Проблема унісекс

  • Що несе щеплення від вірусу папіломи людини?

    Віднедавна до переліку рекомендованих додали щеплення від вірусу папіломи людини, відомого також як вірус бородавок. Ідеться про ті типи, які передаються статевим шляхом, вражають слизові статевих органів і викликають злоякісні пухлини. Щеплення від папілома-вірусу мали би запобігати розвитку раку і дисплазій-передракових станів. Натомість інтернетом шириться інформація про безпліддя внаслідок цих щеплень. Де правда, з’ясовував наш кореспондент.

     

    Бомба повільної дії

    Група вірусів папіломи людини (ВПЛ) – це понад 65 різних типів вірусів, що викликають бородавки шкіри і виразки слизових. Більше 20 з них передаються статевим шляхом, інфікують геніталії і слизову ануса. Сім штамів провокують розвиток раку у жінок і чоловіків. Зокрема, раку шийки матки, аденокарциноми, раку піхви та статевого члена. Через це зараження вірусом папіломи вважається проблемою унісекс.

    «Доведено, що чоловіки є не тільки носіями вірусу, вони також мають зовнішні прояви хвороби. Але, на відміну від жінок, не мають перероджених форм папіломи. В жіночому організмі вірус, проникаючи в епітелій (зовнішній шар слизової), вражає клітини, розмножується і викликає порушення – неконтрольований ріст клітин», – пояснив обласний акушер-гінеколог Володимир Дзьомбак. За його словами, в Україні щодня від раку шийки матки вмирають шестеро жінок.

    В Івано-Франківській області цей вид раку торік виявили у 113 жінок, з них 12 задавнених випадків, які уже не підлягали лікуванню. В 2011-му рак шийки матки діагностували 132 жінкам, 23 мали задавнену форму. За шість місяців цього року такий діагноз поставили 54 жінкам, 8 із них прийшли до лікаря надто пізно. «Смертність жінок від раку шийки матки визнана в нашій країні серйозною проблемою. Одним зі способів її вирішення, окрім онкооглядів зі спеціальним цитологічним дослідженням, є профілактика. Цитологія і регулярні огляди дозволяють виявити передракові стани і рак шийки матки на ранніх стадіях, коли його розвиток іще можна зупинити. Профілактика – це щеплення. І це більш доцільно», – вважає головний спеціаліст з акушерства і гінекології Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.

    Точка зору офіційної медицини така: практично кожна жінка може заразитися папілома-вірусом. Адже більшість носіїв не знають про те, що поширюють папіломавірусну інфекцію. Організм здорової людини здатний боротися з нею. Але у 80% випадків у хворих жінок клітини перероджуються в ракові. Вірус штамів 16 і 18 дає пухлини-карциноми, які швидко ростуть і метастазують. Інші типи ВПЛ, як-от 31, 33, 35, 39 і 45, також пов’язані з інвазивним (тим, що дає метастази) раком піхви, який є п’яти видів. Серед них і рак шийки матки.

    Побачити ураження папіломою слизової геніталій лікар може візуально. А от визначити тип вірусу, тобто спрогнозувати перебіг хвороби і ризик переродження клітин без додаткового лабораторного обстеження неможливо. Обстеження – дороге, визнають медики. Одне дослідження – від 250 гривень. Специфіка в тому, що робиться аналіз на конкретний штам вірусу. Якщо хворий забажає виключити всі канцерогенні типи папілом, то йому доведеться заплатити за відповідні аналізи ледь не місячну зарплату. Не дивно, що ця діагностика не надто популярна у наших жінок.

     

    Від рекомендацій до вакцинації

    Про вакцинацію від папілома-вірусу людини в нашій країні заговорили два роки тому. «Щеплення забезпечує вироблення антитіл, які не дають розвиватися вірусу в організмі людини», – пояснив Володимир Дзьомбак. Півроку тому це щеплення внесли до переліку рекомендованих. Але не підкріпили новацію.

    «Ця вакцинація сьогодні залишена людям на власний розсуд і за їхні гроші, – прокоментувала заступник головного лікаря області Зоя Ціхонь. – Тому фактично зараз нема потоку тих, хто вакцинується. Це ж треба, щоби був кабінет імунізації, треба правильно доставити цю вакцину. От я її купила, я її маю привезти так, щоби був дотриманий «холодовий ланцюг» – певний температурний режим впродовж усього часу транспортування, аж до введення. Тут виникає дуже багато моментів, які централізовано ще не забезпечені. Ми будемо цим займатися. А сьогодні найпростіше зробити такі щеплення у госпрозрахункових кабінетах, яких є в області два і обидва у Франківську».

    Курс вакцинації, а це три ін’єкції, коштує від 1200 до 2100 гривень. «На даний час немає офіційної статистики, скільки жінок і дівчат пройшли такі щеплення», – повідомив Володимир Дзьомбак. 

    Щеплення від папілома-вірусу – практика доволі «молода». Дев’ять років тому було доведено, що збудником раку шийки матки є онкогенні віруси папіломи людини 16 і 18 типів. Це відкриття отримало Нобелівську премію і вакцину. У 2008 році 10 країн Євросоюзу внесли вакцинацію проти раку шийки матки в національні календарі щеплень. Це зробили Франція, Великобританія, Австрія, Німеччина. А також США. Станом на 2012 рік таке щеплення віднесене до обов’язкових у 51 країні світу.

    Вважається, що найкраще робити щеплення дівчаткам у віці 9-12 років – до початку статевого життя, до моменту можливого зараження ВПЛ. «В такому випадку вакцинація найбільш ефективна», – відзначив головний акушер-гінеколог області. Хоча вважається, що щеплення показане всім молодим жінкам 18-25 років, які пройшли обстеження і не мають вірусу.

     

    Ризики приховані і не дуже

    В останні роки інтернетом шириться істерія, мовляв щеплення дівчаток від папілома-вірусу робить їх не спроможними у майбутньому мати дітей. У російськомовному просторі активно обговорюється доцільність щеплень і досвід тих, хто вже їх отримав. І якщо небезпеки безпліддя на відео в більшості своїй коментують дядьки, мова і зовнішній вигляд яких далекі від медицини, то переклади з американських журналів та англійських газет усе-таки насторожують. Окремі науковці ставлять під сумнів ефективність вакцини проти онкогенних ВПЛ і висловлюють думку, що вірус папіломи людини не супроводжує її все життя, а «працює» лише два роки, після чого втрачає активність і придушується здоровою імунною системою.

    «Офіційних даних про те, що щеплення впливає на дітородну систему жінки, немає ні в Україні, ні за кордоном», – констатує Володимир Дзьомбак. На його думку, підозри може розвіяти хоча би той факт, що таких випадків не було зареєстровано в жодній країні, яка практикує вакцинацію. «Якщо би таке сталося, то однозначно проводилися би відповідні дослідження, – переконаний лікар. – За кордоном, на відміну від України, страхова медицина. Кожен сумнівний випадок супроводжується скаргами і судовими позовами. Приховати ускладнення такого типу у дівчат і молодих жінок, які після щеплення проходять постійний моніторинг, неможливо. Що стосується доказової бази, то рекомендую використовувати компетентні джерела. І не одне».

    У випадку стійкої недовіри до МОЗ України спеціаліст порадив звернутися до Кокранівської бібліотеки. Цей англомовний ресурс має статус єдиного у світі інтернет-сайту, який забезпечує правдиву базу даних з доказової медицини. Він узагальнює результати всіх клінічних досліджень лікарських втручань і медичних препаратів, подає аналіз їхньої ефективності. Частина аналітичних матеріалів Кокранівського медичного співробітництва, якому належить сайт, в тому числі і з оцінки медичних технологій, подана російською мовою.

    Що ж стосується лікування ВПЛ за допомогою гомеопатичних препаратів, БАДів, трав тощо, то варто засвоїти: лікувати слід лише видимі прояви вірусу. Для цього потрібно щороку проходити огляд. Все інше – від лукавих лікарів.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!