Антибіотики – тільки за рецептом

  • Уряд затвердив Національний план дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Що від цього зміниться та чому у більшості європейських країн ліки продають тільки за рецептом?

    «Антибіотики, протигрибкові препарати та інші протимікробні засоби перестають діяти, бо через надмірне і необґрунтоване їх вживання мікроорганізми виробляють своєрідний «імунітет»: вони змінюються і стають нечутливими до ліків, – наголосила в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – Фактично, з’являються нові модифікації збудників інфекції, які неможливо вилікувати протимікробними препаратами».

    Як зазначила в. о. міністра, щороку лише в ЄС від бактеріальних інфекцій помирає 25 тисяч пацієнтів через адаптацію збудників хвороб до ліків. «Ця проблема уже визнана однією із глобальних загроз для здоров’я та життя людини», – додала посадовець.

    Вартість антибіотиків не зміниться

    «Одна з причин такої ситуації – самолікування: люди часто лікуються протимікробними препаратами, зокрема антибіотиками, коли їх не потребують. Через це мікроорганізми стають стійкими до протимікробних препаратів. Наприклад, як показало опитування Всесвітньої організації охорони здоров’я, 64% людей помилково вважають, що застуду і грип можна лікувати антибіотиками, а насправді це не так», – говорить Супрун.

    Щоб вирішити цю проблему, Міністерство охорони здоров’я України разом із фахівцями Центру громадського здоров’я розробило план боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Що має змінитися до 2020 року?

    – Антибіотики продаватимуть в аптеках тільки за рецептом – буде посилено контроль відпуску.

    – Обмежать застосування антибіотиків у сільському господарстві.

    – Медичні працівники отримають чіткі інструкції, що допоможуть у кілька разів зменшити невиправдане використання антибіотиків.

    – Запровадять систему епідеміологічного нагляду за антимікробною стійкістю. Водночас Україна долучиться до загальноєвропейської мережі.

    Всі методи дослідження для визначення стійкості до антимікробів відповідатимуть стандартам Європейського Союзу.

    – Буде здійснюватися постійна перевірка стійкості ВІЛ-інфекції/СНІД.

    – Українські науковці разом із європейськими колегами проводитимуть дослідження аспектів протимікробної стійкості та сучасних методів діагностики.

    Як зазначила Супрун, у плані жодним чином не передбачено обмеження доступу до антибіотиків, він також не вплине на їхню вартість.

    «План спрямований на посилення контролю за продажем антибіотиків – тобто ліки, які рекомендується приймати лише за рецептом лікаря, будуть продаватися тільки за рецептом», – додала в. о. міністра охорони здоров’я.

  • Купив антибіотики – отримав алергію

    «Кожні ліки, зокрема антибіотики, мають конкретні показання для застосування і є ефективними при певних станах, – говорить Роман Фіщук, лікар-отоларинголог Івано-Франківської центральної міської лікарні, керівник відділення клінічних випробувань. – Зазвичай, якщо пацієнт не хворів ніколи на серйозну інфекцію, то лікар призначає йому «найпростіші» антибіотики, а якщо вони не діють, то підбирає інші способи лікування».

    За словами лікаря, через те, що у нас антибіотики продають у вільному доступі і купити їх можна у будь-якій аптеці, деякі пацієнти самі собі «виписують» препарати і починають самовільно лікуватися. В результаті – «найпростіші» з них вже не лікують при потребі.

    «Це небезпечно, бо через необізнаність пацієнт може отримати побічні дії, скажімо, сильну алергію. Велике досягнення Уляни Супрун у тому, що цю проблему почали обговорювати на державному рівні, адже у більшості європейських країнах не тільки антибіотики, але й ліки загалом продають виключно за рецептом», – розповідає медик.

    Роман Фіщук пригадує, як під час навчання у Великій Британії обстежувався у сімейного лікаря і без рецепта антибіотики купити не міг. Максимум, що можна було придбати вільно – льодяники для горла та парацетамол. «У Бельгії, де я побував на стажуванні, також у жодній аптеці не продадуть препарати без призначення лікаря», – розповів він.

    Очевидно, повинен з’явитися державний регулятор, який контролюватиме продаж ліків за рецептом. «В аптечних мережах мають зрозуміти, що вони будуть покарані через це», – зауважив лікар.

    Марія ГРИЦКІВ

    Довідка

    Як зазначила в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, у більшості європейських країн отримати антибіотик без рецепта лікаря практично неможливо, хоча правила відпуску різняться:

    – Призначити антибіотик може лише лікар-практик, часом це можуть робити медсестри, стоматологи чи акушери.

    – Здебільшого отримати рецепт на антибіотики можна лише після консультації з лікарем за безпосередньої з ним зустрічі.

    – Термін дії рецепта у різних країнах інший – від кількох днів чи тижня (Чехія, Словенія, Польща) до кількох місяців (Естонія, Бельгія) чи навіть років (Данія, Норвегія, Швеція).

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!