Міфи про грудне вигодовування родом з СРСР

  • Коли у жінок, які годують грудьми, на третьому-четвертому місяці зникає молоко, акушерки заспокоюють, мовляв, ви просто не молочна мама, годуйте дитину сумішшю. Щоб було більше молока, радять пити чай з молоком та зціджувати груди після кожного годування малюка – усе це пережитки радянської системи охорони здоров’я, запевняють спеціалісти з грудного вигодовування.

    Старі міфи про годування грудьми надто сильно вкорінилися в українському суспільстві, але спробуємо їх розвіяти разом з Катериною Лейцюсь, інструктором із підготовки до пологів та батьківства клубу щасливих батьків «Мілагро» і консультантом з грудного вигодовування Світланою Цібій.

    Система охорони здоров’я в СРСР була орієнтована не на благо пацієнта, а на благо держави. Метою держави було швидке нарощування темпів виробництва, тож жінок усіляко підштовхували до того, щоб вони у три місяці залишили дитину і пішли виконувати план п’ятирічки. Більшість міфів стосовно грудного вигодовування народилися саме в СРСР і мали на меті переконати матерів, що годувати грудьми – це кошмар, який можна припинити за допомогою дитячих сумішей. Мама, яка вважає годування кошмаром, ніколи не зможе дати доброї поради. Поради варто питати у людей, які насолоджувались годуванням грудьми, а це можливо лише тоді, коли робити усе правильно. Запорукою успішного вигодовування є правильне прикладання дитини до грудей, годування на вимогу, а не згідно з режимом та необмеження тривалості перебування дитини біля грудей.

     

    Міф №1. Немолочна мама

    Поняття “немолочна мама” у медицині не існує – 97% жінок здатні годувати грудьми. І лише 3% не можуть робити цього через низку медичних патологій. У  три-чотири місяці молоко й справді ненадовго зникає або ж дитина може відмовлятися від грудей. Але ні те, ні інше не є підставою для того, щоб припиняти годування.

    У три-чотири місяці у жінок буває лактаційна криза. Дитинка росте ривками. Сьогодні їй треба стільки молока, завтра вже більше. А молочним залозам треба 48-72 години, щоб виконати цей запит. Молоко виділяється лише тоді, коли дитина смокче. Чим більше смокче, тим більше виділиться молока. В цей час не можна відлучати дитину від грудей і давати пляшечку, адже молоко може не прибути. Цей період варто просто перечекати, прикладаючи дитину до грудей якомога частіше. Те, що вона насмоктала, повернеться через два дні. За цей час дитина аж ніяк не помре з голоду, їй вистачає того, що вона насмоктала.

    За дослідженнями психологів,  у три-чотири місяці дитинка вперше заявляє про себе і відбувається перше відділення від мами. Вона наче перевіряє маму на міцність, відвертаючись від грудей, робить вигляд, що їй це не потрібно. Це – дитячі маніпуляції. Якщо мама почне годувати дитину з пляшечки, лактація припиниться і молоко справді зникне. Найгірше піддатися в цей час наполяганням чоловіка, свекрухи чи подруг, які казатимуть: “Та дай їй нарешті пляшечку, хай не кричить!” Варто проявити впевненість і продовжувати давати дитині груди, пошукати зручніше для дитини положення. Через тиждень дитина з вдячністю повернеться до маминих грудей.

     

    Міф №2. Годувати дитину слід за режимом

    Як правило, радять годувати кожні три години. Насправді треба годувати дитину на її вимогу, а не за встановленим кимось режимом. Для дитинки груди – це не лише джерело їжі, а й зв’язок з мамою, відчуття безпеки, базова довіра до світу. Вона може прикладатися до грудей, щоб заспокоїтись і побути з мамою. Вона може злякатись, або їй спекотно і вона може просто хотіти пити, а її будуть змушувати чекати три години.

    Кажуть, що треба робити перерви у годуванні, щоб груди наповнилися. У грудному годуванні діє ринковий закон – попит породжує пропозицію. Чим менше молока у грудях, тим швидше вони наповняться. Якщо мати постійно чекає, перш ніж почати годувати, організм може сприйняти це як сигнал, що молока забагато, і знизити лактацію.

    Також не варто допоювати дітей водичкою. Молоко на 80% складається з води, якщо дитина п’є стільки молока, скільки хоче, вона ніколи не відчуватиме спраги. Водичку слід давати лише після 6 місяців, коли дитина починає їсти дорослу їжу.

     

    Міф №3. Треба щоразу зціджувати молоко, щоб воно не закисло

    При правильно організованому грудному годуванні молоко взагалі не потрібно зціджувати. Якщо годувати дитину на її вимогу, а не за режимом, то молока у мами завжди буде рівно стільки, скільки потрібно дитині, тому потреби в зціджуванні після кожного прикладання немає. Зціджування веде до збільшення кількості молока і травмує молочну залозу. У груді молоко ніколи не може скиснути, бо організм підтримує необхідну температуру. Навіть у жінок в Африці воно не скисає.

    Часто радять зціджування, щоб дізнатися, скільки у матері молока і чи воно не прозоре. Кількість зцідженого молока залежить від багатьох факторів, включаючи стан матері, її душевну рівновагу, тиск. Дитина, яка смокче груди, отримує значно більше молока, ніж можна зцідити штучним апаратом. Влітку у матерів молоко прозоре і блакитне на колір – це нормально і не означає, що у ньому стало менше корисних елементів.

     

    Міф №4. Треба постійно пити чай з молоком

    Деякі матері п’ють до 5 літрів рідини на день. Треба пити стільки, скільки хочеться. Надмірна кількість рідини навпаки придушує лактацію. Вироблення молока залежить не від того, скільки і що мати п’є, а від того, скільки смокче дитинка. Якщо дитина не смокче, скільки б мама не пила чаїв з молоком, молока у неї не буде.

    Коров’яче молоко взагалі не слід давати малюкам. У ньому значно більше ферментів, ніж у людському, адже телятко стає дорослим вже за рік. Всі ці елементи дають велике навантаження на організм дитини. Крім того, коров’яче молоко не має потрібних елементів для інтелектуального розвитку дитини, бо призначене для теляти. Цікаво, що жоден ссавець не п’є молоко іншої тварини, щоб у нього з’явилося власне. Чаї з молоком викликають у дитини коліки, адже казеїн, що міститься у коров’ячому молоці у великій кількості, перетворює його на сир і “ріже” дитині животик.

     

    Міф №5. У перші дні не стає молока і треба догодувати сумішшю

    Перших три дні у мами виділяється молозиво – більш густа і жирна речовина. Її справді мало, але навіть кількома крапельками дитина наїдається сповна. Молозиво особливо насичене імуноглобулінами – це перше щеплення дитини і захист від інфекцій, якого не замінять ніякі суміші. Нирки дитини ще не працюють на повну, її шлунок ще наскільки маленький, що їй цілком вистачає маминого молозива – усе ідеально задумано природою. Якби в перші дні життя дитині було потрібно багато молока, Бог би про це подбав. Суміші ніколи не замінять грудного молока, бо не містять антитіл, живих клітин, ензимів та гормонів.

     

    Міф №6. Грудне вигодовування псує фігуру

    Жінка набирає вагу ще під час вагітності, а не в період годування. У перші місяці годування збільшення ваги пов’язане з гормональними процесами. Як правило, на шостому-сьомому місяці годування вага починає знижуватися. Мама, яка годує дитину до трьох років за усіма правилами, буде навіть стрункішою, ніж до вагітності. Натомість жінка, яка припинить годування грудьми у два-три місяці, однозначно погладшає через гормональний збій. При раптовому закінченні грудного годування часто обвисають груди, адже їм треба стрімко зменшитись. Жінкам, які під час годування їдять за двох і випивають щодня по кілька літрів чаю з молоком, зайвої ваги не уникнути. Їсти і пити під час годування слід виключно стільки, скільки хочеться. На кількість молока ні кількість їжі, ні пиття не впливає.

  •  

    Міф №7. Якщо мама захворіла, треба припинити годувати грудьми

    Насправді, дитина буде захищеною саме при продовженні годування груддю. На той момент, коли мама відчує, що вона звхоріла — з’явиться жар чи нежить, блювота тощо, вона вже передала цю інфекцію дитині. Якийсь час вона годувала дитину, будучи інфікованою, але ще не знаючи про хворобу. припиняти годувати у такому разі вже немає сенсу. Кращим захистом для дитини буде саме грудне молоко, яке зміцнює імунітет.

    Навіть якщо дитина захворіє, то в значно легшій формі, ніж якщо припинити годування. Припинити годувати дитину в цей час — означає залишити її і без необхідної їжі, і без ліків. Через молоко разом із вірусом мама передає дитині антитіла до нього. Крім того, сьогодні інсує багато ліків, які дозволяють мамі продовжити годувати дитину грудьми під час лікування.

     

    Міф №8. Дитину треба допоювати водичкою або чаєм

    Мамине молоко більш як на 80% складається з води. Якщо дитину годувати за її вимогою, вона ніколи не відчуватиме спраги навіть у спеку. Коли годування груддю тільки налагоджується, дитинка може помилково відчувати насичення, випивши води. Відтак, вип’є значно менше молока і воно гірше вироблятиметься. Водичку слід давати лише після 6 місяців, коли дитина починає їсти дорослу їжу.

     

    Міф №9. Годувати грудьми – це боляче і незручно

    Багато мам вважають, що грудне вигодовування створює лише дискомфорт і супроводжується болем. Перших 2-3 дні й справді може відчуватися дискомфорт у зоні сосків та грудей, але цей біль легко перетерпіти. Якщо болить довше, значить мама неправильно прикладає дитину до грудей і годує її згідно з режимом, а не за її вимогою.

    Якщо котрась мама каже, що годувати грудьми незручно — значить вона ніколи не робила цього правильно! При правильному годуванні мама відпочиває і насолоджується. Що може бути кращим, ніж коли мама лежить розслаблена, обіймаючи дитину, а малюк задоволено посмоктує молоко? Для такої ідилії варто лише підібрати зручну позу. Годувати можна сидячи, лежачи, стоячи, навіть ходячи, як завгодно, аби би було комфортно. При неправильній позі змучується спина, німіють руки, мама швидко втомлюється.

     

    Міф №10. Треба мити соски перед кожним годуванням

    Радянські акушерки навіть радили змазувати соски зеленкою. Усе це є щзайвим, адже грудне молоко не є грунтом для розмноження бактерій, а навпаки захищає дитину від інфекції. Промивання сосків перед кожним годуванням робить цю процедуру складною та змиває з сосків захисні масла.

     

    Міф №11. Якщо молоко зникло, його не можна відновити

    Лактацію можна відновлювати протягом місяця, але це потребує певних зусиль та ретельності. За виділення молока відповідає гормон окситоцин, який дуже залежить від настрою. Якщо мама сильно хвилюється, що зникло молоко, якщо їй докоряють, що вона “немолочна мама”, молоко виділятиметься значно гірше.

     

    Міф №12. Годувати дитину грудьми варто лише до року

    Деякі мами вважають, що після року у молоці вже немає нічого корисного і навіть з’являються шкідливі речовини. Всесвітня організація з охорони здоров’я рекомендує годувати дітей грудьми до 2-річного віку. До року молоко є найголовнішим джерелом вітамінів, мінералів та корисних елементів для дитини, а після року доповнює дорослу їжу, але є також необхідним. Крім того, важливо догодувати дитину доти, доки у мами природньо не пропаде молоко у півтора чи два роки. Коли відбувається інволюція молочної залози, виділяється молозиво — це останнє щеплення, яке мама дає дитині.

     

    P.S. Будь-які питання стосовно грудного вигодовування можна поставити за телефоном гарячої лінії клубу “Мілагро”: 095-13-43-991.

     

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!