Сьогодні, 10 грудня, в приміщенні Івано-Франківського обласного центру розвитку туризму відбулась прес-конференція щодо стану дотримання прав людини в Івано-Франківській області у 2015 році.
Учасники проінформували про факти порушень прав людини з боку органів влади на території Івано-Франківської області, з якими стикнулися працівники Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) під час своєї роботи у 2015 р. Зокрема, представники Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини розповіли про порушення прав переміщених осіб, осіб задіяних в АТО.
Однією з проблем є недовіра до держави, особливо до суду.
«Люди не вірять в ті рішення, які встановлює суд», – зазначив Юрій Ващик, юрист-координатор Громадської приймальні Української Гельсінської спілки. За цей рік даною організацією проведено більше двох тисяч юридичних консультацій, підготовлено 105 процесуальних документів, опрацьовано понад 100 звернень, а також 15 разів представлено інтереси громадян у суді.
Однією з проблем є велика завантаженість міського суду. Деякі справи очікують розгляду понад тир місяці, а то і більше.
«Потрібно реорганізовувати роботу суду», – додав Юрій Ващик. Серед серйозних проблем є бездіяльність і протиправність правоохоронної системи. Юристами Громадської приймальні Української Гельсінської спілки шість разів скасовувалось закриття кримінального провадження. Дуже часто кримінальне провадження не відкривають.
Стосовно мобілізації, то тут є ряд серйозних порушень з боку військових комісаріатів, з метою «виконання плану» з мобілізації. Іншою проблемою є необізнаність військовослужбовців, ветеранів та учасників АТО в свої правах і пільгах. Так, мало хто з воїнів знає, що їм надається ще 14 додаткових днів відпустки на рік, зі збереженням заробітної платні.
«Потрібна інформаційна кампанія з боку держави стосовно роз’яснення про пільги для учасників АТО», – зазначив Юрій Ващик. Ще одним важливим напрямком документування порушення прав людини є порушення в зоні АТО як учасників, так і осіб, які не беруть участь в бойових діях.