Громадськість закликає до діалогу забудівника Вірменської, 1 (фото)

  • Скандальна забудова на вулиці Вірменській, 1 турбує не лише пересічних мешканців, але й спеціалістів у галузі архітектури та охорони культурної спадщини. Громадська ініціатива “Збережемо старий Івано-Франківськ” просить забудовника дотримуватися законодавства та представити проект будівлі на розгляд фахівців.

    Впродовж будівництва проект будинку на Вірменській, 1 автором якого є Ярослав Дорошенко, змінювався вже кілька разів. Свої корективи та пропозиції до проекту почали вносити також орендарі приміщень у цій будівлі, через що проект остаточно втратив цілісність. Нещодавно забудовника оштрафували на 51 тис. грн. за самовільне збільшення висоти будинку. Після розголосу у ЗМІ зайвий поверх таки знесли. Але перевищення висоти – не єдиний камінь спотикання в історії з будівництвом на Вірменській, 1.

    Найбільше зауважень у фахівців, та й не тільки у них, до округлих форм на фасаді та у плані будинку. Округлий фасад дозволяє збільшити площу приміщень при збереженні поверховості, але такий фасад абсолютно не вписується в історичний квартал середмістя. Викликають запитання також скульптури на фронтоні, які, за задумом забудовника, мають бути виконані зі штучного каменю. Таких скульптур на будинках на площі Ринок немає і ніколи не було, тому їх поява у 2013 році виглядатиме абсурдно. Крім цього, зводячи будинок, забудовник порушив одночасно декілька пунктів містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

    ПП “Колбуд”, яке здійснює будівництво не дотрималося вимог та рекомендацій департаменту містобудування та архітектури міськвиконкому, вказаних у вихідних даних проектування. Проект будинку не подали на розгляд містобудівної ради та консультативної ради (так звана робоча група з питань охорони культурної спадщини). “Містобудівна та консультативна рада мають рекомендаційний характер, але це єдиний механізм, за допомогою якого сьогодні місто може впливати на приватного забудовника”, – пояснює Володимир Гайдар, керівник департаменту містобудування та архітектури міськвиконкому. Оскільки будівництво приватне, забудовник розробляє проект, повністю довірившись архітектору-проектувальнику, але не врахувати при цьому навколишнє середовище, його масштаби, пропорції та стилістичне рішення не має права, наголошує головний архітектор міста.

    Під час засідання обидвох рад проект мали би розглянути фахівці і внести свої пропозиції та зауваження. Наразі обговорення проекту відбувалися лише у приватних бесідах зі спеціалістами, рекомендації яких здебільшого не були дотримані. Як наслідок, образ будівлі, пропорції та пластика фасаду швидше заперечують, а не підтримують наявний характер існуючої оточуючої забудови. “Проект будинку непоганий, але він абсолютно не інтегрований у середовище, в цьому кварталі він домінує, бо перетягує на себе увагу надуманими формами”, – зауважують у міській архітектурі.

    Вирішення фасаду будинку-вставки має бути виконаним з обов’язковим з врахуванням навколишнього середовища, пропорцій та членування та ступеня деталізації фасадів сусідніх будинків”, – наголошує Володимир Гайдар. Сьогодні цілком реально відкоригувати проект і внести зміни до вже збудованих фасадів, зауважують експерти.

  • Фахівці у сфері містобудування та архітектури, мистецтвознавці, краєзнавці, історики, журналісти та інші активні мешканці міста, які об’єдналися у громадську ініціативу “Збережемо старий Івано-Франківськ”, серйозно стурбовані тим, що будівництво на вулиці Вірменська, 1 може мати незворотній вплив на обличчя міста. Громадська ініціатива підготувала звернення, у якому просить забудовника, поки ще не пізно, призупинити будівництво і винести проект на розгляд фахівців, а саме на містобудівну та консультативну раду.

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!