Рівень вузу визначає можливості студентів опановувати спеціальність, займатися науковою роботою, практикувати. Все разом це складає фундамент майбутнього фаху та зумовлює можливість кар’єрного росту. В Юридичному інституті Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника розвивають усі три складові. Специфіку навчання “ГК” аналізував у минулому номері. Цього разу про перспективи для студентів у науці, особливості практики та працевлаштування розповідає директор інституту, доктор юридичних наук, професор Валентина Васильєва.
Про рівень
До наукової роботи в Юридичному інституті студентів залучають на початку третього курсу. Шість навчальних кафедр – шість основних наукових гуртків. «Бачимо, що наукова робота приваблює з кожним роком все більше і більше молодих людей», – відзначає директор інституту. Щовесни вуз проводить спеціалізовану внутрішню конференцію. Цьогоріч із науковими доповідями на ній виступили 192 студенти із 550, які вивчають правознавство. Це – найбільше за 20-літню історію вузу. Досі на конференції брали слово близько 100 студентів. «Не будемо стверджувати, що всі дослідження були високого ґатунку, – каже Валентина Васильєва. – Але те, що студент читає літературу, аналізує предмет, готує доповідь, – все це формує в ньому майбутнього фахівця. І ми бачимо, що основний склад студентів у нас досить сильний – з високим творчим та інтелектуальним потенціалом. Є з ким працювати».
Студенти з найвищим рейтингом в кінці третього курсу традиційно поповнюють так звану «польську» спецгрупу. Вивчають дисципліни, яких немає у навчальному плані вузу, і польську мову. Додаткові предмети – з курсу Краківської академії Мажевського. Таким чином студенти зі спецгрупи готуються до навчання за кордоном. В рамках проекту «Подвійний диплом» отримують можливість здобувати фах у Польщі – на юридичному факультеті в академії Кракова. «Ця експериментальна програма передбачає одночасне навчання в двох вузах: в Юридичному інституті і в Краківській академії. Студент вибирає. Або він продовжує вчитися на денній формі у нас і на заочній – у польському навчальному закладі, або вступає на денну форму в Краківську академію, а у нас завершує освіту заочно», – пояснює керівник вузу. Як правило, студенти обирають навчання на денній формі у польському вузі. Платня в обох навчальних закладах – приблизно однакова. Що це дає студентам? Можливість вивчити європейське правозастосування з перспективою працевлаштування. Минулого року трьох студентів Юридичного інституту запросили на роботу в польські фірми. Одній із них уже на етапі практики запропонували крісло помічника. Це свідчить про відповідний рівень – як студентів, так і навчального закладу загалом.
Про науку
П’ятий курс – магістратура. Навчання як початок наукової діяльності. Передбачає поглиблене вивчення іноземної мови і написання магістерської роботи. «На рівні з дисертаційною», – зауважує пані Васильєва. А також її захист. Магістратура ділить студентів за двома професійними напрямками – цивільно-правової і кримінально-правової спеціалізації. Важливо, що під час іспитів ДЕК – державні екзаменаційні комісії – очолюють відомі, титуловані правники, науковці й практики. Минулого року головою ДЕК був директор інституту приватного права Євген Купчак, цього року її очолював колишній голова Господарського суду, екс-нардеп, доктор наук, академік Дмитро Притика. Обидва високо оцінили організацію роботи зі студентами і залишили позитивні відгуки про них. Найкращих студентів у якості заохочення голови ДЕК запрошують до наукової праці чи ангажують на роботу. Таким чином випускники інституту нещодавно отримали роботу в обласній прокуратурі.
«Хочемо також поглибити співпрацю зі школами, – розповідає Валентина Васильєва. – Маємо намір в одній зі шкіл Франківська відкрити гімназійний правничий клас. Щоби працювати з дітьми вже з 5-го класу: за рахунок вивчення окремих предметів знайомити їх із базовими дисциплінами, пов’язаними з вивченням права. Викладати могли би наші спеціалісти – асистенти та інші молоді науковці. Така інтегрованість має велике значення, якщо ми прагнемо виокремлювати найбільш здібних і перспективних абітурієнтів, а потім і студентів з точки зору подальшої наукової роботи». До речі, від початку цього року на базі інституту було захищено 7 кандидатських дисертацій.
Про практику
Початок практичних занять – другий курс. Це надання консультацій реальним людям в інститутській «Юридичній клініці». Студенти працюють під наглядом викладачів. Складні питання вирішують колегіально. Робота клініки має вагому соціальну складову – тут надають допомогу незахищеним верствам населення. За минулий рік кількість клієнтів клініки зросла вдвічі.
Минулого року в інституті запрацював і цікавий меценатський проект. «Лідером серед меценатів, які підтримують різні напрями діяльності Юридичного інституту, є компанія “Moris Group“. За їхнім прикладом у роботу зі студентами включаються інші, як-от Західно-Українська правнича компанія. Раз на місяць вони проводять факультативи, зокрема майстер-класи», – розповідає директор навчального закладу. Наприклад, за участю студентів розігрують судовий процес – імітують слухання справжньої справи. Цей досвід є дуже корисним для студентів, які мають змогу почергово спробувати себе то в ролі потерпілих, то в ролі свідків, бути то суддею, то прокурором. Не менш важливим для себе вважають цей досвід і викладачі. Вони підкреслюють, що таким чином нівелюється рудимент радянської системи освіти, коли теорія не відповідала практиці.
Що стосується практики у складі навчальної програми, то показово, що студенти Юридичного інституту не оббивають пороги установ з проханнями прилаштуватися бодай на тиждень чи хоча б отримати довідку. Навчальний заклад підписав близько 70 договорів з державними організаціями та правоохоронними закладами – і студенти після завершення теоретичної частини навчання мають де практикувати. Директор Юридичного інституту вважає це певним здобутком – результатом активної позиції викладацького складу вузу, який постійно бере участь у фахових нарадах, методичних семінарах, круглих столах тощо з відповідними інституціями. Такі напрацювання дають можливість укладати договори і забезпечувати студентів базовою практикою доброго рівня.
Про перспективи
Виходячи в світ з дипломом навчального закладу 4-го рівня акредитації, випускники Юридичного інституту мають змогу успішно стартувати і досягти професійних висот чи то в суддівській роботі, чи то в нотаріаті, адвокатурі, юристконсульській сфері тощо. Знайти роботу і зробити кар’єру випускники інституту можуть в будь-якій галузі, де потрібні фахові юристи. А такі потрібні всюди. І таких з кожним роком все більше і більше збирається на традиційних зустрічах випускників. Уже й започаткували відповідний проект, який вшановує відомих правників, що навчалися в інституті, а тепер працюють на високих посадах чи мають вагомі наукові звання.
«Працюємо на становлення і розвиток юридичної школи. Маємо серйозні здобутки в олімпіадах, у конкурсах наукових робіт. Отримали запрошення до участі в презентаційному виданні Академії правових наук – власне як представники Прикарпатської школи. Вважаємо це певним визнанням, – підсумовує Валентина Васильєва. – Активно розвиваємо міжнародну співпрацю. В цьому напрямі працювали весь минулий рік. Відтак маємо угоду з білоруським університетом в Гродно, з російським університетом в Курську. Розширюємо співробітництво з Краківською академією. Є домовленості про співпрацю з юридичним факультетом Ягелонського університету та Словацьким університетом Каменського». Керівництво інституту не ставить за мету кількість договорів. Визначені напрями – в науковій роботі та у правозастосуванні, – для розвитку кожного з яких обрано навчальний заклад з-за кордону. Розвивається і співпраця з Академією правових наук. Зокрема, у наступному навчальному році в інституті буде відкрита друга академічна лабораторія – з профілактики правопорушень і боротьби зі злочинністю. «Хочемо вийти на академічний осередок, – ділиться планами пані Васильєва. – Може, комусь цей проект здається амбітним. Але ми переконалися: якщо працювати, то все вдається».
Наталія КУШНІРЕНКО