6 листопада в Івано-Франківську члени робочої групи, створеної задля запобігання споживання алкоголю дітьми, зафіксували відразу три випадки продажу алкоголю неповнолітнім особам. Під штрафні санкції потрапили магазини «Делікатес» на пл. Ринок, «Аврора» на вул. Чорновола та «Світ» на вул. Гординського. Проте власниця останнього заперечує порушення і готується оскаржувати дії перевіряльників в суді.
Без спиртного
Рейди в магазинах Івано-Франківська відбуваються систематично, пояснює директор департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міськради Віталій Матешко. У міській раді діє Програма протидії вживанню алкогольних та тютюнових виробів неповнолітніми та формування навичок здорового способу життя на 2017-2020 роки. «До нас надходять скарги від місцевих жителів, люди вказують місця, де продають алкоголь неповнолітнім. Якщо такі випадки підтверджуються, то складається акт, далі все по процедурі», – пояснює чиновник.
Безпосереднім учасником перевірки магазинів увечері позаминулого понеділка був його заступник Назарій Куземка. У своїх діях рейдова група керується розпорядженням міського голови Руслана Марцінківа від 4 січня ц. р. про створення робочої групи з питань запобігання вживанню алкоголю неповнолітніми у м. Івано-Франківську. До її складу входять представники управління ювенальної превенції, муніципальної варти, ЗМІ, поліції та міської ради. Перевірки закладів харчування розпочалися з середини лютого, на 1 жовтня складено 72 протоколи.
«Ми виявляємо магазин, складаємо протокол про правопорушення за ст. 156 Кодексу України про адмінпорушення. Далі він потрапляє на адміністративну комісію, де здійснюється розгляд справи. Якщо висновок позитивний, то накладається штраф, розмір його коливається від 510 до 1700 гривень для людини, яка здійснила безпосередній продаж алкоголю неповнолітній особі», – розповідає Куземка.
Після цього документи направляються до фіскальної служби, там також здійснюється розгляд. Якщо суб’єкт господарювання до відповідальності притягувався не вперше, у нього забирають ліцензію, а також накладають штраф у розмірі 6800 гривень.
«Відновлення ліцензії коштує дорого. Підприємці зазнають суттєвих збитків, відтак власники змінили свою політику, почали частіше перевіряти документи у покупців», – зауважує заступник директора департаменту.
Рейди, за його словами, проводяться спонтанно, щоб ніхто не міг зрозуміти системність. Зазвичай двічі на місяць. Але можуть бути і частіше – три або й чотири рази.
Три порушення
«Минулого разу ми зафіксували порушення в «Делікатесі» на пл. Ринок, 1. Коли зайшли у заклад, у нас виникли сумніви, що особам, які купували алкоголь, є 18 років. Підійшли до них з працівниками ювенальної превенції, які мають відповідні посвідчення. Там виявилося двоє неповнолітніх, ми склали відразу два акти», – відтворює події пан Назарій.
Ще один випадок був у магазині «Аврора» на Чорновола, його зафіксував працівник муніципальної варти. Та найскандальнішим, на думку Куземки, є магазин «Світ» на Гординського. За його словами, там було зафіксовано продаж алкоголю дівчині.
«Це дуже делікатна ситуація, коли заходиш у магазин і бачиш підозрілу особу. До кінця не розумієш, є їй 18 років чи немає. Навіть затримати чи перевірити її не можна, адже ти лише представник робочої групи. Це можуть робити тільки представники правоохоронних органів чи муніципальної варти», – каже посадовець.
Якщо є підозра, що особа неповнолітня, члени групи підходять до неї, запитують про наявність документів. Зазвичай у таких випадках діти розгублюються, у них починають трястися руки, вони заїкаються, намагаються втекти. Тоді просять дитину зачекати, коли приїде поліція. Потім викликають батьків неповнолітнього, з ними проводиться профілактична бесіда. На місці складають протокол. До відповідальності притягується не дитина, яка купила алкоголь, а особа, що здійснила продаж.
Назарій Куземка запевняє, жодних підставних осіб для перевірок використовувати не можна. Це провокація, яка карається законом.
Підставна ситуація
Власницею магазину «Світ» на вул. Гординського є Ольга Петренко. Того вечора, 6 листопада, саме вона продавала в закладі, і її звинуватили у продажі алкоголю неповнолітній особі. Жінка розповідає, що магазин її працює з 2009 року, сюди люди приходять роками, продавці майже кожного знають особисто.
«Те, що ми не продаємо алкоголь неповнолітнім, можуть підтвердити сотні людей. Я і сама мама, тож для мене це і питання моралі»,– запевняє пані Ольга.
Події того пізнього вечора, адже все сталося о 21.44, жінка точно відтворити не може. Пригадує ситуацію стресу і гучні звинувачення на свою адресу. Розповідає, що коли обслуговувала клієнта, у магазин прийшла дівчина, поставила на прилавок гроші. Як виявилося, за слабоалкогольний напій «Garage». Але як саме він опинився у відвідувачки в руках, жінка не пам’ятає. Відразу після цього прийшли люди і почали складати протоколи.
«У протоколі я писала, що, ймовірно, вона принесла напій з собою. Зрештою, вона могла взяти напій з холодильника в залі або я могла їй його видати. Але грошей я в неї не брала – вона поклала їх на прилавок. Факту продажу не було, чек я не видавала», – запевняє власниця.
Пані Ольгу здивувало, що дівчина довго чекала, не йшла з магазину. Запитала, де її батьки. У відповідь почула, що вони як дізнаються, то рознесуть магазин. Пізніше дівчина сиділа в машині муніципальної варти до 23.30 без батьків. Про те, що відвідувачка неповнолітня, повідомили самі працівники варти, жодних документів, що посвідчують особу, продавчиня не бачила.
Відразу почали складати протоколи за ст. 156 Адміністративного кодексу, попросили власницю пред’явити паспорт. Але звідки вони знали, що дівчина неповнолітня, жінці незрозуміло. Каже, що точно б не подумала, що відвідувачці немає 18-ти. «У законі пише, що документ слід перевіряти, коли ти сумніваєшся. Я і не сумнівалася, що вона старша, тож не могла зрозуміти, що сталося», – пояснює жінка.
На її думку, у нас в місті під гаслом боротьби з продажем алкоголю дітям відбувається збір грошей. А підприємці і так виснажені, працювати важко, продавців знайти неможливо – всі виїжджають за кордон. «Мене тут також нічого не тримає: заберуть у мене ліцензію – поїду в Польщу», – додає Ольга Петренко.
Брудні методи
Ситуацію у магазині «Світ» прояснює покупець Андрій Єфіменко. Він був у магазині на момент складання протоколу і бачив усе від початку до кінця.
«Я цілком на боці власниці, адже бачив, як це все було паскудно зроблено. Бачив цього представника «білого дому», що він витворяв. Я однозначно заявляю, що все це – вистава», – каже пан Андрій.
Чоловік пригадує, що коли він розмовляв з працівниками магазину, у приміщення зайшла дівчина. З холодильника з напоями вибрала напій, поклала гроші на прилавок, і в цей самий момент забіг «активіст» зі звинуваченнями в тому, що продали алкоголь дитині.
«Ніхто нічого не продавав, усі були шоковані ситуацією. Я попросив цю людину представитися. Відразу приїхала муніципальна варта, поліція завершувати цю виставу. Вони мали б повідомити батьків дівчини, нічого цього не відбувалося. Це, однозначно, був «наліт» на продавця, щоб її оштрафувати», – вважає Єфіменко.
Він зазначає, що у будь-якому випадку продавці мають пильнувати, кому і що вони продають. Хоча дівчина дійсно здавалася дорослою, виглядала на понад 20 років.
Чоловіка обурює ще одне. Відразу після цього випадку в мережу через близькі до міськради ЗМІ виклали інформацію про ситуацію, ще й спотворену. А жодного спростування ніхто не давав.
На думку Андрія Єфіменка, ситуація дуже гидка і такими методами діяти не можна.
Спірне питання
Ольга Петренко не згідна з тим, що вона продала алкоголь дитині. Ніхто з присутніх не довів їй, що дівчині не було 18-ти. Крім того, продаж алкоголю не відбувся – гроші вона в клієнтки не взяла і не видала чек.
Не погоджується жінка і з ситуацією в цілому. Каже, що з дитячою тягою до спиртного слід боротися не такими методами, коли людей підставляють, а цивілізовано. Власниця магазину «Світ» радилася з адвокатом і обіцяє оспорювати ситуацію в суді.
Ірина ФЕДОЛЯК