Комунальні підприємства Івано-Франківська боргують державному бюджету майже 70 млн. гривень. Зокрема, економічно активні підприємства мають податкову заборгованість у розмірі 27,5 млн. гривень. Серед найбільших боржників – ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», КП «Дорожнє ремонтно-експлуатаційне управління» (ДРЕУ), КП «Аварійна служба ЄРЦ» та КП «Технічний центр «Сервіс-Авто». Комунальники винуватять в податкових боргах казначейство і колишні жеки. Тільки не себе…
Найбільше винні держбюджету ті комунальні підприємства, які вже й не заплатять. Колишні ЖЕО №1-9 заборгували державі майже 37 млн. гривень. Ще майже 1,8 млн. гривень податкового боргу числиться за КПО «Спецкомбінат» та 3,3 млн. гривень – за КП «Івано-Франіквськліфт». «На сьогодні триває процедура банкрутства щодо цих підприємств з подальшою процедурою ліквідації, – нагадує заступник директора департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Івано-Франківського виконкому Михайло Смушак. – Ми власне розпочали процедури банкрутства, тому що і податковий борг, і інша кредиторська заборгованість цих підприємств були непідйомними. Ми не змогли вивести їх з кризового стану економічно доцільним шляхом».
Больовою точкою франківської комуналки є ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». На сьогодні податковий борг підприємства становить 23,3 млн. гривень. «Це ще не дуже великий борг, якщо брати всю кредиторську заборгованість «Теплокомуненерго», – зазначає Смушак. За його словами, загальна заборгованість підприємства становить 152 млн. гривень. Наразі фінансова скрута на підприємстві призвела до того, що всіх працівників переведено на чотириденний робочий тиждень. «Можливо, будемо ділити це підприємство чи проводити реорганізацію. Поки що немає загального бачення якогось виходу з кризи, – зізнається комунальник. – Без державної підтримки, без того, щоб держава допомогла погасити борги за газ, які становлять 119 млн. гривень, це підприємство не виживе».
Майже 3,5 млн. гривень заборгувало державному бюджету КП «ДРЕУ». За словами, Михайла Смушака, податковий борг цього комунального підприємства реструктуризований і має бути сплачений протягом п’яти років. Зараз визначена сума, яку підприємство повинно погашати щорічно, і поки що «ДРЕУ» виплачує борги за графіком. «Якщо підприємство дотримається всіх графіків, то все буде добре. Але казначейство знову почало блокувати кошти», – пояснює Смушак. За його словами, на казначейських рахунках зависли 8,3 млн. гривень лише за платіжними дорученнями департаменту комунального господарства транспорту та зв’язку. З цих коштів приблизно 2 млн. гривень передбачені на КП «ДРЕУ». «Департамент фактично боргує КП «ДРЕУ» 2 млн. гривень, ми зупинили повністю поточні ремонти в місті, не виплачується заробітна плата, не сплачуються податки, нема за що купувати паливно-мастильні матеріали», – нарікає чиновник.
У «чорному списку» управління Міндоходів і комунальне підприємство «Аварійна служба ЄРЦ». Підприємство заборгувало бюджету більше 400 тис. гривень ПДВ. Керівництво підприємства звинувачує у такій недоїмці колишні жеки. Мовляв, ЖЕО не розраховувалися з аварійною службою у повному обсязі, а податки нараховуються не за касовими надходженнями грошей, а за нарахуванням. «ЖЕО нам залишили ці борги, і ми не змогли їх проплатити, – пояснює директор «Аварійної служби ЄРЦ» Сергій Шешуряк. – Ми хочемо реструктуризувати борг на 10 років. Наразі це питання вирішується в суді».
Комунальне підприємство ТС «Сервіс-Авто» станом на 1 червня боргує державі 280 тис. гривень. Куди ж діваються кошти, якщо підприємство навіть у вихідні дні збирає плату на парковках? Та на підприємстві цього боргу не визнають. Михайло Смушак виправдовує «Сервіс-Авто» тим, що минулого року майже чотири місяці не працювали парковки в місті, а податкова в той час робила свою роботу – нараховувала податки. Нагадаємо, що міська рада внесла «Сервіс-Авто», як і «Івано-Франківськтеплокомуненерго», до переліку комунальних підприємств, які мають суспільну цінність для територіальної громади. Це означає, що до цих підприємств не застосовуватимуться процедури банкрутства, реорганізації, корпоратизації чи приватизації. Разом з цим місто взяло на себе їхні боргові зобов’язання. Якщо хтось з кредиторів звернеться про погашення боргу, міськрада має їх погасити своїми коштами протягом двох років. На жаль, вся «цінність» цього КП – у нарощуванні боргів…
Інші комунальні підприємства значної заборгованості перед держбюджетом не мають. Втім, це не означає, що вони нікому не боргують. До прикладу, почала рости кредиторська заборгованість на КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Через брак коштів підприємство має намір скоротити приблизно 40 працівників, зазначає Смушак. Через те, що держказначейство блокує рахунки, на комунальних підприємствах «ДРЕУ» і «Міськсвітло» є незначна заборгованість з виплати заробітної плати.
«Комунальними підприємствами в Івано-Франківську ніхто раніше не займався. Тут єдине, чим займалися, – це статистикою доходів-витрат. Ніхто не займався їхніми бізнес-планами, тому і склалася така ситуація. Хоча, за великим рахунком, комунальні підприємства не повинні бути прибутковими. Вони створюються з метою соціально-необхідних видів робіт, які вони повинні виконувати, – заявляє Смушак. – Якщо ми будемо працювати по нулях, то це вже буде позитивно».
Марія ГАВРИЛЮК