Податкова обіцяє схуднути

  • Створене указом Президента Міністерство доходів та зборів, яке об’єднало митницю і податкову службу, в народі одразу охрестили «міністерством поборів» чи «мінздохом». Усупереч скептикам, новостворена структура обіцяє спростити життя бізнесу, а почати реформи – з себе. Податківців чекають скорочення.

     

    «Кожен збирає свої платежі. Це як на кухні: митниця почала варити борщ, а ми потім його доварюємо, досолюємо і роздаємо… Невже не краще, щоб один повар його варив?» – пояснює суть реорганізації в.о. начальника новоствореного Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області Віктор Рахміль. Відтепер адміністрування податкових та митних платежів сконцентроване в одних руках.

    Вчорашні податківці згадують успішні приклади об’єднання податківців з митниками у Великобританії, Канаді, Данії, Латвії. Митна та податкова служби і справді об’єднані у більшості європейських держав. Але є різниця: на Заході вони здебільшого підпорядковуються міністерствам фінансів. А в Україні доходи рахуватиме спеціальне Міністерство доходів і зборів, а Мінфіну залишаються видатки.

    «Досі митники і податківці виконували паралельно одні і ті ж функції. Звичайно, у митниці є свої специфічні функції. Це розмитнення-замитнення товару, пропуск на митну територію чи з митної території України. Але були функції тотожні. До прикладу, аудит та прогнозно-аналітична робота з формування бюджету. Тому, скоординувавши всі ділянки роботи, оптимізувавши їх, можна говорити про скорочення штату», – каже Рахміль.

    В Україні кількість колишніх митників та податківців зменшиться майже на 6 тисяч осіб, що становить 8,2% від штату. Приблизно на 8% скоротиться чисельність фіскалів і в області. Це приблизно сто посад. Зокрема, в обласному управлінні Міндоходів звільнять 7  працівників. «По області я не маю цифр, оскільки штатні розписи районних інспекцій ще не затверджені. Але за попередньою інформацією, найбільша міська інспекція буде скорочена на 4-5 осіб», – зазначає в.о. головного управління Міндоходів в області. Якщо вірити Рахмілю, деякі вчорашні податківці скороченню навіть радіють. Мовляв, зможуть після звільнення кілька місяців отримувати державну виплату на рівні заробітної плати.

    Однак у розмовах «не для преси» рядові податківці й митники зовсім не виказують радості від реформи. У районних ДПІ ніхто не знає, кого скоротять, а хто залишиться. Все залежить лише від доброї волі чи примхи керівництва.

    Точно відомо, що значного скорочення зазнає податкова міліція. «Як такої податкової міліції не буде. Сьогодні це служба фінансових розслідувань. На базі податкової міліції створено три рівнозначні управління – оперативне управління, слідче управління і управління внутрішньої безпеки. Це серйозне скорочення, близько 20% від загальної кількості, приблизно 30 офіцерів», – розповідає Віктор Рахміль. За його словами, вже ліквідовані Калуське і Коломийське відділення податкової міліції. Натомість створене лише одне головне слідче управління в місті Івано-Франківську.

    Кого скорочувати, а кого залишати, керівництво управління Міністерства доходів і зборів визначає на власний розсуд. «В першу чергу дотримуємося трудового законодавства для категорії працівників, які соціально захищені, до прикладу, матері-одиночки тощо, – каже Рахміль. – Друге я би хотів врахувати, щоб залишились ті, хто працює, а не хто штани протирає».

  • Втім, якщо ж на державному рівні утворене одне відомство, то у регіонах від митниці і податкової залишилися по дві юридичні структури. Замість податкових адміністрацій створені управління Міндоходів в Івано-Франківській області, а митницю просто перейменували на Івано-Франківську митницю Міндоходів. Районні інспекції ДПІ Міндоходів перебувають ще в стадії реорганізації.

    Структура митниці на обласному рівні фактично не помінялася: як і досі, діють п’ять митних постів – в Івано-Франківську, Коломиї, Калуші, Долині та Ямниці.

    Об’єднання податківців з митниками, хвалиться Рахміль, суттєво зменшить кількість візитів на підприємства і в той же час підвищить ефективність контрольно-перевіряльної роботи. «Сьогодні дріб’язкові порожні перевірки нікому не потрібні. Вони повинні робитися в електронному вигляді. Але ніхто не відмовляється від контролю», – зазначає в.о. начальника Міндоходів в області.

     

     

    Марія ГАВРИЛЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!