Сьогодні, 28 січня, в громадському ресторані “Urban Space 100” відбулась презентація проекту наукового дослідження «Голокост євреїв Прикарпаття в роки Другої світової війни як складова етнодемографічної катастрофи Східної Галичини».
Ініціаторами проекту виступили Олександр Оришко, волонтер, бізнесмен та громадський діяч, Світлана Оришко, доктор філософії в галузі педагогіки, та Любов Соловка, історик, джерелознавець, член Національної спілки краєзнавців України.
Як запевняють автори, проект має на меті висвітлення основних тенденцій суспільного життя єврейського населення регіону в 1930-х рр. напередодні Голокосту.
“Чому ми в усьому звинувачуємо євреїв. Ми повинні зробити висновки, на основі реальних фактів та реальних подій”, – розповіла Світлана Оршко.
Зокрема, розкриття масштабності Голокосту на Прикарпатті, яка є досі невідомою широкому загалу громадськості (а кількість єврейських жертв по області, включаючи біженців та угорських євреїв, складає за різними даними від 132 до 160 тисяч осіб), та висвітлення Голокосту євреїв Прикарпаття як частини етнодемографічної катастрофи багатонаціонального в минулому краю Східної Галичини.
“Після Другої Світової війни, галицьке єврейство припинило своє існування, як община”, – зазначила історик Любов Соловка.
Також, пані Соловка зазначила, що на міському кладовищі є пам’ятник євреям з Богородчан, оскільки їх вивезли та стратили в Івано-Франківську.
Нагадаємо, що митрополита Андрея Шептицького посмертно нагородили за порятунок євреїв у часи війни.