Гіперопіка і тривожність, чи піклування і здоровий глузд: межа, на якій іноді балансують батьки.
Дитина чхнула – бігти на рентген легенів, дати вітамін с у всіх доступних формах чи не звертати уваги? Звісно, ми не можемо передбачити все, але певні знання дають батькам відчуття відносного контролю.
На щастя, пройшли ті часи, коли потрапити до лікаря можливо було тільки після довгого очікування і запису по талончиках. Офлайн і онлайн-консультації доступні у будь-який час. Тож можна не знущатися над дитиною підручними засобами у вигляді вареної картоплі чи компресу з капусти. А при сумнівах у діагностиці завжди можна звернутися до іншого лікаря.
Стали доступні знання і навички, якими мають володіти всі. Особливо зараз, в Україні.
Курси з надання домедичної допомоги – це найкраще, що кожен може зробити для себе і близьких. На жаль, навіть педагоги, що супроводжують дітей у походах та екскурсіях, не завжди вміють надавати першу допомогу і рідко мають необхідні матеріали.
До слова, на звичайній прогулянці на майданчику біля дому бажано мати при собі:
- Еластичний бинт
- Антисептик без вмісту спирту
- Пластир, бинт
- Охолоджувальний пакет
- Одноразові рукавички на випадок, якщо допомоги потребує стороння людина.
Бажано також мати шмат тканини 25*100см, який можна використати як джгут і зупинити кровотечу. Ця тканина зав’язується прямо на місці поранення, щоб притиснути вени. Другий вузол формується на невеликій відстані від першого. В проміжок між ними протискається міцна паличка і закручується доти, поки не зупиниться кровотеча. 3-4 хвилини – це час, який має людина при пошкодженні вен. Така проста, навіть примітивна річ, може врятувати чиєсь життя.
Діти (та й дорослі) непередбачувані. То вони котяться згори, потім встають і спокійно біжать далі. А можуть перечепитися через гілку і щось зламати. В будь-якому випадку, забиту кінцівку необхідно знерухомити, перев’язати еластичним бинтом, жорстко зафіксувати і доправити потерпілого до лікаря.
Охолоджувальні пакети використовуються як холодні компреси при ударах і розтягненнях, укусах комах, теплових ударах. Пакет необхідно покласти на тверду поверхню, притиснути і кілька разів струсити. Він має бути в автомобільних аптечках, але на жаль не завжди є час, щоб зупинити машину, і не факт, що аптечка буде правильно укомплектована.
Аптечки бувають домашні, для прогулянок, для подорожей, у вихователя в дитсадку, у педагога в школі. Про це все скоріш за все необхідно буде піклуватися батькам.
Домашня аптечка мінімально має містити:
- Термометр, бинти – еластичний і простий
- Жарознижувальні препарати
- Засіб для пероральної регідратації (відновлення водно-сольового балансу при отруєннях)
- Антисептик без вмісту спирту
- Охолоджувальний пакет
- Пластир
- Для маленьких дітей – тест на ацетон
Вміст аптечки буде значно більшим для подорожей. Не проблема, якщо подорож відбувається в межах України. Тут можна придбати необхідні ліки в будь-якій аптеці.
При подорожі з дитиною за кордон краще зібрати аптечку разом з педіатром, який вже добре знає дитину і індивідуальні особливості протікання захворювань. В будь-якому випадку, це мінімально та ж сама домашня аптечка. Важливо завчасно пересвідчитись, які ліки можна перевозити через кордон.
Звичайно, вміст аптечки буде відрізнятися в кожному конкретному випадку. Наприклад, в шкільній аптечці в середній школі мають бути засоби жіночої гігієни, щоб дівчатка мали змогу скористатися ними в разі потреби. Але мінімальний набір залишається незмінним.