Близько 135 кардиналів з усього світу, яким не виповнилося 80 років, мають право взяти участь у конклаві та вирішити, хто має стати наступним очільником Римо-католицької церкви.
Конклав з обрання нового лідера Римо-католицької церкви збереться 7 травня цього року. Про це агентству Reuters повідомив неназваний високопосадовець Ватикану, передає Суспільне.
За його словами, цю дату було визначено під час закритої зустрічі кардиналів у Ватикані, першої після похорону Папи Римського Франциска, що відбувся у суботу, 26 квітня. Офіційне проведення конклаву оголосять незабаром.
Останні два конклави, у 2005 та 2013 роках, тривали лише два дні. Але шведський кардинал Андерс Арбореліус заявив, що цей конклав може зайняти більше часу, оскільки багато кардиналів, призначених Франциском, ніколи раніше не зустрічалися один з одним.
Що таке конклав
Це слово походить від середньовічно-латинського conclāve і буквально означає кімнату, що може бути зачинена. Конклав — збори кардиналів, які є дорадниками Папи та обирають наступного Папу, якщо його термін служіння завершується через смерть чи зречення.
У католицькому церковному праві Папа Римський вважається наступником апостола Петра на Землі, тому процедури, яка б давала можливість кардиналам відкликати титул очільника католицької церкви теж нема. Папу обирають до його смерті або до того часу, поки він добровільно не зречеться понтифікату.
Правила і процес конклаву
Правила, за якими вибори Папи проводяться за закритими дверима, з’явилися в 1274 році на Ліонському соборі, скликаному Папою Григорієм X. Оголошення конклаву, який обиратиме нового понтифіка, має відбутися у проміжку між 15-м і 20-м днями. Коли офіційно Ватикан не має чинного Папи Римського — Sede vacante. Кардинали збираються в базиліці святого Петра, де просять благословіння Святого Духа, щоб обрати нового Папу.
Понтифіка обирають всі кардинали Ватикану, яким не виповнилося 80 років. Це правило існує з 1 січня 1971 року, коли Папа Павло VI обмежив вік кардиналів, що можуть голосувати на конклаві. Ті кардинали, яким виповнилося 80 станом на час дії обмеження, але вони вже були членами Священної колегії кардиналів, Папа дозволив долучатися до конклаву за власним бажанням.
Як повідомляв “Галицький кореспондент”, 21 квітня 2025 року кардинал Кевін Фаррелл, Камерленг Святої Римської Церкви, повідомив, що о 7:35 ранку Папа Римський Франциск помер. Причина смерті — інсульт та подальша незворотна серцева недостатність. Йому було 88 років, й він був першим в історії лідером Римсько-католицької латиноамериканського походження.