Уродженець Коломийщини Роман Григорчук нині вважається одним з найкращих вітчизняних футбольних фахівців. 48-річний наставник, здобувши чимало титулів під час роботи у Прибалтиці, зараз успішно працює в одеському «Чорноморці», який вдало виступає не тільки на вітчизняній арені, але й у розіграші Ліги Європи.
Свого часу Роман Григорчук був улюбленцем франківських шанувальників футболу. І це не дивно, адже, граючи за місцеве «Прикарпаття» у 1991 році, він став найкращим бомбардиром Першої ліги чемпіонату України (26 голів), а вже наступного сезону допоміг команді здобути перемогу в першості та забезпечити вихід до елітного дивізіону чемпіонату України. Загалом, у складі «Прикарпаття» Григорчук провів 139 поєдинків, у яких забив 56 голів. Погодьтеся, для форварда це доволі солідний показник. Втім, левову частку своєї майже 10-річної ігрової кар’єри Роман провів у Латвії (63 матчі, 30 голів), де у клубі «Дінабург» і розпочав свою тренерську роботу. Згодом коломиянин очолив титулований «Вентспілс», з яким три сезони поспіль здобув чемпіонство та двічі Кубок Латвії. У жовтні 2009 року повернувся в Україну, прийнявши пропозицію очолити команду української Прем’єр-ліги – запорізький «Металург». Сезон видався досить непростим як для наставника, так і для команди, яка у результаті посіла 9-те місце.
Франківський варіант
Після завершення чемпіонату 2009-2010 Роман Григорчук залишився без роботи. Серед численних пропозиції від українських клубів був навіть варіант із працевлаштуванням у «Прикарпатті», яке на той момент виступало у Першій лізі (16-те місце). «Прихід у наш клуб тренера такого рівня — великий плюс. Я двома руками за підписання з ним контракту, але остаточне «добро» на цей важливий і відповідальний крок дадуть лише наші нові інвестори», – мовив тоді президент клубу Анатолій Ревуцький. Втім, сам Григорчук не приховував, що хотів би очолити клуб рівня Прем’єр-ліги, а не знекровлений франківський клуб. «Ми постійно спілкуємося з Ревуцьким, бо перебуваємо в дружніх стосунках, але це ще не означає, що я працюватиму в «Прикарпатті». Принаймні за нинішніх обставин», – говорив тоді тренер, прийнявши згодом пропозицію очолити першоліговий одеський «Чорноморець».
Стрімкий підйом
За перший рік роботи на берегах Чорного моря Григорчуку вдалося повернути команду до Прем’єр-ліги, а вже в елітному дивізіоні «Чорноморець» став відкриттям сезону 2011-2012. Тривалий час одесити трималися на п’ятому місці, лише під кінець сезону пропустивши вперед донецький «Металург». До того ж, «моряки» стали фіналістами Кубка України, виборовши, таким чином, місце у єврокубках та право поборотися за суперкубок України. Творцем цієї міцної і непоступливої команди був саме наш земляк. «Наша сила в серйозній організації гри. Ігрова дисципліна – це мало сказано. Тут дуже важливе розуміння гравців, як ми повинні грати, як кожен повинен діяти на своїй позиції в тій чи іншій фазі гри. Це все якраз навчання, і тут я віддаю належне хлопцям за те, що старанно і відповідально підходили до цього процесу. Думаю, що в цьому компоненті футболу ми на хорошому рівні. Якщо брати такі складові футболу, як психологія, рух, техніка, тактика, то в останньому пункті ми виглядали дуже добре. Стосовно техніки, зрозуміло, що відразу не станеш супермайстром і потрібен певний час».
Амбіційні «моряки»
Новий сезон розпочався для команди Романа Григорчука з матчу за Суперкубок України проти донецького «Шахтаря». Незважаючи на поразку з рахунком 1:3, наставник «гірників» Мірча Луческу роздав чимало компліментів на адресу опонентів. «Ми грали проти добре підготовленої та організованої команди. Знали, що буде складно, «Чорноморець» дещо потужніший у функціональному плані». Через два тижні команди Луческу та Григорчука зустрілися знову – у рамках Прем’єр-ліги. Цього разу «шахтарям» було ще важче, адже до середини другого тайму був нічийний рахунок, а перемогу чинні чемпіони вирвали завдяки голу Дугласа Кошти. Одесити взяли своє у матчі з іншим донецьким клубом – «Металургом», оформивши першу перемогу в чемпіонаті (1:0).
Пройти Белград!
Такий не зовсім переконливий старт «Чорноморця» на внутрішній арені (4 матчі: 5 очок) можна пояснити цілком просто: паралельно з українським чемпіонатом команда Романа Григорчука змагається у розіграші Ліги Європи. Першим суперником одеситів стала молдовська «Дачія», яку «моряки» залишили позаду, обігравши за сумою двох матчів 3:2 (2:0, 1:2). Наступний опонент видався дещо складнішим – віце-чемпіон Сербії «Црвена Звєзда». Втім, хороша і якісна гра у першому домашньому матчі, помножена на голи Рієри, Джедже та Антонова, підвищила шанси одеситів на вихід до плей-оф другого за значущістю футбольного турніру Старого світу. Матч-відповідь відбудеться сьогодні, 8 серпня, у Белграді (поч. о 20:30, канал «Футбол»). До речі, свій колишній клуб «Вентспілс» Роман Григорчук вже виводив у груповий раунд євротурніру (Ліга Європи, 2009 р.). Маємо надію, що з одеським «Чорноморцем» прикарпатський фахівець вже незабаром перевершить це досягнення.
Андрій МЕНІВ
Коментар
Роман ГРИГОРЧУК, головний тренер «Чорноморця»:
– Надії на єврокубки – великі. Ліга Європи тоді Ліга Європи, коли команда, як мінімум, потрапляє в групу. Тоді можна говорити про певний досвід. Шість ігор у групі плюс шість ігор кваліфікації, тобто дванадцять ігор – ось це можна називати реальною Лігою Європи. Але сам факт, що ми це відчуємо, для клубу, для кожного футболіста вже знак і досягнення. Та футболіст завжди після досягнення якоїсь мети повинен думати про те, як піднятися на новий рівень. І ми будемо намагатися так робити.
Довідка
Григорчук Роман Йосипович
Народився 22 березня 1965 року на Коломийщині.
Ігрова кар’єра:
«Прикарпаття» Івано-Франківськ (1988, 1991-1994), «Санкт-Пельтен», Австрія (1994), «Петрохемія» Польща (1995), «Кривбас» Кривий Ріг (1995-1996), «Сатурн», Росія (1996-1997), «Дінабург», Латвія (1998-2000). Всього на професійній арені провів 274 матчі, в яких забив 107 м’ячів.
Тренерська кар’єра:
«Дінабург», Латвія (1998-2005), «Вентспілс», Латвія (2005-2009), «Металург», Запоріжжя (2005-2009). З 2009 року – «Чорноморець», Одеса.
Досягнення:
Чемпіон Латвії 2006, 2007 і 2008 рр., володар Кубка Латвії 2005 і 2007 рр., фіналіст Кубка чемпіонів Співдружності і Балтійської ліги 2007 р. Найкращий тренер Латвії 2006, 2007 і 2008 рр.