В українських командах футболу на милицях переважають ветерани та військові.
Сьогодні, 5 квітня, в Івано-Франківську львівський ампфутбольний клуб «Покрова Амп» провів відкрите тренування в межах проєкту «Ліга Дужих» Української асоціації футболу (УАФ).
Це тренування може стати першим кроком до створення ампфутбольного клубу в Івано-Франківську, пише Галицький кореспондент.
Ампфутбол – це адаптація футболу для осіб з інвалідністю, в якому беруть участь по сім гравців з кожної команди. У польових гравців присутня ампутація (або деформація) нижньої кінцівки, а у воротарів ампутація (або деформація) верхньої кінцівки. Польові гравці грають без протезів, використовуючи ліктьові милиці для руху.
Спеціальні спортивні милиці підлаштовують індивідуально під зріст кожної людини, вони полегшені, повторюють геометрію тіла, мають спеціальні фіксатори, які допомагають при падінні. Милиці виготовляють за кордоном.
Гравці ампфутболу не обов’язково мають бути професійними спортсменами. Футбол на милицях – один із різновидів реабілітації після важких поранень.
УАФ в 2024 році започаткувала проєкт «Ліга Дужих», метою якого є залучення до гри людей з ампутованими кінцівками та порушеннями їхніх функцій.
У найближчих планах УАФ проведення повноцінного чемпіонату України з ампфутболу у вересні цього року. Команди з ампфутболу вже створені в багатьох регіонах України.
«У цьогорічному зимовому кубку взяли участь пʼять українських команд. У весняному кубку будуть грати вже вісім команд, – говорить Богдан Мельник, менеджер з розвитку «Ліги дужих». – Наразі в областях є 11 локацій, де систематично проводять тренування Частина з тих осередків уже готуються до наступного кубку».
«Покрова Амп», яка приїхала цього дня до Івано-Франківська, – перша ампфутбольна команда в Україні, гравцями якої стали військові та ветерани російсько-української війни з ампутованими кінцівками. У серпні 2023-го клуб у Львові створили отці Салезіяни св. Івана Боско Української греко-католицької церкви. У січні цього року «Покрова Амп» стала переможницею зимового Кубку Ліги Дужих з ампфутболу. Зараз клуб є базовою командою національної збірної України з ампфутболу.
Наразі 80% ампфутболістів команди – це ветерани і військові, серед яких і п’ятеро прикарпатців.
«Ці гравці та інші охочі можуть стати основою команди Івано-Франківської області, яку плануємо створити, – каже Тарас Клим, голова івано-франківської асоціації футболу. – Можливо, на базі якогось професійного клубу. Українська асоціація футболу готова нам допомогти з обладнанням, інвентарем, формою, навчанням тренерів».
Воротар «Покрова Амп» Юрій Дячук кожного тижня їздить з Делятина до Львова на тренування. 15 років тому прикарпатець відтяв собі руку в майстерні під час роботи з пилою. До команди долучився торік. Каже, для нього це і спорт, і реабілітація, і спільнота однодумців.
Нагадаємо, на Прикарпатті ветерани війни з інвалідністю можуть безкоштовно навчатись водити авто. Мінветеранів відшкодовує вартість навчання керуванню спеціалізованим автомобілем для ветеранів війни з інвалідністю, їхнім сім‘ям та родинам загиблих захисників та захисниць.