Міжнародний проєкт Talking Statues отримав українську адаптацію: відтепер в п’яти містах України на пам’ятниках є QR-коди, відкривши які можна почути аудіооповіді голосами українських і світових зірок.
Проєкт Ukraine WOW створив інтерактивні розповіді для пам’ятників Івану Мазепі в Полтаві, Пилипу Орлику в Києві, Антону Головатому в Одесі, Юрію Кульчицькому у Львові, Дмитру Вишневецькому у Запоріжжі.
Залучили українських і американських зірок: Олега “Фагота” Михайлюту, Олександра Лаптія, актора “Зоряних війн” Марка Гемілла, письменника Стівена Фрая. Про це йдеться в пресрелізі, наданому Суспільне Культура.
За задумом статуї оживають і “дзвонять” користувачам смартфона. Вони оповідають свою осучаснену біографію.

До проєкту долучилися:
- фронтмен ТНМК Олег “Фагот” Михайлюта,
- режисер проєкту “МУР” Олександр Хоменко,
- актор, що втілив одного з ключових персонажів “S.T.A.L.K.E.R.2: Серце Чорнобиля” Олександр Лаптій,
- актори Роман Луцький та Андрій Самінін.
Пам’ятники козакам озвучили також англійською актори Марк Гемілл, Марк Стронг, Стівен Фрай, фотограф Джайлз Дьюлі та редактор The Guardian Ден Саббаг.
Talking Statues (“Статуї, що говорять”) діє в цілому світі. Вони оживили пам’ять про Ганса Крістіана Андерсена в Нью-Йорку, Жанну дʼАрк у Парижі, Юлія Цезаря в Римі Королеви Вікторії у Лондоні, та багатьох інших постатей. Ініціативу започаткували до 18 квітня Міжнародного дня пам’яток.
“Ми неодноразово бачили за кордоном Talking Statues та мріяли запустити цю ініціативу в Україні. Проте навіть не очікували, що на наш запит відреагують так блискавично. Виявилося, що родина засновника Talking Statues Девіда Пітера Фокса має українське коріння. Команда Девіда зробила неймовірну роботу, щоб встигнути запустити проєкт до Міжнародного дня пам’яток”, — діляться засновниці Ukraine WOW Ярослава Гресь та Юлія Соловей.
Деталі озвучення
- В Полтаві Івана Мазепу озвучили актор театру і кіно, офіційний голос Ральфа Файнза і Крістофа Вальца в Україні Андрій Самінін та британський актор і письменник Стівен Фрай (українською та англійською);
- В Києві Пилипа Орлика озвучили Олександр Лаптій та американський актор, зірка кіносаги “Зоряні війни” Марк Гемілл (українською та англійською);
- В Одесі Антона Головатого озвучили фронтмен гурту ТНМК Олег “Фагот” Михайлюта та міжнародний редактор з питань оборони й безпеки у The Guardian Ден Саббаг (українською та англійською)
- У Львові Юрія Кульчицького озвучили український актор Роман Луцький (“Відблиск”, “Антарктида”) та британський актор Марк Стронг (“Кінгсмен”, “Шерлок Холмс”) (українською та англійською);
- У Запоріжжі Дмитра Вишневецького озвучили Олександр Хоменко та британський фотограф-документаліст, очільник Legacy of War Foundation і перший Уповноважений ООН з прав людей з інвалідністю в умовах війни Джайлз Дьюлі (українською та англійською).
Посилання, які у QR-кодах на табличках біля памʼятників, доступні з телефону.

Проєкт реалізувала ГО Ukraine WOW, за фінансової підтримки мультимаркетів “Аврора”. Консультував проєкт український історик, дослідник доби Війська Запорозького Олексій Сокирко.
Talking Statues — міжнародний освітньо-розважальний проєкт для популяризації історії та культури, створений у Лондоні режисером Девідом Пітером Фоксом. Ініціатива поєднує культурну спадщину з технологіями, роблячи її близькою, живою та захопливою для мешканців міст і туристів.
Пам’ятники вже “заговорили” у Парижі, Нью-Йорку, Копенгагені, Берліні, Чикаго, Римі та інших містах світу. Особливість проєкту — в голосах: героїв озвучують публічні особи, зірки світового кіно та театру. Серед них Меріл Стріп, Віола Девіс, Мадс Міккельсен, Зої Салдана.
Нагадаємо, у Франківську розповіли, як святкували українські воїни сто років тому