні (ЦМКЛ) з’явився відеоторакоскоп німецького виробництва вартістю майже 6 млн гривень. Його куплено за кошти громади. Медики назвали це справжнім проривом у місцевій медицині, який дозволить лікарям проводити операції на більш високому рівні та забезпечить пацієнтам швидше одужання.

    Відеоторакоскопія — це процедура, під час якої в тіло людини крізь невеликий розріз грудної клітки вводять оптичну систему з відеокамерою, до якої входить твердий інструмент або відеоплеврофіброскоп, і це дає кращу візуалізацію під час медичної операції. «Операції з допомогою відеоторакоскопа є одними з найновітніших в кардіохірургії, — фахово пояснила кардіохірург Cвітлана Сарапук. — Завдяки цьому обладнанню хірург може з високою роздільною здатністю бачити зображення операційного поля. Це надзвичайно полегшує роботу, а для пацієнта пришвидшує післяопераційний етап реабілітації. Відповідно можна виконати більшу кількість таких процедур із кращим результатом». Але ця технологія, за її словами, вимагає відповідного рівня підготовки медичного персоналу та досвіду.

    «Цей апарат використовується при мініінвазивному доступі [замість великого розрізу до 25 см посередині грудини виконується міжреберний розріз довжиною всього 6-10 см. – МС] і при операціях на серці, де потрібно покращити доступ і візуалізацію. Завдяки цьому методу менша травматизація, менша крововтрата, краща візуалізація та швидша робота», — пояснив переваги новітнього обладнання один із провідних кардіохірургів ЦМКЛ Тарас Гудзенко.

    У цій лікарні в останнє десятиріччя відбулася справжня революція в кардіохірургії. Нині тут роблять навіть рідкісні операції, які досі виконували лише в столиці. Поряд із технічним оснащенням кардіоцентру увагу звернуто і на підвищення кваліфікаційного рівня лікарів та освоєння новітніх операційних технологій. Для цього до нашого міста запрошують провідних кардіохірургів з України та з-за кордону і вчаться на їхньому досвіді.

    Ще в жовтні 2016 року в кардіохірургічному центрі ЦМКЛ бригада київських кардіохірургів із Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова провела перші три операції на відкритому серці. У січні 2017 року спеціалісти з того ж інституту допомогли франківським лікарям проводити операції аорто-вінцевого шунтування на працюючому серці без застосування штучного кровообігу, зупинки серця та охолодження пацієнта. У травні 2022 року в лікарні почали робити діагностику та хірургічну корекцію вроджених вад серця пацієнтам з допомогою кардіохірурга з Києва Олександра Романюка. У лютому 2023 року в співпраці з польським кардіохірургом-трансплантологом, проктором TAVI Boston Scientific Міхалом Зембалою кардіохірурги ЦМКЛ зробили дев’ять успішних операцій на серці, деякі з них, як-от, операцію Девіда на аорті та операцію Бенталла, виконали вперше на Прикарпатті. І прооперували ще сім пацієнтів зі складними набутими вадами серця з допомогою того ж М. Зембали в квітні 2023 року. У липні того ж року в центральній лікарні вже робили рідкісні оперативні втручання без розсічення грудної клітки, що вважається вищим пілотажем в кардіохірургії й виконується в обмеженій кількості клінік. У жовтні 2023 року тут уперше на Франківщині виконали протезування низхідного відділу аорти для пацієнта з вродженою вадою коарктації аорти. У травні 2024 року з допомогою Костянтина Руденка з Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова вперше на відкритому серці за методикою Ферацці прооперували пацієнтку з гіпертрофічною кардіоміопатією (ця недуга може спричинити раптову смерть). Наприкінці 2023 року франківці вперше застосували найсучаснішу технологію TAVI (операція із заміни клапана серця на штучний), а в липні наступного вдруге успішно замінили серцевий клапан. У травні 2024 року вперше самостійно провели одну із найскладніших операцій в кардіохірургії – операцію Бенталла і, крім того, вперше здійснили аортокоронарне шунтування мініінвазивним методом на працюючому серці. А в червні вдруге зробили одну з найскладніших у кардіохірургії операцію Феррацці. Директор ЦМКЛ Тарас Масляк повідомив, що такі операції його лікарі проводитимуть й надалі в співпраці з Національним інститутом серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова.

    За словами начальниці управління охорони здоров’я ІФМР Алли Вацеби, ЦМКЛ — єдиний заклад в області, який проводить такі складні операції. Торік її кардіохірурги врятували понад 220 людей. А тепер завдяки новітньому обладнанню операції стануть ще безпечнішими та ефективнішими.

    Нагадаємо, 15 грудня 2023 року міська рада затвердила програму «Здоров’я мешканців Івано-Франківської міської територіальної громади на 2024-2026 роки», згідно з якою на 2024 рік в бюджеті було передбачено на її виконання — забезпечення пільгових категорій населення базовими медичними послугами та життєво необхідними медикаментами та іншим — 27,5 млн грн, а на цей рік — 25,75 млн грн.

     

     

     

    реклама

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!