Україна вже не перший рік активно працює над зниженням рівня споживання тютюнових та нікотинових виробів.
Європейські країни прагнуть прирівняти нікотинові паучі до традиційних тютюнових виробів, щоб зменшити їхню доступність для дітей і молоді. Станом на 2024 рік вже 11 країн заборонили нікотинові паучі, серед яких Німеччина, Бельгія, Нідерланди та Австралія.
Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я приєднуються до ініціативи міністрів охорони здоров’я Європейського Союзу щодо перегляду Директив ЄС про тютюнові вироби, повідомляють у Центрі громадського здоров’я.
Це рішення спрямоване на досягнення головної мети ЄС – створення покоління, вільного від тютюну до 2040 року, як передбачено Європейським планом боротьби з раком та Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну.
Тютюнова індустрія постійно випереджає регулювання, пропонуючи нові продукти, зокрема нікотинові подушечки (паучі), які активно просуваються на ринку сьогодні. Вміст нікотину в одній нікотиновій подушечці може перевищувати рівень у звичайній сигареті у 20 разів. Водночас українське законодавство встановлює обмеження на вміст нікотину в сигаретах (1 мг) і рідинах для електронних сигарет (20 мг/мл), проте для нікотинових подушечок такі норми поки що відсутні.
Дванадцять міністрів охорони здоров’я ЄС виступили з чіткими сигналами: ЄС повинен розробити надійне законодавство для вирішення проблем зростаючого використання вейпів і нікотинових подушечках (паучах), особливо серед молоді.
Подальша гармонізація українського законодавства з законодавством країн Європи – це єдиний шлях до захисту здоров’я спільного європейського простору.
«Нікотинові вироби, зокрема електронні сигарети та нікотинові подушечки (паучі), становлять серйозну загрозу здоров’ю українців, ці продукти стають дедалі популярнішими серед молоді, і це виклик, на який потрібно реагувати вже зараз – обмежити їхню доступність і захистити дітей від нікотинової залежності. Важливо, щоб Україна діяла на випередження, запобігаючи новим загрозам для здоров’я наших громадян», – наголосив заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін.
Посилюючи заклик міністрів до «майбутнього» законодавства, EuroHealthNet підготував аналітичну записку, де зібрано ключові рекомендації щодо політики та приклади передового досвіду щодо зменшення споживання тютюну та продуктів на основі нікотину, щоб надихнути національні, регіональні та місцеві уряди та заохотити дії на рівні ЄС. Ознайомитися з аналітичною запискою можна за посиланням.
Нагадаємо, з 11 липня 2023 року в Україні діє комплексний антитютюновий Закон №1978, норми якого базуються на положеннях рамкової конвенції ВООЗ.