З 1 січня в Івано-Франківську почала діяти нова схема руху громадського транспорту. Порівняно зі старою схемою, помітно зменшилася кількість автобусів та, відповідно, розвантажився центр міста. І за рахунок ліквідації маршрутів, які дублювали один одного, і за рахунок введення великих автобусів.
Однак такі зміни не всім припали до душі. Люди нарікають, що тепер доводиться дуже довго чекати на маршрутки, не можна доїхати до місця призначення без пересадок і це б’є по кишені, водії і далі грублять та не видають квитків.
Проте є й такі, яким зміни сподобались, оскільки вже немає засилля маршруток у центрі й автобуси курсують по вулицях, якими вони ще ніколи не їздили. Частині містян стало зручніше добиратися на роботу чи додому.
Але все ж таки люди роками звикали до тієї транспортної системи, яка існувала. Коли можна було стояти на зупинці в центрі й обирати маршрутку серед п’яти майже однакових. Коли в потрібний напрямок їхало по чотири маршрутки з малим проміжком часу між ними. Коли на маршрутку треба було чекати не більше п’яти хвилин. Коли всі нарікали на завантаженість центру маршрутками, але разом з тим усім подобалася така велика кількість автобусів, бо пасажирам це було зручно.
А тепер, з реформою, містянам доводиться змінювати набуті роками звички. Тепер на потрібну маршрутку можна чекати і 10, і 15 хвилин, і навіть півгодини. А щоб дістатися до потрібного місця, інколи доводиться їхати з пересадками.
Свої враження від нової транспортної мережі містяни масово викладають у Фейсбук-спільноті «Комуналка ІФ» та волають до комунальників. А на сайті електронних петицій м. Івано-Франківська навіть зареєстрували петицію з вимогою повернути стару схему руху громадського транспорту.
Перші дні були найважчими
Спеціаліст диспетчерської служби департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Максим Сич каже, що перші дні впровадження нової маршрутної мережі були найважчими, бо люди плутались, не розуміли, які сполучення зникли, а які з’явились. Однак він запевняє, що зараз скарг уже відчутно поменшало і все більше людей відзначають зміни на краще.
Сич зауважує, що дає результати й відповідна інформаційна діяльність – на ключових зупинках громадського транспорту людям роздають буклети з новою мережею та загалом намагаються проінформувати про неї якомога більше мешканців.
Мабуть, усі пам’ятають, як нові (старі) автобуси №27 і №22 були поламались, а автобус №28 майже вщент згорів. Однак Максим Сич переконує, що це робочий момент, бо автобуси великого класу є свого роду новинкою у нашому місті. Тому перевізник ще освоює ці автобуси, а водії ще звикають до них. Та й погодні умови були не надто сприятливими.
«Щодо 27-го маршруту, справді, були проблеми через те, що його перевізник, наше КП «Електроавтотранс», не забезпечив належного випуску автобусів. Було заплановано п’ять великих автобусів, а випущено тільки два великих і малий. У понеділок через погодні умови спочатку один великий поламався, потім другий, і на вечір залишився малий. Але наступного дня ми домовилися, щоб один з приватних перевізників кинув туди свої автобуси, і вже в ці дні скарг на роботу цього маршруту майже немає», – запевняє Сич.
Мотивація штрафами
Власне те, що на маршрут виїжджають не всі автобуси, і призводить до того, що деякі автобуси дуже переповнені і не всі охочі мають змогу поміститись у них.
Працівник департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Назар Рогів каже, що якщо такі скарги є, то їх перевіряють і в разі підтвердження інформації на перевізника складають відповідні акти.
«Потрібно розуміти, що винна не нова маршрутна мережа, бо теоретично вона передбачає роботу стількох транспортних засобів, скільки достатньо, щоб перевезти таку кількість людей. Треба розуміти, що по факту перевізник не забезпечив випуску такої кількості транспортних засобів, яка повинна бути, – розповідає Рогів. – Всі сили ми маємо затратити на те, щоб забезпечити виконання перевізниками всіх необхідних щоденних випусків і дотримання ними всіх графіків, як у ранковий, так і у вечірній час. Просто першим кроком було впровадження нової мережі, а зараз потрібен посилений контроль, щоб вони покинули старі звички – з’їжджати з маршрутів у вечірній час, прогулювати ранкові рейси і тому подібне».
За невиїзд автобусів на лінію чи невиконання графіків перевізники мають сплачувати штраф до міського бюджету. Розмір штрафу залежить від порушення.
«Зараз у нас створені дві робочі групи, які повинні моніторити цю ситуацію. І вже є попередні дані – групи виходили на місце, перевіряли. Тому будуть оформлені відповідні акти на спеціальний рахунок, і перевізник повинен сплатити штраф. Після трьох неоплачених штрафів ми подаємо на розривання угоди», – підкреслює Назар Рогів.
Нове – це забуте старе
Крім того, як стверджує Максим Сич, є ще кілька маршрутів, наприклад, №14, №40, №56, які є старими, бо в перевізників дійсний договір до 31 липня. Але він запевняє, що на лобовому склі перевізники в основному розмістили позначку «СТ», для того, щоб менше дезорієнтувати людей.
Що ж до нарікань на те, що не всі водії видають квитки, Назар Рогів каже, що в принципі видача квитків не була першочерговим завданням нової реформи, бо це тягнеться ще з минулого року.
«Була зміна маршрутної мережі. Маршрутна мережа – це, грубо кажучи, схема руху транспортних засобів. Багато в коментарях пишуть, що водії без футболок, не видають квитків, мовляв, що це за реформи? Першим етапом реформи була зміна мережі. Ми ставили іншу мету, інші завдання – і це не футболка для водія і не видача квитка пасажиру. Бо це залишилось з попереднього року. Але водій має обілечувати пасажирів, а пасажири мають брати квитки у водія. Так хочемо ми. Але це законодавчо не зобов’язує ні пасажира, ні водія», – стверджує Рогів.
Однак цю ситуацію може змінити впровадження електронних квитків, які мають з’явитися вже до 1 липня 2016 року.
«Електронний квиток, здебільшого, передбачає декілька варіантів оплати. Це, наприклад, карточкою, з якої знімають разову вартість за поїздку. Якщо ви цю карточку не виробили або не поповнили, то маєте можливість придбати паперовий квиток, зайти з ним автобус і прокомпостувати його, на ньому вибиває дату і час. Тобто є така можливість і така можливість», – переконує Назар Рогів.
Величезна кількість скарг на нову транспортну мережу призвела до того, що якщо раніше були передбачені номери автобусів від 21-го до 47-го, то нещодавно вже з’явилися нові маршрути: №48 (Івасюка – Хлібокомбінат) і №49 (АС-2 – Петлюри).
Крім того, на розгляд виконкому запропонують ще й маршрут №50, який буде їхати майже за схемою старого маршруту №55, сполучаючи вул. Івасюка, аеропорт і онкодиспансер у робочі дні та мікрорайон «Каскад» і міське кладовище – у вихідні.
Наталія КОЗАК