Фейсконтроль: кліщі у шкірі

  • Останнім часом поширилося шкірне захворювання, яке вражає виключно обличчя, – демодекоз. У шкірі оселяється мікроскопічний кліщ. Зустрічається переважно у жінок. Про загрози і симптоми розповідає Галина Рутковська, біолог клініко-діагностичної лабораторії Івано-Франківського обласного дерматовенерологічного диспансеру.

    Злущеними клітинами нашої шкіри харчуються чимало мікроорганізмів. Серед них і мікроскопічний кліщ Demodex folliculorum. Звідси й назва захворювання, коли цей кліщ вражає шкіру, – демодекоз. Звичайно, паразит живе на нашій шкірі без видимих ознак. Але при зниженому імунітеті та багатьох інших захворюваннях кліщ активізується – проникає в більш глибокі шари шкіри, викликаючи їх запалення. Найчастіше кліщі-демодекси оселяються в сальних залозах шкіри обличчя, на повіках, у волосяних цибульках-фолікулах. Тому запальні плями, почервоніння спостерігаються при демодекозі передовсім на крильцях носа, на носо-губному трикутнику, вздовж лінії росту волосся – на чолі, на бровах, інколи й на вусах. Можливе ураження повік, шкіри шиї.

    Демодекоз значно частіше вражає представниць слабкої статі, відзначає Галина Рутковська, це пов’язано з фізіологічними особливостями шкіри у жінок. За своїми проявами демодекоз дуже подібний на вугрову хворобу. Часто ці захворювання трапляються вкупі, оскільки вугрі пригнічують природній захист шкіри. Інколи демодекоз можуть сплутати з алергічними проявами. Остаточний діагноз встановлюється лише за зішкрябом зі шкіри – в лабораторії.

    Нелікована хвороба має хронічний перебіг.  Загострення спостерігаються восени і навесні. Провокуючими факторами є порушення в ендокринній системі, захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатит, дисбактеріоз, гастрит, холецистит та ін.), сезонне зниження імунітету, стресові ситуації та емоційне перенапруження, неправильне харчування (надмір жирної і гострої їжі), а також зловживання солярієм і сауною.

    На початковій стадії захворювання, пояснює спеціаліст діагностичної лабораторії, шкіра запалюється, починає злущуватися, розширюються пори і кровоносні судини. На обличчі з’являються шорсткуваті плями, висипання з гнійним вмістом. Шкіра стає гіперчутливою до ультрафіолету та косметичних засобів, причому тих, які підходили раніше. Основні прояви демодекозу, застерігає Галина Рутковська, – це свербіж, набряк, відчуття важкості у повіках, слизисті виділення з очей.

    Лікування демодекозу є комплексним. З одного боку, необхідно відновити захисні механізми шкіри, з іншого – зупинити надмірне розмноження кліщів і їхню активність. Тривалість лікування залежить від стадії захворювання і ступеня ураження шкіри. В середньому – три тижні. При важких формах, у занедбаному стані – до трьох місяців.

    Прості правила, щоби запобігти хворобі. Біолог рекомендує ретельно доглядати за шкірою обличчя, користуватися індивідуальними косметичними засобами, уникати прямих сонячних променів, а також вітру, дощу, снігу. Позбутися шкідливих звичок, зокрема дотримуватися режиму збалансованого харчування – обмежити вживання жирного, гострого, копченого і солодощів. Уникати стресових ситуацій, влаштувати собі також збалансований режим роботи і відпочинку. При перших ознаках хвороби чи при підозрі демодекозу слід звернутися до лікаря-дерматовенеролога – це гарантує фахове обстеження, правильний діагноз і оптимальне лікування.

    Наталія БІЛА

  •  

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!