Верховна Рада змінила закон про екстрену медичну допомогу – дозволила системі, в яку входить і швидка, приймати пожертвування/
234 нардепи проголосували за те, щоб «для розвитку та покращення матеріально-технічної бази» брали добровільні внески від організацій і фізосіб, пишуть «Вести».
Член парламентського комітету з питань охорони здоров´я і колишній глава МОЗ Юрій Поляченко, запевняє, що пацієнтам не варто боятися вимагань.
«Мова не йде про легалізацію тіньових гонорарів, а про збір максимальної кількості небюджетних коштів: від громадських організацій, спонсорів, меценатів-фізичних осіб, – упевнений Поляченко. – Я оптиміст: буде більше ресурсів. Вже зараз залучаються благодійні гроші на будівництво хоспісів, діагностичних центрів».
Разом з тим, нейрохірург і колишній глава МОЗ Микола Поліщук, навпаки, вважає, що гроші з пацієнта з посиланням на закон просити зможуть.
«Внесення пожертвувань – шлях до корупції та «дзвіночок», що охорона здоров´я у нас для системи, а не для пацієнта, – вважає він. – Екстрена медицина повинна повністю забезпечуватися державою, як це відбувається, наприклад, у Грузії».
Самі лікарі тих же «швидких» просять не панікувати: «Ніхто не візьме баночку з написом: «Подайте нам, люди добрі». Просити на ті ж ліки – смішно, вони зараз є. Так, як і раніше, ми приймаємо подяку. І пацієнт сам вирішує, чи покласти в кишеню «спасибі», – каже лікар київської «швидкої» з більш ніж 30-річним стажем Сергій. «Іноді могли з колегами по молодості попросити 10 грн на каву – коли засипали, чергуючи по три рази на тиждень, – додає його колега, – ось такі у нас пожертвування».
Нагадаємо, ще 3 січня прем´єр-міністр України Микола Азаров доручив протягом місяця виправити ситуацію з організацією центрів екстреної медичної допомоги на місцях і пригрозив відповідальністю чиновникам за зневажливе ставлення до цього завдання.