Третій річниці анексії Криму присвячується
Три роки тому Україна позбулася шматка своєї території. 16 березня в Криму відбувся псевдореферендум, після якого Росія остаточно загарбала півострів. Що робиться зараз на кордоні з окупованою територією, нам дав зрозуміти один прикрий випадок, який нещодавно трапився із громадським активістом, правозахисником, членом Української Галицької Партії Володимиром Чекригіним.
Володимир Чекригін – активіст із Криму, який за волею обставин оселився в Івано-Франківську. Згодом вступив до Української Галицької Партії і долучився до роботи у Кримській правозахисній групі. Разом із колегами відстоює права кримчан на українській території.
За 10 метрів від КПП…
Нещодавно Володимир Чекригін побував у Херсонській області, де виконував місію моніторингу державних установ, що надають послуги кримчанам. Там з ним трапилась подія, яка показала реальний стан справ на кордоні з окупованою територією. Одразу за контрольним пропускним пунктом «Каланчак» Володимира Чекригіна та інших правозахисників затримали російські прикордонники за те, що українці вийшли з машини і зробили декілька фото. Як розповідає Володимир Чекригін, «ми спочатку навіть не зрозуміли, чи то наші, чи росіяни. Все сталось буквально за 10 метрів від українського КПП».
Щоправда, через затримання українських правозахисників піднявся неабиякий галас – у пресі, в державних відомствах, міжнародних організаціях. Активісти Української Галицької Партії, правозахисники звертались, куди тільки могли, в тому числі і до Парламентської асамблеї ради Європи. В результаті СБУ оприлюднило офіційний коментар події, на кордон приїхали представники ОБСЄ. Українськими інформресурсами блискавично розлетілась звістка про затримання. Створений резонанс зіграв свою роль. Після семи годин допиту представниками ФСБ Росії українців таки відпустили.
Кордон як обличчя держави
Та як могла скластись така дивна ситуація, коли «під носом» в українських військових затримали наших правозахисників?
Коментує голова Івано-Франківського осередку УГП Наталія Сербин:
«Володимир Чекригін – це свідомий громадянин, який через переслідування російських спецслужб був змушений покинути рідний Крим, та не покинув громадської роботи. Він не побоявся взяти на себе політичну відповідальність і вступив до Української Галицької Партії. Зараз, незважаючи на пережите, продовжує свою правозахисну діяльність. Робить все, що в його силах, для захисту прав і свобод своїх співвітчизників і може стати добрим прикладом для керманичів нашої держави, як насправді треба служити своєму народу.
Бо сьогодні політичної волі керівництва держави не вистачило навіть на те, щоб навести лад на встановленому кордоні з окупантами. Що вже говорити про реальні кроки щодо повернення анексованої території? Там, за КПП, завжди існувала нейтральна, так звана буферна зона, десь на 300 метрів. Тепер же «зелені чоловічки» підібрались впритул до українських військових. Захланність Росії просто вражає. Таке враження, що їм дорогий кожен квадратний метр української землі.
Вони нехтують усіма українськими, міжнародними нормами, загальнолюдськими критеріями поведінки. Людина, яка потрапляє на окуповану територію, стає повністю безправною і залежною від волі російських силовиків. Нашого партійця і його колег-правозахисників затримали просто за те, що вони зупинились і вийшли з машини. Реальна картина на кордоні з окупованою територією виглядає дуже сумно. Тут панує хаос і безправ’я. Виходить, що росіяни творять, що хочуть, а українські військові навіть не мають змоги захистити своїх громадян».
Три роки тому Крим став «русским». Але поки будуть люди, які, не зважаючи ні на що, продовжують вірити і працювати над його поверненням, надія є. Нехай таких свідомих громадян буде більше. Українська Галицька Партія закликає всіх до об’єднання та спільної праці в напрямку захисту прав переселенців та підтримує активну позицію кримчан у цій справі.
Наталя Федоляк