Державні службовці повинні утримуватися від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їх посадових осіб. Про це йдеться у тексті постанови “Про затвердження Правил етичної поведінки державних службовців” № 65 затвердженій Кабміном 11 лютого 2016 року та оприлюдненій 1 березня, повідомляє УНН.
Пояснюється, що цей документ ухвалений для “відновлення громадської довіри до діяльності державних органів, їх посадових осіб”. У зв’язку з цим Урядом прийнято рішення про запровадження стандартів етичної поведінки державних службовців.
“Відповідна постанова враховує прогресивний і успішний досвід країн-членів ЄС. За основу акта взято запроваджену в Республіці Польща модель гарантування максимальної прозорості діяльності державних органів. Прийняття акта започатковує єдині обов’язкові вимоги до стандартів етичної поведінки, доброчесності у діяльності державних службовців, а також сприятиме недопущенню тиску з боку представників бізнесу чи політичних сил на посадовців державних органів”, — йдеться у поясненні до постанови.
У постанові йдеться, що державні службовці у своїй діяльності керуються принципами етики державної служби.
Зокрема, лояльність передбачає: добросовісність щодо виконання рішень Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та державного органу, в якому працює державний службовець; утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їх посадових осіб; коректне ставлення до керівників і співробітників державного органу під час виконання державним службовцем своїх обов’язків.
У свою чергу політична нейтральність передбачає: недопущення впливу політичних інтересів на дії та рішення державного службовця; відмову від публічної демонстрації політичних поглядів і симпатій; дотримання вимог стосовно обмежень щодо політичної діяльності, встановлених законом стосовно окремих категорій державних службовців; уникнення використання символіки політичних партій під час виконання державним службовцем своїх обов’язків; забезпечення прозорості у відносинах з особами, що виконують політичні функції.
У випадку порушення викладених принципів держслужбовці нестимуть дисциплінарну відповідальність.
Нагадаємо, що в Україні мають намір запровадити кодекс етичної поведінки держслужбовців.