Так є, що ми звикли оцінювати кандидатів в народні депутати, і чомусь ніяк не звертаємо увагу на довірених осіб кандидатів, документи, старі історії – а там благодатне поле для аналізу. Людський фактор завжди вносить свої корективи.
Для прикладу, кандидат в народні депутати Яровата Анжела Валентинівна вже має декілька довірених осіб (Постанова ЦВК №223 від 21.06.2016 року) – Басараб Микола Іванович, Жолоб Юрій Ігорович, Стринаглюк Любомир Володимирович – усі троє добре знані, як представники політичної партії «Воля» Юрія Дерев’янка. Якось дивно: кандидатка від «Радикальної партії Олега Ляшка», а довірені особи від «Волі»… Тісна співпраця через спільні інтереси, разом дружать проти когось чи просто спільний господар?
Кандидат Віктор Шевченко має трьох довірених осіб (Постанова ЦВК №252 від 01.07.2016 року), де крім очікуваних укропівців екс-голови ОДА Палійчука Миколи Васильовича та молодіжного лідера Олійника Володимира Євгеновича можна побачити колишнього нардепа Гірника Євгена Олексійовича
Кандидат Роман Король має дві довірені особи (Постанова ЦВК №252 від 01.07.2016 року): Рашковський Василь Олександрович, який знаний як «свободівець» та Свелеба Ярослав Богданович, колишній свободівець, нині унсовець.
Кандидат-прокурор Гошовський Микола Іванович, який внесений в Єдиний державний реєстр осіб щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади», тобто люстрацію, і якому в 2014 році на 10 років винесено заборону займати посаду, зареєстрував лише одну довірену особу – Кисіля Василя Володимировича (Постанова ЦВК №227 від 22.06.2016 року), який від політичної партії «Авто-Майдан» балотувався на місцевих виборах 2015 року до Калуської районної ради. До слова, Василь Кисіль вже балотувався в 2010 році, як безпартійний самовисуванець до Сівко-Калуської сільської ради, на той час займав посаду начальника відділу УБОЗ Івано-Франківської області, директором «Земюрконсалтинг» він вже став пізніше. Одним із засновників і кінцевих бенефіціарів «Земюрконсалтинг» є, так званий, «Верховний Отаман ВГО«Селянське козацтво України» Шморгун Леонід Григорович, який був помічником-консультантом народних депутатів України Калетніка Григорія Миколайовича з НДП, члена фракції Партії регіонів та Ткаченка Олександра Миколайовича (2007-2012 рр.) з Комуністичної партії України, в 2012 році Леонід Григорович сам балотувався до парламенту від політичної партії «Наша Україна», а на місцевих виборах 2015 р – від «Громадянської позиції». Іншим засновником цього підприємства є колишній слідчий карного розшуку Житомирського МВ УМВС, пізніше – один з керівників державної виконавчої служби в м. Києві Ковальський Максим Романович. Взагалі компанія збирається весела – прокурори, слідчі, держвиконавці, міліціонери – словом, чесний народ. Не хочеться узагальнювати, але чим дихає кандидат Микола Гошовський, здається, зрозуміло всім.
А той факт, що на окрузі в останній момент зареєстровано 19 нікому невідомих кандидатів, які мешкають здебільшого в Київській чи Львівській областях, наштовхує на думку, що цей фокус не належить ані братам Насаликам, ані братам Шевченкам. Нікому з них це не треба. На Насалика тихо працює адмінресурс, Шевченко – продовжує возити людей на екскурсію в “Буковель”. А зараз літо – і явка виборців буде низькою.
Прокурору Гошовському і “кнопкодавці” Сікорі вигідно, щоб обидва суперники-важковаговики думали, що ці технічні кандидати його опонента. Очевидно, що через цих 19 технічних кандидатів в ОВК були подані кандидатури в члени ДВК, і якщо таких представників буде більшість (скоріше за все так і буде, по теорії ймовірності), а на дільницях при підрахунку не буде сторонніх спостерігачів, то протоколи або «намалюють» для люстрованого регіоналівського прокурора чи знатного «зупинятора» зразка 2012 року, або ж відбудеться вкидання бюлетенів пачками.
Згадайте, подібне кіно в Калуському окрузі вже було на виборах в 2012 році – тоді також принесли цілу купу подань від Партії регіонів. При цьому, помилки ті самі, диски однакового кольору, одним почерком підписані, одна й та сама людина приносила. Що цікаво, що деякі штабісти зразка 2012 року і зараз працюють. Тоді керівник ОВК пан Мирослав Кузь ситуацію якось розрулив, тепер – черга пані Олександри Петрик.
В історії із клонами є ще один цікавий епізод. Надія Мельникова, редактор газети «Сіль», яка давно співпрацює з Ольгою Сікорою, 26 червня в мережі facebook в групі «Мій Калуш» створює опитування на тему «Як Ви вважаєте, НАВІЩО Насаликом було проплачено участь 19-ти технічних кандидатів, що зареєстрували свою участь на виборах до ВРУ в останній день реєстрації?». Суть опитування маніпулятивна, адже питання сформульовано так, що як би користувачі не відповіли – всі нібито мають впевнитися в тому, що це Сергій Насалик зареєстрував тих ботів. А, щоб відповісти на запитання хто це зробив, слід дати відповідь на питання: для чого це потрібно і скільки це коштує?
Зазвичай, технічних кандидатів реєструють або для «клонування» фаворита перегонів в бюлетені, або для розпорошення голосів котрогось з таборів – наприклад опозиції, або щоб викликати відразу у виборців до самих виборів і цим понизити явку. Також технічних кандидатів реєструють для викиду компромату і чорноти проти конкурента, технічних кандидатів також можуть використовувати для зриву виборів, закидування виборчих комісій паперами, юридичних війн. Ще – для встановлення контролю над ДВК, бо при жеребкуванні кандидатур шанси мати своїх людей в комісіях зростають, якщо цих подань більше. Але вся ця затія досить дорога – за кожного такого кандидата треба внести заставу 14,5 тисяч гривень, а за жмут із 19 кандидатів – аж 275 тисяч гривень!
Такі гроші можуть мати Віктор Шевченко, Сергій Насалик, Ольга Сікора, Микола Гошовський, Володимир Цвіль. Останньому це непотрібно, він самовисуванець, є новачком на окрузі. Першим двом теж навряд чи треба. Наразі є обгрунтована підозра, що це зробили спільно Ольга Сікора у технологічній змові із штабом Миколи Гошовського, адже з огляду на її останні фінансові негаразди, у теї теж нема лишніх сотень тисяч гривень.
«ОПОРА» з’ясувала, що є безпосередній зв’язок між технічним кандидатом Дяченко та Сікорою. На youtube-каналі Івана Маруняка можна переглянути відео «Внесення кандидатур до складу ДВК від кандидата у народні депутати С. Дяченка». Документи інших «технарів» також виготовлені на тому ж комп’ютері. Отже, Сікора та Гошовський діють заодно. Тепер питання чи заодно діють «Батьківщина» і регіонали різного штибу, «ширка» номер два від Тимошенко?
Такі речі творяться і в інших округах, наприклад в ОВО №151 на Полтавщині, де в списках багато «сєпарів» та інших підозрілих осіб. Є сенс співставити закономірності та факти з іншими округами.
Самовпевненість Сергія Насалика в тому, що він нібито контролює ситуацію розвіється як ранковий туман, а його «запасний аеродром» просто не спрацює.
Отже, вибори йдуть між махровими регіоналами і регіоналами-бпп, а «червоносердечники» їм допомагають? Гарні вибори, правда?
У виборчому меню ОВО №85 – вже збанкрутілі політики першого ешелону та нові перспективні молоді люди.
Будемо думати кого обирати чи «якось воно буде»?