Українний ризик

  • Є в інвесторів таке поняття – «країнний ризик». Його суть у тому, щоб оцінити можливі збитки ведення бізнесу у конкретній державі внаслідок політичної ситуації, економічних, організаційних, соціальних умов. Простіше кажучи, це такий рейтинговий показник, який дає зрозуміти наскільки високими є шанси того, що держава або боржники не зможуть або не захочуть виконувати перед інвестором свої зобов’язання.    

    До найбільшої, політичної, складової країнного ризику відносять можливість повної або часткової експропріації, позбавлення права управління, обмеження доступу до фінансових, трудових та сировинних ресурсів, контроль над цінами, товарами, діяльністю, валютні обмеження, у тому числі руху коштів за кордон тощо. Крім питань захисту власності та регулівної політики, враховується також рівень корупції, хабарництва, можливість правосуддя. 

    Одним з найповажніших дослідників країнних ризиків є лондонське видання Euromoney, яке веде рейтинг з 1983 року, охоплює 186 країн світу та щорічно публікує узагальнені показники у березні і вересні. Ризик оцінюється за 100 бальною шкалою, де 0 найвищий рівень ризику, а 100 – найнижчий.

    В останньому опублікованому рейтингу Україна є абсолютним лідером за темпами росту країнного ризику. У динаміці зниження рейтингу ми випередили Киргизію, М’янму, Уганду та Сьєрра-Леоне і потрапили у п’ятий, найгірший оберемок країн, де інвестування можна порівняти з грою у російську рулетку. У Європі нам компанію складають лише Білорусь, Молдова, Чорногорія, Боснія та Греція, а на Близькому Сході – Сирія, Іран, Ірак, Єгипет і Лівія. За останні три роки «покращень» ми вилетіли з першої сотні та впали на 25% (45,38 бали у березні 2009 проти 34 бали на сьогодні).  

    Джерело: http://www.euromoneycountryrisk.com

    Структуру рейтингу складають 9 параметрів: політичний ризик (25%), економічні показники (25%), боргові показники (10%), невиплачені та реструктуризовані по часу борги (10%), доступ до банківських фінансів (5%), доступ до короткострокових фінансів (5%), доступ до ринків капіталу (5%), дисконт по форфейтингу (5%). 

     

    Олег ПАРИЛЯК, юрист, партнер у юридичній компанії “Moris Group 

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!