Українці пріоритетно розподіляють “тисячу Зеленського” між комунальними послугами, поповненням мобільного рахунку та донатами на ЗСУ.
Видання “Читомо” дослідило, як на український книжковий ринок вплинули державні програми “Зимова єПідтримка”, “Національний кешбек” та “єКнига”, які запустилися в жовтні-грудні 2024 року.
За даними в. о. голови Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександра Красовицького, загалом із програм “єПідтримка” і “Національний кешбек” українці витратили на книжки 108 млн 621 грн, передає Суспільне Культура.
Голова відділу стратегічної роботи й аналітики УІК Юрій Марченко поділився, що частка витрат на книжки становить 2,5 % від усіх витрат зимової “єПідтримки”. За його словами, станом на 7 січня загальна сума витрат на книжки сягнула 94 мільйонів гривень. Кількість чеків – 135 тисяч, середній чек – 696 гривень. За час дії програми середній чек покупців книжок через “єПідтримку” не перевищив 700 гривень.
Річ у тому, що українці пріоритетно розподіляють “тисячу Зеленського” між комунальними послугами (63 %), поповненням мобільного рахунку (17 %) та донатами на ЗСУ (4 %). Про це свідчить статистика, яку оприлюднив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров за 2 тижні після старту програми.
Відгуки видавців
Слід зауважити, що запуск “єПідтримки” припав на найактивніший період книжкового ринку. Через це видавці наголошують: практично неможливо визначити, що спричинило пожвавлення в продажах — передсвятковий сезон у грудні чи державні програми.
Наприклад, гендиректор видавництва “Ранок” Віктор Круглов відзначив незначний вплив усіх трьох програм підтримки: їхня частка в загальних продажах становить лише 1,2 %.
Директорка видавництва Vivat Юлія Орлова, своєю чергою, припускає, що вплив програм може стати помітнішим після другої хвилі виплат.
Малі видавництва здебільшого не беруть участь у програмі безпосередньо, тому можуть зробити висновок про ефективність державних програм тільки після звітів книгарень, які продають їхні видання.
Зокрема, співзасновниця видавництва “Видавництво” Лілія Омельяненко розповіла, що крамниці почали активніше замовляти їхні книжки, мотивуючи це саме програмами підтримки, а продажі зросли на 20–50 %.
Засновниця Artbooks Анна Похлєбаєва прокоментувала, що видавництво простежило певний сплеск від початку грудня до нового року.
Та не варто пояснювати це лише передсвятковим ажіотажем: у видавництва “Сафран” у грудні 2024-го продажі зросли вдвічі у порівнянні з груднем 2023-го, коли не діяла програма підтримки.
Втім, головна редакторка UA Comix Руслана Коропецька поділилася, що для них продажі не зросли після запуску держпрограм. Видавництво пояснює це своєю орієнтованістю на дорослу аудиторію та складною структурою програми підтримки.
Відгуки книгарень
На відміну від видавців, мережі книгарень фіксують поступове зростання продажів.
Наприклад, в книгарні Readeat продажі зросли на 93 % після запуску програми “єПідтримка” та на 11 % після запуску “єКнига”.
Мережа книгарень Yakaboo відзначила зростання інтересу до книжок на понад 40 % після старту програми.
“Книгарня Є” теж відгукується позитивно: залученість її аудиторії зросла в півтора-два рази.
Які книжки купують українці
За даними “Читомо”, найчастіше українці купують в усіх книгарнях і видавництвах такі книжки:
- “Тією горою є ви. Як перетворити самосаботаж на самовдосконалення” Бріанни Вест;
- “Покинь, якщо кохаєш” Коллін Гувер;
- “Я бачу, вас цікавить пітьма” Ілларіона Павлюка;
- “Малечі про інтимні речі” Юлії Ярмоленко, Мар’яни Гілевич;
- “Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією” Володимира Станчишина;
- “Залишся, якщо кохаєш” Коллін Гувер;
- “Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі” Вiктора Франкла;
- “Іди туди, де страшно. І матимеш те, про що мрієш” Джима Лоулесса;
- “Посібник з убивства для хорошої дівчинки” Голлі Джексон;
- “Гра в кота і мишу. Книга 1. Переслідування Аделіни” Х. Д. Карлтон.
Читайте також: Уряд виділив на «Зимову єПідтримку» додаткові 5 мільярдів гривень