Цього року майже тисяча дітей не потрапили у дошкільні заклади Івано-Франківська. Батьки дошкільнят звинувачують в цьому міських чиновників та введення реформи електронної реєстрації.
Щоб подолати корупцію при влаштуванні дітей у дитячий садочок, у 2012 році Івано-Франківська міська рада ввела електронну реєстрацію дітей. Батькам дошкільнят обіцяли без проблем поставити дитину в чергу, відслідковувати статус поданої заявки і стежити за просуванням черги. Втім, місць у дитсадках не побільшало. Франківці нарікають, що якщо раніше чекали два-три роки і знали, що дитина все-таки потрапить до дитсадка, то з новоствореною системою їм доводиться перечікувати, доки дитина не піде до школи.
Містичні черги
На відміну від колишніх правил вступу у садочок, тепер не можна ставати в чергу у кілька закладів. Батьки вибирають для дитини певний садочок і реєструють її на конкретний рік. При цьому зазначають, у яку групу вступає дитина – ясельну, молодшу, середню чи старшу. Нагадаємо, у ясельній групі перебувають дітки віком від 2-ох до 3-ох років, у молодшій – від 3-ох до 4-ох, у середній – від 4-ох до 5-ти, у старшій – від 5-ти до 6-ти років. Якщо дитина не потрапляє у прохідний список, то це не означає, що вона піде до дитсадка наступного року. Батьки повинні перереєструвати її і чекати в черзі ще півтора-два роки.
«Я стала на чергу, коли дитині було п’ять місяців, щоб вчасно потрапити в ясельну групу. Зареєструватися не складно – там нема черг. При реєстрації я вибирала між двома садочками: “Кобзариком” на вул. Сорохтея і «Бджілкою» на Мазепи, – розповідає пані Катерина. – Коли я спитала реєстратора, куди можна швидше потрапити, він пояснив: у «Кобзарику» буде набиратися тільки одна група на 2013 рік і, відповідно, ви можете туди не потрапити, а у «Бджілці» є дві ясельні групи і ви туди пройдете». Пізніше пані Катерина дізналася, що у дві ясельні групи дитсадок «Бджілка» набирає лише 30 дітей. «Вони мене зареєстрували під 56-им номером і не попередили, що місць немає, – нарікає мати. – Мене мали повідомити, щоб я реєструвалася вже у молодшу групу». Так пані Катерина чекала півтора року у черзі, щоб влаштувати маля у ясельну групу, і тепер їй доведеться чекати ще два роки, щоб потрапити до садочка хоча б у 2015 році. Адже на 2014 рік місць вже нема.
Інша мати, пані Уляна, стверджує, що ім’я її дитини взагалі зникло з реєстраційної черги. «У лютому 2011 року, коли малому було шість місяців, ми стали в чергу на 2013 рік у молодшу групу. Я слідкувала за чергою, ми були «прохідні», перевірила в червні цього року – і виявилося, що дитина зі списків пропала».
Офіційно
На останній сесії Івано-Франківської міської ради 8 серпня депутати заслухали звіт заступника міського голови Михайла Вереса щодо реалізації проекту електронної реєстрації в обласному центрі. За його словами, станом на кінець липня цього року в електронному реєстрі зареєстровано 9173 дитини віком від двох місяців до п’яти років, які хочуть потрапити у дитсадки в 2013-2015 роках. Для поступлення в дошкільні заклади 2013 року зареєстровано 3605 дітей, що становить 39,3% від загальної кількості зареєстрованих. З малюків, зареєстрованих для вступу у ДНЗ цього року, 1247 дітей (35,3%) – це претенденти на вступ у ясельну групу віком від 2-ох до 3-ох років, 1463 дитини (40,3%) віком від 4-ох до 5-ти років хочуть потрапити у молодшу групу, 548 (15,2%) претендентів для вступу у середню групу і 320 (8,8%) дітей віком від 5-ти до 6-ти років подали заяви для вступу у старшу групу.
З усіх 3605 охочих вступити до ДНЗ міська влада спроможна задовольнити лише 2230 заяв. Цього року саме скільки дітей старшої вікової групи прощаються з дошкільними закладами і вступають до першого класу. Також Верес обіцяє, що з 1 вересня буде відкрито дві додаткові групи по 30 дітей в ДНЗ №36 «Віночок» по вул. Целевича, 16А та у школі-садку №3 по вул. Набережній, 32А. При нормальному фінансуванні, каже заступник мера, цього року завершиться реконструкція другої черги дошкільного закладу №17 «Ромашка» по вул. Вовчинецькій, 210, де заплановано відкриття п’яти груп на 150 дітей. Ймовірно, відкриється дошкільний заклад на вісім груп у приміському селі Вовчинці. «Отже, у новому 2013-2014 навчальному році ми зможемо розширити мережу дошкільних закладів приблизно на 360-400 місць. Приблизно 2650 дітей із 3605 зареєстрованих будуть прийняті в наші дошкільні заклади», – зазначає Михайло Верес.
Закрити ясельні групи?
На думку заступника міського голови, у франківські садочки необхідно приймати дітей від трьох років. «Дані електронної реєстрації свідчать про те, що надзвичайно великий відсоток зареєстрованих дітей – це діти від 2-ох до 3-ох років (35,3% – 1247 дітей). Фактично, це кожна третя дитина, – зазначає віце-мер. – Якщо б ми приймали у наші дошкільні заклади дітей віком від 3-ох років у три вікових групи – молодшу, середню і старшу, то з 1 вересня цього року ми могли б стовідсотково охопити цих дітей нашими дошкільними закладами». Тому чиновник запропонував депутатам внести зміни до програми електронного реєстру. «Запис у реєстрі необхідно вести за роком народження дитини, а не за віковою групою. Тобто не реєструвати дитину на якийсь конкретний рік для поступлення в дошкільний заклад. Адже приблизно 70% матерів, в яких є діти від 2-ох до 3-ох років, не працюють і не збираються йти працювати, доки дітям не виповниться три роки. Але вони змушені записуватися в черги через те, щоб дитина потрапила в садочок». Тобто Михайло Верес пропонує, щоб діток після того, як вони 1,5-2 роки вичекали в черзі, не відправляти на перереєстрацію, а автоматично зараховувати наступного року до ДНЗ.
Крім того, зазначає Верес, у міськвиконкомі зареєстровано 59 скарг батьків, які потребують додаткового розгляду. «Значна частина цих заяв пов’язана з помилками, допущеними при реєстрації. Є немало звернень військовослужбовців, які прибувають до нашого міста буквально останніми місяцями. Комісія уже 18 таких заяв розглянула. Найближчим часом відбудеться інше засідання, і ці питання будуть вирішуватися», – обіцяє віце-мер.
Дитсадки профукали
Втім, як не крути, а для івано-франківських діток не вистачає місця у дитсадках. Ні впорядкування електронних черг, ні блати у чиновницьких колах не допоможуть влаштувати всіх малюків у ДНЗ Івано-Франківська. Відомо, що свого часу міська влада профукала приміщення дошкільних закладів. За роки незалежності в місті ледь не вдвічі поменшало дитячих садочків. Тепер можновладці мізкують, як їх повернути.
Сьогодні в семи колишніх дошкільних закладах розташовані загальноосвітні школи. Ще шість використовуються не за призначенням, визнає Верес. Зокрема на вул. Бандери, 10А у колишньому дитсадку розміщене міське управління освіти і науки; на вул. Вовчинецькій, 127 – приміщення ДП «Івано-Франківськстандартметрології»; на вул. Набережній, 34 – Івано-Франківський міський центр зайнятості; на Вовчинецькій, 196 – поліклініка №4; на Хоткевича, 11А – приміщення Львівської залізниці; на Галицькій, 124А – один із корпусів Івано-Франківського національного медичного університету.
На території двох приміщень – на Бандери, 10А і на Вовчинецькій, 127 – побудували житлові будинки. «Сьогодні там майже відсутня площа, яка, відповідно до санітарних вимог, повинна бути обов’язковою для ДНЗ. З розрахунку на одну дитину повинно бути 40 квадратних метрів», – зазначив Верес. Приміщення медуніверситету на Галицькій є власністю університету, а поліклініку з Вовчинецької нема куди перенести.
Наразі повернути у комунальну власність два приміщення на Набережній, 34, де розташований міський Центр зайнятості, та на Хоткевича, 11А, де знаходиться приміщення Львівської залізниці, неможливо.
Втім, міська влада говорить про розширення мережі дитсадків в Івано-Франківську вже кілька років. До прикладу, голова постійної депутатської комісії з питань духовного відродження, науки, освіти, культури, молодіжної політики та спорту Оксана Савчук ще рік тому порушувала проблему щодо повернення в комунальну власність колишнього дитячого садочка на Набережній, 34, де зараз розташований міський центр зайнятості. Однак віз і далі там.
Попри всі доручення міськради, черги в електронному реєстрі не зменшуються вже кілька місяців. Однак депутатка заперечує факти щодо зникнення з черг дітей. «До мене з такими проблемами зверталися дві мами. Коли я попросила їх написати офіційні заяви, щоб ми звернулися в реєстр і перевірили їхні слова, матері відмовилися», – зазначає Оксана Савчук.
Не на диктофон мами зізнаються, що мають надію влаштувати діток у дитсадок «по блату». Тому й не хочуть скаржитися. Мовляв, завідувачі обіцяють прилаштувати діток. Те, що на відбір дітей у дитсадки, окрім системи електронної реєстрації, впливають і керівники дитячих садочків, підтвердив на сесії міської ради і Михайло Верес. «Ми не повинні ставити завідувачів у рамки: ту дитину не беріть, бо вона ще не погоджена з реєстратором, а ту беріть. Я би вас просив, шановні, дайте можливість завідувачам дошкільних закладів зараз працювати з тими списками, – звернувся до депутатів Верес. –А у вересні-жовтні їх проаналізуйте. Зараз іде нормальний процес. Йому не можна заважати».
Втім попри те, що «йде нормальний процес», майже тисяча дітей позбавлені права відвідувати дитячі садочки. Хтось залишає дітей з рідними, хтось має гнучкий графік роботи, а хтось наймає няньок. Винним у цій плутанині міська рада визнала заступника міського голови Михайла Вереса. Адже він не подав їм проекту програми розширення мережі дитсадків. «Рішення сесії треба виконувати, а не вважати, – різко сказав голова фракції «Свобода» Роман Онуфріїв. – Ви, будь ласка, як високопосадовець місцевого самоврядування виконуйте рішення сесії, а не трактуйте його по-своєму».
На наступну сесію, за дорученням депутатів, Верес має підготувати інформацію про наповненість дошкільних груп та подати план розширення дошкільних навчальних закладів на 2013-2014 рік. Щоб Верес не розслаблявся, депутати визнали його роботу недостатньою. Втім, навряд чи таке радикальне рішення допоможе тій тисячі батьків, які не мають куди влаштувати своїх дітей.
Марія ГАВРИЛЮК
Спитайте чиновників чому не повернуть школи садки назад у садки у нас такі є це школа- сад №7 що на вулиці Василіанок де директор Пані марія!!!!Це школа -сад №6 що на пасічній!Приватна школа Перша ластівка-за яку управління освіти платить за комунальні послуги це школа для багатіїв -дітей у класах по декілька .плату беруть по 2 тисячі в місяць і гроші ідуть бог-зна куда .Переведіть цих дітей у загальні школи які відвідують всі наші діти.Заберіть біржу і притулок які займають цілий садок на набережній!Поверніть під садок школу №2 на Бамі а дітей у школу №28 що відкривається на Чорновола у інтернаті!Так підрахуйте скільки місць для наших діток буде!Школи у нас пустують не заповнені на 100%.А не шукайте розвалюхи -садки щоб тільки гроші відмити.!Зробіть декілька груп у приміщенні управління освіти бандери 10а.Ще школа-сад№3 по Набережній.Нехай Наталя Микула займеться цим а не переймає досвід по закордонам!Батькам що звертаються до неї на рахунок садочків відповідає що це проблеми батьків.Вибачте але вона на державній роботі і зарплату отримує з наших податків!А щоб відкрити садки у нижче сказаних приміщеннях потрібно тільки хотіння!Приміщення є і нерозвалені куні .тепло є.Закупити меблі та інвертар.А щоб перевести школу сад №7 на василіанок потрібно всього навсього відправити 70 річну бабусю ПАНІ МАРІЮ на заслужений відпочинок займатись на громадських засадах політикою!!!!!!Щоб перевести управління освіти в інше приміщення потрібно взяти дві грузові машини які є в них в учкомбінаті погрузити і відвезти на гординського у колишню школу!а ремонт там в школі нехай роблять по мірі поступлення грошей.так завжди вони говорять!нехай сидять і в тих приміщеннях а для ремонту шукають спонсорів!!
Досить мудро! Варто до цього прислухатися і п.Вересу і п.Микулі і затрати, як не крути, мінімальні. Едине , можливо,вдарить по чиїхось амбіціях