Контролювати обраних

  • Політична відповідальність можлива тільки за умови ефективного механізму відкликання депутата, який зрадив виборців і присягу.

    В Україні набирає обертів громадянська ініціатива «Ми обираємо – ми відкликаємо», активісти якої вимагають запровадити законодавчі можливості для відкликання народних депутатів.

    У вівторок, 9 липня, громадська ініціатива «Ми обираємо – ми відкликаємо» провела в Івано-Франківську відкриту дискусію, присвячену взаємній відповідальності громади й депутатів. Чому так необхідна прозорість та підзвітність депутатів як умова встановлення довіри між обранцями та громадою? Який має бути механізм відкликання депутатів? На ці запитання спробували знайти відповідь народні депутати України, депутати місцевих рад, громадські діячі й експерти.

     

    «Ми розпочали ініціативу «Ми обираємо – ми відкликаємо» у січні 2013 року саме з появою у Раді перших «тушок». Тоді ми згадали передвиборчі обіцянки, які давали наші опозиційні політичні сили, зокрема депутати від фракцій «Батьківщина» і «Свобода». Вони підписали угоду про створення демократичної коаліції, в якій було зазначено, що кожен депутат, який поставив свій підпис на документі, зобов’язується підтримати або внести закон «Про відкликання народного депутата», – розповіла учасник ініціативи Ольга Галабала.

     

    Щоб створити законодавчі можливості для відкликання народних депутатів, учасники ініціативи пропонують внести зміни до ст. 81 Конституції України, доповнивши перелік підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України пунктом про «відкликання виборцями у порядку, визначеному законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України» та прийняти на виконання цієї норми Закон України «Про відкликання народного депутата». З відповідною ініціативою виступив позафракційний народний депутат Юрій Дерев’янко.

     

    Щоб внести на розгляд парламенту законопроект про зміни до Конституції, необхідно зібрати підписи 150 народних обранців. Наразі ініціаторам законопроекту вдалося зібрати лише 12 підписантів.

    Богдан Гребенюк, учасник ініціативи «Ми обираємо – Ми відкликаємо», зазначив, що згідно з даними європейського соціологічного дослідження, Україна займає останнє місце серед держав Європи за рівнем довіри до законодавчого органу. А за результатами українських соціологічних досліджень, 76% громадян України не довіряють Верховній Раді, 69% – політичним партіям. «Причини цього, на мій погляд, лежать на поверхні. Бо депутати систематично порушують Конституцію України, депутати не звітують перед громадами за свої власні доходи та видатки. Тому ми вважаємо, що зараз настав час негайно вирішувати всі ці питання, негайно шукати механізм співпраці депутатів з громадою, виборцями, які їх обирали», – вважає Гребенюк. Дієвий механізм відкликання депутатів здатен у перспективі повернути довіру й повагу українців до парламенту як гілки влади.

    Народний депутат Юрій Дерев’янко знає з власного досвіду, що переможці парламентських виборів були оцінені громадою перш за все за рівнем довіри. Найвищу довіру отримали нардепи, які здобули перемогу у мажоритарних округах. «Коли ми говоримо про довіру до депутата, то найважливіше тут є те, які він брав на себе зобов’язання, як він ці зобов’язання починає виконувати і чи виконує їх взагалі. А відкритість і прозорість – це механізм, який дає можливість оцінити, наскільки його дії збігаються чи не збігаються з тими зобов’язаннями, що він на себе взяв, коли йшов на вибори, – зазначає Дерев’янко. – Переконаний, що лише низький поки що рівень політичної культури не зобов’язує депутатів звітуватися в обов’язковому порядку». Тому, на переконання нардепа, необхідно ухвалити закон, який би зобов’язував обранців звітувати перед громадою. Зазначимо, що чинне законодавство України передбачає, що депутати місцевих рад зобов’язані звітувати перед своїми виборцями, а депутати Верховної Ради – лише інформувати про свою роботу.

    Юрій Дерев’янко також пояснив, чому необхідно законодавчо закріпити можливість відкликання депутата виборцями. «Сьогодні механізму відкликання народних депутатів не існує, бо Конституція не дає права цього зробити, – зазначає народний депутат. – Ця система породжує «тушок» і зберігає їх до кінця каденції». З внесенням змін до Конституції, на переконання нардепа, депутати-«тушки» втратять мандати. «Зникне сенс «мисливцям на депутатів» скуповувати «тушок», – зазначив народний обранець.

  • На переконання народного депутата, члена фракції «Батьківщина» Василя Гладія, законопроект про відкликання депутатів має не лише переваги, але й ризики. Тому, на його думку, перед ухваленням закону про відкликання народних обранців слід вдосконалити саму виборчу систему. Проте депутат в цілому підтримав запровадження механізму відкликання народних обранців.

     

    Дещо іншу думку щодо відкликання депутатів має нардеп попередніх скликань, член Партії регіонів Ігор Зварич. «Я не вважаю, що потрібен механізм відкликання депутата, з одної простої причини: необхідна зважена розумна процедура обрання народного депутата. А процедура відкликання – це спосіб виправдати свої кадрові помилки», – заявив Зварич, прозоро натякаючи на керівників «Батьківщини», які самі привели нинішніх «тушок» до парламенту.

     

    Учасники ініціативи «Ми обираємо – ми відкликаємо» планують провести подібні дискусії по всій Україні. Активісти закликають нардепів від опозиції створити конституційну можливість для відкликання народних депутатів виборцями шляхом внесення змін у ст. 81 Конституції України. І цим виконати свої передвиборчі обіцянки перед народом України та унеможливити ганебне явище політичної зради.

     

    Марія ГАВРИЛЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!