Часте миття рук і знезараження антисептиками в багатьох людей уже спричинило проблеми зі шкірою. Але це не привід припиняти гігієну рук, треба лише знати поради щодо догляду за шкірою.
Чому псується шкіра?
◾ Дезінфектанти на основі спирту чи хлоргексидину рідко викликають алергію або дерматит за умови, що вони не містять ароматизаторів чи барвників. Однак санітайзери на основі спирту денатурують білки, на які потрапляють, тому гинуть і вірусні капсиди (оболонки), і долоні стають жорсткими.
Крім цього, як пояснює на своїй сторінці у Фейсбук ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, спиртові антисептики чи часте миття милом позбавляють шкіру ліпідів (тобто жирів), через що шкіра стає як пергамент. Також вони роз’єднують клітини епідермісу, що і спричиняє стан сухості наче наждачного паперу.
◾ Що концентрованіший спирт в антисептику, то сильніше сушиться шкіра. А ізопропанол сушить сильніше за етанол. Та не забувайте, що антисептик, в якому спирту менш як 60%, не дієвий, тобто мити руки, наприклад, горілкою не підійде.
◾ Дерматит викликають, зазвичай, не етанол й ізопропанол, а інші знезаражувальні речовини, як-от йодофори, хлоргексидин, тріклозан. Втім, в разі вірусної загрози вони недієві. Іншими сполуками, що викликають алергію чи дерматит, можуть бути ароматизатори, бензиловий, стеариловий та ізостеариловий спирт, мірістиловий спирт, феноксиетанол, парабени та безалконій хлорид. Якщо у вас виникла алергія чи дерматит за останні тижні, то це, ймовірно, не через антисептик, а через інші засоби догляду за руками чи навпаки їхню відсутність.
Що робити?
◾ Антисептик має бути на основі спирту, можливо, мати гліцерин для пом’якшення шкіри, і більше нічого може не містити додатково. До речі, можна самому додати до антисептика трохи гліцерину.
◾ Мийте руки щонайменше 20-30 секунд у теплій, а не гарячій воді, і не беріть надто багато рідкого мила — воно має добре змитися, не лишивши руки слизькими. Твердим милом користуватися цілком можна. Якщо ви помили руки з милом, то купати їх в спирті уже не потрібно.
Терапевт Тетяна Чевалюк ділиться лайфхаком, який допоміг уникнути надмірної сухості рук. Більшість справ вона робить у медичних рукавичках. І не знімаючи їх, миє руки з милом.
◾ Повітряних сушарок краще уникати, бо вони також можуть бути джерелами бактеріального чи вірусного забруднення і ще сильнішої втрати вологи шкірою.
◾ Обов’язково користуйтеся кремами, лосьйонами чи навіть живильними масками для рук. Можна наносити засіб з догляду за руками щоразу після миття і перед сном. Для кращого живлення можна нанести рясний шар крему, надягнути бавовняні чи лляні рукавиці, і так спати. Для дуже сухих рук радять використовувати вазелін — він створить захисний шар і запобігатиме втраті вологи шкірою. Ще одним дієвим засобом підтримки шкіри є зволоження повітря.
Провізор-косметолог Лілія Катеринюк пояснює, що крем для рук має містити такі компоненти: бетаїн (betain), мочевина (Urea Pura) – для зволоження; рослинні олії або їхнє поєднання – для живлення; емоленти, найкраще – сквалан (squalаne) – для пом’якшення; алантоїн (alantoin), вітамін В5 (D-pantenol) – для регенерації; бджолиний віск (cera alba), віск рисових паростків (cire de riz) – бар’єрна функція.
У домашніх умовах можна робити і різні маски для рук, наприклад, на основі гарбуза, алое, насіння льону тощо. Головне – щоб компоненти не викликали індивідуальної чутливості. Додатковими відновлювальними компонентами до таких масок можуть бути аптечні вітаміни А та Е, натуральні якісні ефірні олії, які будуть насичувати шкіру антиоксидантами.
«Важливо пам’ятати, що будь-яка рослинна олія у моноваріанті застосування не вирішить, а навпаки, посилить проблеми сухості та подразнення, – додає фахівець. – Використовуйте такі олійки тільки у складі масок і кремів».
А Тетяна Чевалюк радить ще й внутрішньо вживати вітаміни, особливо А і Е, та препарати омега-3. Всі вони чудово діють зсередини і покращують стан шкіри. Також лікар рекомендує виключити з раціону алкоголь і цукор – це те, що висушує шкіру.
До теми: Які маски і антисептики дієві та як зробити їх своїми руками?