Парк атракціонів юрського періоду?

  • Тиждень тому «Парк атракціонів Лис Микита» у Франківську ще не був готовий до сезону. П’ять атракціонів у ньому не пройшли техогляд і були опломбовані. На початку тижня пломб уже не було і квитки продавали на всі атракційні майданчики. Однак біля «Колеса огляду» дзижчала болгарка – його усе ще ремонтують.

     Кожен п’ятий атракціон в Україні працює з порушеннями. Про це відзвітувала уряду Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки, яка впродовж двох минулих тижнів перевіряла атракціони на території всієї держави. Дані, ясна річ, узагальнені. Однак показові: тимчасово призупинено діяльність 275 атракціонів, ще 22 – демонтовані.

     

    У Франківську «Парк атракціонів Лис Микита», що в міському парку відпочинку ім. Тараса Шевченка, також перевірили. На час візиту, повідомив головний державний інспектор обласного відділення Держгірпромнагляду України Василь Боднар, 5 із 15 атракціонів не мали висновків експертизи і були опломбовані. «Ми з’ясували, що не всі атракціони пройшли техогляд. Відповідно, видали припис і заборонили експлуатацію», – конкретизував пан Боднар. І зауважив, що вже наступного дня підприємство надіслало до служби листа, в якому просило зняти пломби і допустити спеціалістів до виконання робіт. Що й було зроблено.

    «Минулого року позитивний експертний висновок мали всі 15 атракціонів приватного підприємства «Редакція газети «Кнайпа», яке займається їх експлуатацією, – зазначив пан Боднар. – Цього року на деяких із них спеціалісти знайшли порушення. Вони мусять бути усунені, після чого атракціони знову оглянуть експерти». Треба пояснити, що після закінчення граничного терміну експлуатації (8 років для дорослих і 12 років для дитячих атракціонів, відповідно до «Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки»), атракціони повинні щороку проходити обов’язковий техогляд.

    Після успішного завершення техогляду, розтлумачив механізм контролю головний держінспектор, підприємство має повідомити про це Держгірпромнагляд. «Тоді я виходжу на місце і ще раз перевіряю стан атракціону та документацію на нього, – деталізує Василь Боднар. – Якщо підприємство має позитивний висновок експертизи, то ми даємо дозвіл на роботу атракціонів. Якщо висновки експертів знову негативні, то підприємство зобов’язують усунути недоліки. Експлуатація атракціонів буде заборонена, допоки експерти не дадуть свій позитивний висновок».

    Експертний вердикт «Парку атракціонів Лис Микита» забезпечує державне підприємство «Карпатський експертно-технічний центр». Його спеціалісти проводять техогляд атракціонної техніки, про що роблять відповідні записи в паспортах атракціонів, і видають висновки експертизи. Обласний Держгірпромнагляд, за словами Василя Боднара, здійснює лише загальний нагляд і контроль – щоби не було порушень у ремонті та обслуговуванні техніки. Раніше власників атракціонів контролювали щороку – на початку сезону, в квітні-травні. Цьогоріч, відповідно до Постанови кабміну №67, суб’єктів господарювання, що експлуатують атракціонну техніку, віднесли до незначного ступеня ризику. Відтак проведення планових перевірок атракціонів передбачили не частіше, ніж один раз на п’ять років.

    П’ять атракціонів у міському парку мають категорію підвищеної небезпеки. Це «Вежа вільного падіння», «Оглядове колесо», «Лавка», «Веселі гірки» та «Ланцюгова карусель». Оглядове, або «Чортове колесо», як звикли називати атракціон франківці, у 2008 році було визнане аварійним і зупинене. Після ремонту, повідомили в Держгірпромнагляді, який провела спеціалізована бригада, колесо отримало позитивну експертизу і з 2009-го працює далі.

    «Та чого ви причепилися до того колеса? – не приховував емоцій власник «Парку атракціонів Лис Микита», підприємець Олег Олексюк. – Я сам, коли хочу трохи подумати, сідаю на нього і роблю два-три кола…» А що стосується того, що на певній висоті чути скрегіт і відчутно вібрацію, то пан Олексюк порадив не лякатися і не турбуватися. За його словами, це наслідки буревію 2010 року, коли вітровий шквал на 1,5-2 градуси змістив колесо. «До безпеки це не має ніякого стосунку, – наполягав власник атракціонів. – Це просто мої додаткові видатки. Частіше міняю гуму на котках».

    Пан Олексюк запевнив, що всі атракціони від “Лиса Микити” є справними. «За безпеку людей з технічної точки зору особисто відповідаю я, директор, – сказав він. – І ще мій інженер з техніки безпеки, який щодня зранку перевіряє всю техніку. Певною мірою відповідальність з нами ділять експерти та інспектори з Держгірпромнагляду».

    Щоденний огляд «Парку атракціонів» його ж працівниками триває з 8-ої до 10-ої години ранку. «Якщо є хоч якийсь натяк на те, що з атракціоном проблеми, наприклад, він видає нехарактерні звуки, то контролери його одразу ж зупиняють і кличуть механіка, – пояснив директор атракціонів. – Механіки працюють у мене вже 10 і 15 років, знають всю техніку, як свої п’ять пальців. Не чекають, щоби щось сталося. Зашумів – міняють деталі, оглядають зони кріплення, перевіряють роботу двигунів». Очевидно, щось таке побачив кореспондент “ГК”, який минулого вівторка інспектував паркові атракціони. «Чортове колесо» не працювало. «Ремонтуємо», – відмахнувся один із чоловіків біля розібраного сидіння. Запитання, чи колесо вже катало людей цього сезону, – проігнорував.

    Пан Олексюк – прихильник атракціонів колишньої радянської доби або нових вітчизняного виробництва. «Вони виготовляються за колишніми радянськими ГОСТами і мають 20-кратний запас міцності, порівняно з атракціонною технікою іноземного виробництва», – впевнений директор «Парку атракціонів». Документального підтвердження цим словам не знайшлося. 

    Догляд за атракціонами – доволі коштовна річ, повідомив Олег Олексюк. Вимагає постійних капіталовкладень. Близько 30 тис. грн. щороку – тільки ліцензійні послуги плюс експертиза атракціонів. «От батут чи машинки на алеї – поклали і беруть гроші, ніякої відповідальності. Мені ж у парку залишена найбільш відповідальна частина», – наголосив підприємець. Можна припустити, що це якимось чином знайшло відображення у ціновій політиці «Парку атракціонів». Хоча б у тому, що на атракціонах, де можуть кататися батьки разом із дітьми, для малечі не передбачили дитячих квитків – вхід лише за «дорослими» тарифами. А на окремих дитячих каруселях, де вимагають присутності батьків, їм також пропонують придбати дорослий квиток за повною вартістю. Але вартість відпочинку від «Лиса Микити» – це вже зовсім інша історія.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!