Рак шийки матки – дуже поширена злоякісна пухлина. Останнім часом значно зросла кількість молодих жінок у віці 18-35 років, хворих на цей вид раку. Лікарі наголошують, що більшості занедбаних випадків, які закінчуються смертю, можна було запобігти. Якщо б жінки знаходили час для обстеження і відвідували лікаря бодай раз на рік. Як розпізнати передракові стани та уникнути ризику розвитку раку шийки матки, пояснює Людмила Живецька, лікар-онколог Івано-Франківського обласного онкологічного диспансеру.
Рак розвивається з передпухлинних захворювань, таких, як дисплазія слизової оболонки шийки матки. Дисплазія (патологічні зміни) може бути легкою, середньою і важкою. Ранній рак шийки матки, при якому вражається тільки поверхневий шар епітелію, може тривати місяці і навіть роки. Якщо не лікуватись, захворювання прогресує в інвазивний рак. Інвазивний рак шийки матки – це розповсюдження пухлини на глибокі шари шийки матки або на сусідні тканини й органи. Щорічно в Україні реєструється близько 5 тисяч нових випадків раку шийки матки і кожна 4-5 хвора – в занедбаному стані.
Як виникає рак? Доведено, що пухлинні клітини з’являються в організмі людини ще в процесі формування у животі матері. Їх поява “записана” на генному рівні, тож вони можуть міститися в різних тканинах та органах. Від таких клітин спочатку захищає імунітет матері, а пізніше – власний. Якщо ж з якихось причин захисний механізм втрачається, починається неконтрольований поділ пухлинних клітин.
Пухлинні клітини походять від “рідних” клітин організму, які змінилися за структурою, будовою та властивостями і стали чужими організмові, але він втратив можливість знищувати їх. Такі клітини існували, напевно, стільки ж часу, скільки є життя на землі. Після народження людина опиняється в агресивному середовищі, яким би комфортним воно не здавалося. Виживає ж у ньому завдяки своєму імунітету – колосальній протиотруті, якою є клітинні і гуморальні антидоти. Якщо захисні бар’єри організму з певних причин знищено, людина виявляється беззахисною.
Ракові клітини неконтрольовано діляться і з часом утворюють пухлини. Цей процес може відбуватися протягом тривалого часу, нерідко від 10 до 25 років. Доки людина молода й організм має колосальні компенсаторні властивості, вона мало звертає увагу на незначні зміни у самопочутті і звертається до лікарів уже тоді, коли хвороба виявляє себе у серйозних симптомах.
Фактори ризику розвитку шийки матки. Ранній початок статевого життя ( у 14-17 років) – в цей період епітелій шийки матки ще не дозрів і при фізичному, хімічному та бактеріальному впливі він хворіє. Аборти й пологи в юному і молодому віці. Часта зміна статевих партнерів – зростає ризик інфікування, особливо вірусами папіломи людини й імунодефіциту людини. Захворювання, які передаються статевим шляхом, зокрема папілома-вірус, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея та деякі інші. Куріння. Недотримання правил особистої гігієни.
Симптоми. Варто знати, що дисплазія і ранній рак перебігають без симптомів. Ці захворювання можна виявити тільки при лікарському огляді й цитологічному дослідженні. При інвазивному раку з’являються кровотечі після статевого акту і в міжмісячному періоді. Біль і неприємний запах – пізні симптоми.
Як попередити хворобу? Кожна жінка з 18 років і старша, а також ті, які почали раннє статеве життя, повинні проходити щорічний огляд гінеколога. При огляді лікар зобов’язаний взяти мазок із шийки матки для цитологічного дослідження. Це простий, неболючий тест для виявлення атипових (ракових) клітин. Найкращий час для проведення аналізу – це два тижні після першого дня останніх місячних. За необхідністю гінеколог може взяти біопсію (маленький шматочок тканини шийки матки) для гістологічного дослідження. Обов’язково самі поцікавтесь результатом аналізів.
Особливості лікування. При дисплазіях і початкових формах раку шийки матки можливе амбулаторне лікування. Після такого лікування жінка може народжувати дітей. При інвазивних формах хвороби проводять видалення матки й лімфатичних вузлів. Лікування може доповнюватись променевою терапією і хіміотерапією. Після лікування необхідно регулярно спостерігатись в онко-гінеколога, щоб не допустити відновлення хвороби.
“Рак – це тільки діагноз, а не вирок, – наголошує Людмила Живецька. – Здоров’я людини – в її ж руках. Просто для того, щоби бути здоровими, потрібно докладати власних зусиль. Від лікарів наше здоров’я залежить лише на 15 відсотків, решта – від способу життя, екології, харчування та соціальних факторів, які зумовлюють наші можливості”.
Підготувала Наталія БІЛА