Цими вихідними, 29-30 серпня, в Івано-Франківську на Вічевому майдані відбудеться традиційний фестиваль «Свято винограду та вина».
На Прикарпатті вирощування винограду вже давно стало цілою культурою. Цікаво, що чимало відомих іванофранківців є відданими майстрами цієї справи.
Скажімо, директор Івано-Франківського обласного департаменту освіти і науки Віктор Кімакович вважає вирощування ягід сонця не тільки захопливим творчим процесом, але й алхімією сьогодення.
«Виноградарство є типовою європейською традицією, яка бере початок ще з античних часів, – розповідає він. – Навіть у міфології виноградна лоза вважалася подарунком богів. Батьківщиною культурного винограду є Мала Азія. Відомо, що ще 4-6 тисячоліть тому його вирощували в Середній Азії, Закавказзі, Єгипті та Месопотамії. Я не міг оминути цю історичну традицію. Зрештою, це неймовірно цікаво – власноруч виплекати виноградник».
Віктор Кімакович знайомий з особливостями вирощування винограду ще зі шкільного віку. Любов до ягід сонця він називає своїм дилетантським хобі, яке обходиться досить бюджетно: потрібні лише ножиці, рискаль і ділянка землі.
«Головне – не боятися почати, – запевняє Віктор Кімакович. – Найперше треба визначити, що саме ви хочете отримати в результаті: вино чи виноград. І вже тоді необхідно вибирати відповідні сорти. Важливим критерієм для винограду є вміст цукру. Чим більша кількість, тим кращий сорт. Варто не забувати і про районовані сорти, тобто ті, які вже апробовані до прикарпатських клімату і грунтів».
А ось в Ігоря Пасічняка, заступника голови Івано-Франківської ОДА, любов до виноградарства почалася з випадкового експерименту. Ще п’ять років тому на традиційному франківському «Святі винограду та вина» він був шокований, що на території Прикарпаття можна вирощувати сортовий виноград, який, зазвичай, привозять із-за кордону.
«Я відчув неабиякий азарт, – зізнається Ігор Пасічняк. – Сам захотів спробувати. Хоча, відверто кажучи, налаштований був доволі песимістично. Посадив усього кілька лоз різних сортів. І який же був вражений, коли через кілька років виявив, що всі лози плодоносили. Натхненний таким блискавичним результатом, захотілося продовжити експеримент, тож докупив ще одну лозу, і, гадаю, на цьому не спинюся. У виноградарстві мені найбільше подобається чекати. Момент інтриги є вирішальним. Люблю дивувати друзів, які зазвичай шоковані: як це можливо, що на Прикарпатті росте кишмиш. А в мене виріс!».
Ігор Пасічняк каже, що виноград не є вибагливим у догляді. Вимагає уваги взимку, коли потрібен захист від холоду, а також – обрізання, але це теж сезонне питання.
Виноградарство корисне не лише для душі, але й для здоров’я. Крім цукру, в ягодах сонця міститься багато органічних кислот, які поліпшують апетит і травлення, запобігають утворенню каменів у нирках. Виноград багатий вітамінами групи В, С, а також солями, що насичують організм важливими макроелементами. Лікування виноградом дає добрі результати при шлункових, ниркових, легеневих захворюваннях та порушенні серцево-судинної діяльності.