“Аномальне явище”: у Галицькому природному парку розцвіла сон-трава

  • Згідно з ботанічним описом, ця рослина цвіте у квітні-травні.

    7 березня на лучно-степових ділянках Галицького національного природного парку виявили масове цвітіння вразливого червонокнижного виду − сну великого.

    Про це повідомляють на сторінці Галицького національного природного парку, пише “Галицький кореспондент”.

    Зазначається, що ранньоквітучі рослини знайшли на південно-західних схилах Щовбів (Горобцеві сіножаті) біля села Поділля, Куропатницькому Камені (село Куропатники) і Касовій Горі.

    Ранній прихід весни негативно впливає на рослини

    Сон великий − рідкісна рослина, яка трапляється в Україні переважно в ізольованих локалітетах на Західному Поділлі та Прикарпатті, а також дуже рідко на Правобережному Лісостепу. Згідно ботанічного опису рослина цвіте у квітні-травні. Але за літературними джерелами є відомості, про раннє цвітіння 21 березня 2023 року на території Національного природного парку “Дністровський каньйон”.

    “Нами цвітіння цієї рослини виявлено ще раніше – 7 березня 2025 року! Це аномальне явище! Весна приходить до нас вже значно раніше і це впливає (вважаємо, що негативно) на популяції рослин”, − йдеться у повідомленні.

    Сон великий – багаторічна трав’яниста рослина з великими квітами-дзвіночками. Рослини покриті густими, м’якими, золотистими або сріблястими волосками, що сприяє високій холодостійкості, тому вони не пошкоджуються весняними заморозками. Головною ознакою сну є весняне відростання бутонів на поверхні ґрунту, а листя з’являється лише після цвітіння. Листки тричіперисторозсічені. Квітки одиничні, світло-фіолетові, лілові. Розмножується насінням. Наукова назва сон-трави – “пульсатiла”, що означає шелестiти, дзвенiти.

    “I справдi, на вiтрi рухи ворсинок нагадують своєрiдний дзвiн. Рослини сон-трави реагують на зміну погоди. У негоду вони неначе засинають, закриваючи квіти. Також говорять, якщо покласти сон-траву на ніч під голову, то у сні можна побачити своє майбутнє. Саме за ці ознаки сон надiлили рiзними епiтетами: сон-трава, сон-зiлля, сончик, самсончик, дудурка, бобрик, дзвiночок королеви”, − додають у повідомленні.

    Значна частина популяції виду на даних територіях втрачена через розорювання степових ділянок, часте раньо-весняне випалювання сухостою і, як наслідок, заростання чагарниками та небажаними видами.

    Також рослини масово зривають на букети і викопують для пересадки, тому цей вид потребує значної охорони. Занесений до Червоної книги України (2021) та Додатку І Бернської конвенції.

    Як повідомляли, 8-9 березня у Долині, Яремче та на метеостанції Пожежевська синоптики зафіксували рекорди максимальної температури повітря.

    Фото: Галицький національний природний парк

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!