В інтернеті тривалий час озвучуються різні непідтверджені цифри. Зокрема, що в день по Україні може бути до 100 тисяч військовослужбовців, які йдуть в СЗЧ. Тож, в Івано-Франківському територіальному центрі комплектувавння та соціальної підготовки (ТЦК та СП) вирішили провести брифінг і розказати про повернення військовослужбовців до служби.
Підполковник, заступник начальника ТЦК та СП з психологічної підготовки персоналу Юрій Мухін розказав, що за самовільне залишення частини чи служби до 3 діб військовий підлягає дисциплінарному стягненню, але це ще не несе загрозу відкриття кримінальної відповідальності, передає “Галицький кореспондент“.
Також існує спрощена процедура повернення військового на службу. Хоч це стосується лише тих військових, які це зробили вперше.
Більше інформації дивіться у слайді:
Також підполковник Мухін розповів про сервіс «Турбота про військовослужбовця», там більш детально можна ознайомитися із можливостями повернення військових на службу.
Якщо ж військовослужбовець не повернеться за жодним з алгоритмів, то він буде підлягати кримінальній відповідальності (йдеться про позбавлення волі від 5 до 10 років).
У ТЦК нагадують, що існує військова служба правопорядку, де військовослужбовці можуть дізнатися про те чи вважається він в СЗЧ і скільки часу.
У розшуку залишається 2000 військових
Також озвучили деякі цифри щодо Івано-Франківської області. Кажуть, з 25 вересня 2024 року вони розшукали понад 2000 військовослужбовців, з них повернулися служити 1300, 200 осіб вже доставили до органів досудового розслідування, 350 повернулися самі до військових частин, 77 померли з різних причин, будучи в СЗЧ, 32 перебувають у місцях позбавлення волі і понад 100 передано до Національної гвардії для подальшого проходження служби.
У розшуку залишається 2000 військовослужбовців з Івано-Франківщини. Проводяться різні розшукові заходи. Спілкуються з ними, щоб вони поверталися та поверталися нести службу.
При поверненні відновлюють усі виплати
Капітан Андрій Маланій каже, що головне це бажання військовослужбовця повернутися. Якщо він повертається, то відновлюють всі його права, виплати, контракт тощо.
І за словами підполковника Сергія Осташевського, у військовій частині 1241 працюють якраз із військовими, які повернулися самі або їх затримали. З тими, яких доставили, вони проводять інтервʼю, щоб зрозуміти чи він проявляє цікавість до служби в Національній гвардії. З ним проводяться бесіди, робота медиків та психологів, фізична підготовка тощо.
Він нагадав, що постійно потрібні люди на роботу з дронами. У військовослужбовців є можливість обрати собі ту військову частину, яку вони обрали.
Бути СЗЧ — не вирок, переконує Осташевський. І на це у них були різні причини, починаючи від сімейних, закінчуючи робочими моментами. Тому їх ніхто не засуджує. Командири раді кожному, адже кожен повернутий військовослужбовець — це уже підсилення.
Як повідомляв “Галицький кореспондент”, 9 січня Верховна Рада підтримала продовження терміну добровільного повернення на службу тих військових, які самовільно залишили частину до 1 березня 2025 року.