Влада Івано-Франківська винесла на громадське обговорення питання щодо підвищення вартості проїзду у маршрутних таксі. Міськвиконком хоче дозволити франківським перевізникам збільшити тариф на проїзд до 2,5 гривень.
З 2009 року тариф на пасажирські перевезення в Івано-Франківську становить 2 гривні. Тоді виконавчий комітет прийняв доволі популістичне рішення – дозволив людям пенсійного віку безкоштовно їздити у маршрутках з 10 до 16 години. Відтоді всю злість на міську владу більшість водіїв зганяють на пасажирах пенсійного віку.
Однак, як каже заступник начальника відділу транспорту та телекомунікацій міськвиконкому Володимир Чіх, з того часу зросли ціни на паливо-мастильні матеріали, запасні частини, автошини, витрати на заробітну плату, а тарифи на проїзд ще не піднялися. Крім того, франківських перевізників мучить те, що в деяких обласних центрах, таких, як Вінниця, Тернопіль, Луцьк, Чернівці, проїзд у маршрутках вже подорожчав. «Ми не хочемо піднімати тариф максимально, але повинні знайти компроміс між пасажирами і перевізниками для того, щоби цей вид підприємців не був збитковим, – зазначив Чіх. – Крім того, у нас перевізники погодилися перевозити безкоштовно пенсіонерів з 10 до 16 години. Хоча за це їм збитки не повертаються». До того ж, за його словами, водії маршрутних таксі працюють на мінімальну зарплату.
Та організатори громадських слухань співчуття до перевізників так і не дочекалися. Ніхто не повірив у їхню збитковість та мізерну зарплату. Натомість громадськість зосередилася на якості обслуговування та поведінці водіїв. До прикладу, іванофранківець Григорій Мельник у маршрутках їздить нечасто, але встигає відчути всі «переваги» громадського транспорту.
Чоловік на кількох прикладах розповів про хамське ставлення водіїв до пенсіонерів, їхні манери спілкування у стилі «мат-перемат», куріння за кермом та справляння нужди у громадських місцях. Щодо самої вартості проїзду, Мельник запропонував розробникам проекту підняти її у нерентабельних маршрутах. «Витрати на ремонт?! Але це ж не люди винні, що ламаються машини, а влада, яка ремонтує дороги. Скільки ваша організація написала скарг, офіційних листів? Скільки ви страйків провели, що ви не будете нищити свої автобуси і перевозити пасажирів по цих дорогах?» – звернувся до представників асоціації перевізників Івано-Франківська Мельник.
У відповідь перевізники погодилися, що мають до своїх водіїв аналогічні зауваження. «Але проблема в тому, що є дефіцит самих водіїв. Якби він мав нормальну зарплату, на його місце було б два-три або п’ять кандидатів. А так він кидає ключі і каже: я ліпше піду на будову і буду робити за 100 гривень, ніж паритися в автобусі. Ми би могли і по дві гривні везти, якби зняли у нас цих пенсійних з 10-ої до 16-ої», – сказав представник перевізників.
Як з’ясувалося на громадських слуханнях, не всі перевізники схвалюють підняття тарифу за проїзд до 2,5 гривень. Власники автобусів, маршрути яких збігаються з маршрутами міських тролейбусів, виступають проти таких нововведень. «Зрозуміло, що при вартості проїзду 1,5 гривень у тролейбусі людина не сяде в автобус, де проїзд коштуватиме 2,50. Але хто їм заважає людей возити по дві гривні?» – виправдовувався Володимир Чіх.
Збитковість своїх перевезень франківські перевізники представили на прикладі маршрутного таксі №25А. У розрахунку тарифу врахували 57 пунктів, починаючи від оборотного рейсу маршруту і закінчуючи – кредитними зобов’язаннями перевізника. В результаті тариф на послуги перевезення пасажирів вийшов 3,02 грн. «Так зараз виходить, що 25А маршрут буде доплачувати і дотувати кожного пасажира на 50 копійок?» – зіронізував журналіст Юрій Кривень.
Під час громадських слухань перевізникам довелося вислухати немало критики на свою адресу. Але й пролунало немало конструктивних пропозицій. Зокрема, представники громадськості запропонували запровадити квитки у маршрутах і порахувати реальну кількість пасажирів, поставити GPS-навігатори в автобусах та контролювати графік руху, об’єднати збиткові маршрути з прибутковими тощо. Втім, громада так і не почула від перевізників відповіді про готовність дійсно йти на компроміс.
Марія ГАВРИЛЮК
До теми:
У 2005 році граничний розмір тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті становив 1,00-1,25 грн. Тариф було введено в дію з 1 травня 2005 р. Протягом 2006, 2007 і 2008 рр. тариф утримували на цьому рівні. Наступний раз граничний розмір тарифу було погоджено рішенням виконкому №49 від 23 січня 2008 року. Він становив 1,25 грн. – вдень, та 2 гривні після 21.00 години. Це рішення набрало чинності з 3 лютого 2008 року.
Після звернення Асоціації перевізників міста Івано-Франківська у вересні 2009 р. і надання ними обґрунтованого розрахунку тарифу виконавчий комітет погодив граничний розмір тарифу на рівні 2 грн., який введений в дію з 10 грудня 2009 року.
А чому мовчать про те , що в Запоріжжі віжстані в рази більші, а вартість менша, і про те, що там же перевозять тільки сидячих, рейси що 3-5 хв, і до пільговиків ставяться лояльно, а не по годинах