З 10 до 14 липня на Прикарпатті в селі Уніж, що на схилах дністровського каньйону, відбудеться один із найбільших і найцікавіших літніх українських фестивалів – “АртПоле”.
Це навіть не фестиваль, це масштабне явище сучасної культури й мистецтва, яке на ці п’ять днів для всіх його учасників стає повноцінним життям. На “АртПолі” публіка не відокремлюється від артистів, один мистецький напрямок чи жанр доповнює інший, рукотворне зливається з природним, створюючи гармонійну багатогранну дійсність.
“АртПоле” збирає майже 300 учасників з 12 країн — від Індії до Фінляндії. Тут відбуватимуться унікальні концерти, вистави, кінопокази. Деякі з них готуються спеціально для “АртПоля”, а деякі – імпровізаційні. Тут створюватимуться об’єкти в довкіллі, проводитимуться нетрадиційні майстер-класи з традиційних ремесел, танців і співів. Причому цього року до українських майстрів долучаться їхні колеги з Польщі та Австрії. Майстер-класи діятимуть по всій території фестивалю — у відреставрованих приміщеннях старої ферми, в гончарному цеху, кузні, їдальнях і просто в яблуневому садку. Концерти, крім великої сцени фестивалю, плануються ще й на плавучій сцені на плесі Дністра. А тепер детальніше про учасників фесту.
ВЕЛИКА СЦЕНА
“Гудаки Village Band”
Музики з Нижнього Селища (Закарпаття) грають разом із 2001 року. У репертуарі — пісні й танці довколишніх сіл, де здавна поруч живуть українці, угорці, румуни, роми, євреї. Багатовікові балади про радощі й біди закарпатського краю полюбилися не лише українській публіці, а й слухачам з усієї Європи, де часто гастролюють музиканти. Нещодавно “Гудаки” записали свій четвертий диск «Вандруй». Нові композиції, як і пісні з попередніх альбомів, відкриватимуть музичну програму великої сцени фестивалю.
“Enchanted Hunters” (PL)
Тріо зачарованих мисливців із так званого Триміста (Гданськ-Гдиня-Сопот) будує власні мікросвіти, балансуючи між «химерним фолком» та сучасною класичною музикою. Пливучи за голосом у потоці звуків флейти, гітари, скрипки та цимбалів, можна потрапити до загадкової Вілли Адмірал або сповненого замріяної дрімоти лісу. Рік тому 11 музичних мініатюр гурту вийшли дебютним альбомом “Peoria”.
“НаГуаль” (BY)
Знайомий фестивальній публіці виступами у Шешорах та Воробіївці, один із найбільш яскравих та самобутніх гуртів білоруської незалежної сцени вперше приїде до Унежа. Поєднання панківської енергії з етнікою, танцювальний транс без електронних інструментів, вигадана «мова флори і фауни» — ось лише деякі компоненти неповторного стилю “НаГуаль”. «Їхня музика таємничо глибинна і разом з тим легковажно клоунська — це гра етнічних відчуттів», — відзначають критики.
“Крапка” (UA)
На виступах цього запорізького тріо можна почути найрізноманітніші музичні інструменти – від вже рідкісних глиняних джоломиг та кози-дуди, традиційних сопілок, до цілком нових для наших країв гуіру та бансурі. Важливою домінантою творчості «Крапки» є південноукраїнський фольклор.
“Князь Мышкин” (BY)
Музика гурту народжується у процесі вільної імпровізації. Жодних узгоджень, повторів — лише інтуїція і взаємодія виконавців. За винятком засновника та ідейного натхненника гурту Леоніда Нарушевича, склад гурту, якому цього року виповнюється 22 роки, постійно змінюється. За час існування «Князь Мышкин» випустив понад півтора десятка альбомів, більшість з них — на касетах.
“Miąźsz” (PL)
Несамовита ліричність і безкомпромісне почуття гумору, емоційність та енергійність — невід’ємні риси цієї люблінської формації. Інструментарій опирається на гітару і контрабас, а також вокал Асі Заволоцької. Творчість “Miąźsz”, що поєднує елементи джазу, фанку, поп-музики та репу, забарвлена значною дозою забави і спонтанності.
“Рви Меха Оркестр” (RU)
Новосибірська горюча суміш ска-панку, реггі, латини та балканської музики. Розривні звуки баяна і мідних духових, смішні та гострі тексти створюють чудовий колоритний драйв. Нестримні танці та сплески адреналіну гарантовані вже з перших акордів. З альбомами «Моряки і оліграхи» та «Ключ на 32» Оркестр об’їздив всю Росію.
“Cherry Band” (UA)
Основний інструмент колективу — виразно традиційна українська бандура, звучання якої музиканти поєднують з різними акустичними та електронними інструментами. У репертуарі “Cherry Band” народні твори у власному опрацюванні — лемківські пісні, гаївки, колядки, щедрівки…
“Red Cardell” (FR)
Цей ансамбль вуличних свят, назва якого перекладається як «червоний дим», виник у 1992 році у Бретані. Багата музична спадщина цієї частини північно-західної Франції стала визначальною для творчості “Red Cardell”, стиль яких характеризують як фолк-панк. У композиціях гурту можна почути і українські мотиви — альбом “Naître” записаний спільно з українськими співачками та музикантами. А цього року “Red Cardell” випустили чотирнадцятий альбом — “Running In Paris”.
“Перкалаба” (UA)
Концертна програма “Перкалаби” на “АртПолі” — це черговий надреальний трансовий меседж Оркестру Радості і Щастя з тієї дороги життя, на якій існують музиканти. Нові речі поряд зі свіжими незвичними версіями старих бойовиків є свідченням присутності постійно ЖИВОГО в екзистенційному людей з familia PERKALABA. Варто пірнути до дна в ці драматичні глибини хоча б для того, що коли енергія і харизма “Перкалаби” винесе тебе наверх, під небо, ти відчуєш справжній смак повітря там, де Горрри…
“Перкалабські Придатки” (UA)
Творча спільнота засновників легендарного українського гурту “Перкалаба” та їхніх однодумців. Залежно від ситуації, учасників проекту може бути два, три, чотири, шість або шістдесят. Свої пісні вони деколи створюють проти музичних правил, але з певним ритмом і рухом, чесно й відповідально. “Перкалабські Придатки” — це сміх, шалені очі і любов. Це те, що не сховаєш у сейф або в шафу. А музика, як і все інше, для “Перкалабських Придатків” тільки засіб.
“Кarolina Сicha i Bart Pałyga” (PL)
Кароліна Чіха — співачка і композиторка, актриса Центру театральних практик “Gardzienice”, доктор наук у галузі літературознавства. На “АртПоле” приїде з «Концертом багатьма мовами», що акумулює строкаті етнічні традиції Підляського воєводства — до його створення вона також запросила мультиінструменталіста Барта Палигу. Під час їхнього виступу на сцені звучатиме польська, українська, білоруська, ромська, литовська, татарська, російська, ідиш і навіть есперанто! Композиції цієї програми були відзначені гран-прі фестивалю Польського радіо “Nowa Tradycja 2013” та індивідуальною нагородою імені Чеслава Немана.
“PUSHKiN Kiev Klezmer Band” (UA)
Оркестр надихається запальними єврейськими, молдовськими, циганськими мелодіями, які століття тому вийшли зі спільної музичної мови всіх народів, що проживали на півдні України та в Бессарабії. Опановані оркестром інструменти — акордеон, контрабас, гітара, кларнет, саксофон, барабан. Київські клезмери, серед яких, однак, музиканти з Молдови, Росії та України, часто виступають не лише в клубах і на фестивалях, а й на весільних гуляннях, як їхні давні попередники.
“uSSSy” (RU)
Московський гурт, що грає нойз-рок з елементами блюзу, техно і блек-металу. Композиції з найновішого, третього, альбому викликають асоціації із турецькою психоделічною музикою 60-70х, коли тамтешні хіппі почали поєднувати досвід західних колективів із власною музичною традицією. Яскраве орієнтальне забарвлення виникає завдяки модифікованій конструкції гітари, наближеній до струнних Близького Сходу.
“Evolution Dejavu” (CZ)
Стиль гурту формувався в андеграундному середовищі рідної Острави під перехресними впливами етно та індастріалу. Їхня музика однаково добре пасує і до відчайдушних танців, і до медитативних мандрівок. Етно-грув “Evolution Dejavu” поєднує африканські й арабські ритми, електронні та традиційні етнічні інструменти. Зараз музиканти готуються до запису другого альбому.
“Йорий Клоц” (UA)
Свій стиль хлопці окреслюють як «український-обрядовий-хіп-хоп-дай-Боже-етно-чорт», втім, є й простіші означення, як-от «шалена розруха» чи «музика крайня». Репертуар складається виключно з народних пісень різних жанрів — починаючи з родинно-побутових і закінчуючи древніми, іноді навіть дохристиянськими обрядовими наспівами. А назву гурту музиканти взяли з таємної мови оповитих легендами незрячих лірників, кобзарів та бандуристів.
“Napra” (HU)
Гурт створено в Будапешті у 2004 році. Його учасники глибоко обізнані з народною музикою карпатського регіону, яку “Napra” осмислює та інтерпретує у світлі сучасної культури, додаючи електронного звучання. За дебютну платівку «Jaj, a Világ!» (2008) музиканти були нагороджені найавторитетнішою національною музичною премією Угорщини у категорії «Найкращий world music альбом».
“Fantazio” (FR)
Король паризького андеграунду, поет-сюрреаліст і перформер “Fantazio” приїжджає на “АртПоле” з однойменним гуртом. Уся діяльність колективу замішана на вірі в свободу музичної творчості, що проявляється і в музиці, і в текстах, та енергії, що вивільняється під час імпровізації. «Розширюючи уявлення про рок-н-рол, “Fantazio” деконструює французький шансон, блюз, панк і джаз (і не лише це!) в авангардний вир, що належить лише йому. Разюче і приголомшливо», — пишуть критики.
“ГИЧ Оркестр” (UA)
Львівський гурт, що співає пісні несправедливо призабутих українських поетів й активно переосмислює народну творчість. “ГИЧ Оркестр” шанує традицію, але при цьому його музика народжується у радості експерименту. Зрештою, слово «гич» і є вигуком радості й захоплення. Саме” ГИЧі” відкриватимуть цьогорічний фестиваль — разом з оркестром по Дністру до Унежа вирушить одна з фестивальних сцен. І туди ж, до річки, музиканти запросять усіх після свого завершального виступу на великій сцені.
ДІЯ-ПЕРФОРМАНС
Абсолютні прем’єри очікуються на нічній сцені, де оповідатимуться казки й міфи, як стародавні, так і сучасні авторські. У проектах залучені учасники з різних куточків України, а також з Туреччини, Індії та Великобританії.
Індійську легенду “The King and The Corpse” розповість Тьюп, харизматичний вокаліст “Transglobal Underground”, під віртуозну гру “Шими” на сітарі.
Історія від Юрія Андруховича про спаленого у старому Львові Альберта Вироземського супроводжуватиметься львівськими музикантами — співачкою Уляною Горбачевською та контрабасистом Марком Токарем.
Казка про бідного мандрівника Ашик-Керіба поведе нас на схід. Мультимедійна вистава поєднає урумські народні пісні Аполлінарії Налчі, сучасну музику та відеоарт.
Містичну Гуцулію створюватимуть народжені у Верховині й Космачі і в Москві — Прохор, музикант з московської індастріал-групи «ELEVEN», Мох з «Перкалаби» та Остап Костюк з «ГИЧ Оркестра»
WATER-СЦЕНА
Коли фестивальна публіка вже потроху втомлюється від ранкових та денних майстер-класів і сонце вгамовує свій жар, проте фестивальний час шкода витрачати на безтурботну денну дрімоту, починається дійство на сцені посеред Дністрових вод.
Water-сцена з’явиться у перший день фестивалю, точніше — прибуде своїм ходом з учасниками фестивального сплаву на борті. Власне, церемонія її зустрічі і буде відкриттям фестивальної програми. А за пару годин плоти, на яких припливли відважні музиканти, перетворяться на сценічний майданчик.
Розпочинатиме програму щоденна (аякже) репетиція “Паприкалаби” — фестивального оркестру свіжоовочевих інструментів, до якого можуть приєднатися всі охочі і якому допомагатимуть музиканти того ж “ГИЧ Орекстра”. А вже за годину оркестранти знову перетворяться на слухачів — їм на зміну з’являться інші учасники програми “Water-сцена”. Впродовж наступних днів “АртПоля” на воді гратимуть разом і окремо:
Петровичі — сімейний гурт з Ворохти, що грає музику гір так, як можуть грати лише справжні горяни;
дитячий гурт “Петрос” — їхні вихованці, що, незважаючи на малий вік, грають неймовірно відкрито і дуже драйвово;
білоруський експериментальний проект “Saraswati” — ембієнт, чілаут, рага і рок в одному флаконі;
“Фідель Тріо Квартет” — проект, що об’єднав музикантів з різних куточків України, які грають музику, відповідну їхній мандрівній вдачі, наприклад, мануш — циганський джаз;
“ГИЧ Оркестр” — гурт-легенда, під чиї звуки прокидається Львів, люди перетворюються на звіряток, а в дівчат ростуть даліанські вуса; гурт, який згадує забуте і поєднує непоєднуване — Тичину і “Radiohead”, делікатність та екстравагантність.
Також на Water-сцені відбуватимуться вистави-перформенси, але це вже окрема історія. В останній день дійство на ній переросте у фінальний гала-концерт за участю всіх-всіх-всіх, хто був і не був на воді, і вже після всього Water-сцена, знову набувши дару руху, попливе далі за течією Дністра.
ДІЯ: МАЙСТЕРНІ
На будь-який смак! Можна долучитися до репетицій оркестру «Паприкалаба», що гратиме на дудках-морквах і кавунах-барабанах. А можна — до хору «Як умієм, так і пієм» — для всіх, хто бажає (але не обов’язково вміє) співати. Можна потрапити в “Обертонкі простори” й освоїти варган та діджеріду. Можна відчути, що собою являє контактна імпровізація. Можна оволодіти мистецтвом крутіння вогню. Можна навчитися ліпити з глини, вирізати чудернацькі витинанки, робити повітряних зміїв, блокноти для найсокровенніших записів, листівки із зображенням рослин — за допомогою ціанотипії, давнього способу монохромного фотографічного друку, який давав відбитки блакитного відтінку.
Вперше на “АртПолі” впродовж всього фестивалю дитяча програма — “Велика галявина”, на якій співатимуть, танцюватимуть, гратимуть, водитимуть хороводи та плестимуть солом’яні обереги. І вистава «Кораблик» від дитячого театру з Москви — спеціально для малих, вона супроводжуватиметься справжніми флейтами й барабанами.
ПРОСТІР: ЛЕНДАРТ
Тут завдання художника полягає не в пошуках сенсу, а в умінні побачити надзвичайне в звичайному й своїм твором звернути нашу увагу на постійний і досконалий рух всередині й навколо. Не осягнути, не охарактеризувати, а просто роздивитися й дати іншим побачити диво, що існує поруч. Тому шукайте нові об’єкти у полях, лісах і садах над таємничим Дністром.
ПРОСТІР: ДРЕВОВИДИ
Це місце, в якому існують вікна, але не існує стін. І дивлячись крізь таке вікно, можеш потрапити далі — не лише в просторі, але й у часі. Аудіоперформенс відбудеться в неділю — останній день фестивалю — у відкритому просторі — в полі над селом. На створення перформансу надихнула унікальна традиція багатоголосся, яка досі збереглася завдяки учасницям гурту «Древо», що існує вже близько 50 років.
ПРОСТІР: УНІЖ — СВІТ
Фотовиставка представить роботи відомих фотографів-учасників “АртПоля”, відзняті ними в мандрах Європою, Близьким та Далеким Сходом, Африкою. Експозиційною залою цього разу стане закинуте поштове відділення, яке оживе на час фестивалю й з’єднає Уніж зі світом.
А у фестивальному кіноклубі Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини “Docudays UA” традиційно покаже документальне кіно з різних куточків світу.
Організатор фестивалю – Агенція подій «АртПоле».
Генеральний партнер фестивалю – Перша приватна броварня.
Партнери фестивалю: Польський Інститут, Ґете-Інститут, мистецька агенція «Наш формат», газета «Галицький кореспондент», концертна агенція «Перехрестя», молочна компанія «Галичина» та ін.
Фестиваль відбувається за підтримки Івано-Франківської облдержадміністрації та Городенківської райдержадміністрації.