У Коломиї 210 учасників АТО, які ще не мають посвідчення учасників бойових дій, не отримують жодних пільг від міста, а ті 147 осіб, які мають ці посвідчення, отримують пільги тільки від держави. Мерія ж міста не квапиться вирішувати проблеми учасників АТО.
29 березня відбулося засідання постійної комісії Івано-Франківської облради з питань захисту прав учасників і ветеранів антитерористичної операції на сході України та їх сімей. Комісія планувала розглянути питання «Про інформацію щодо надання підтримки учасникам АТО та їх сім’ям, а також проблемні питання та можливі шляхи їх вирішення у м. Коломия та Коломийському районі» та запросила на засідання керівництво міста. Однак воно проігнорувало комісію, а доповідати приїхала тільки заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Коломийської міськради Людмила Яремчук. Хоча члени комісії були не дуже задоволені таким доповідачем (мовляв, міська влада не бажає вирішувати проблеми учасників АТО і йти на контакт), але все ж вирішили заслухати її інформацію.
«Мерія міста проігнорувала наше запрошення на комісію, де ми хотіли почути від них якусь добру новину про те, як вони працюють з нашими бійцями. А доброї новини не вийшло. Це питання досить гостре, бо вони дуже багато не виконують з того, що мали б виконувати», – наголосила голова комісії Наталія Чаплинська.
Людмила Яремчук повідомила, що у місті є 357 учасників АТО. З них 147 отримали посвідчення учасника бойових дій (УБД) та їм надані пільги, 12 осіб були поранені та визнані інвалідами війни (один має ІІ групу інвалідності і 11 – ІІІ групу). За міською програмою соцзахисту на 2016-2018 роки передбачено надання пільг на оплату комунальних послуг сім’ям загиблих та пораненим, які ще не отримали посвідчення, до періоду надання їм пільг державою.
«Є 16 загиблих бійців АТО, і членам їх сімей надається знижка 100% на оплату за житлово-комунальні послуги. Бо чинним законодавством передбачено тільки 50%, а за рахунок такої програми їм надається 100% знижки, – пояснила пані Яремчук. – Крім того, програма передбачає надання щомісячної виплати батькам померлого героя України Тараса Сенюка. У бюджеті міста на 2016 рік передбачено 6 000 грн., щоб ми могли і матері, і батькові, небагато, але по 250 грн. на місяць, надавати таку допомогу».
За її словами, всім учасникам АТО раз на рік надається одноразова грошова допомога у сумі 1500 грн. і 2000 грн. – пораненим. Для цього в бюджеті міста передбачено 320 тис. грн. Передбачено у бюджеті і 200 тис. грн. на поховання загиблих та кошти для встановлення надгробних пам’ятників. Крім того, за 293 заявами прийнято рішення про виділення земельних ділянок, незадоволеними залишилися ще тільки 54 заяви.
Однак сума матеріальної допомоги бійцям АТО у Коломиї обурила голову «Спілки добровольців АТО Прикарпаття» Василя Андріїва. Як приклад він навів місто Калуш, в якому ті бійці АТО, які мають посвідчення, отримують 5 тис. грн. одноразової допомоги, а поранені – 10-15 тисяч. «Хто визначає оцю суму? Ви повинні мати розуміння, що ця сума дуже і дуже маленька», – наголосив він.
Людмила Яремчук стверджує, що таку суму затвердила сесія міської ради, коли складався бюджет міста.
Голова правління «Обласної спілки учасників АТО» Андрій Долик зазначив, що Коломия – єдине місто, яке не надає пільг учасникам АТО. «Ви надаєте пільги тільки сім’ям загиблих і пораненим. 75% пільг тим учасникам АТО, які мають посвідчення, відшкодовує держава. А ті хлопці, які не мають посвідчення УБД, а мають довідки, що вони брали участь в АТО, від вас пільг не отримують, – заявив Долик. – Ми з цим питанням зверталися до вас минулого року. Тлумач, Болехів, Верховинський район ці проблеми усунули, а що вам заважає? Членам сімей загиблих держава відшкодовує 50%. Значить, ви вводите нас в оману, коли кажете, що забезпечуєте їх на 100% пільгами, бо надаєте тільки 50%. Вам не соромно?»
Проте пані Яремчук повідомила, що сім’ї загиблих учасників АТО пільг не отримують, тому вони надаються поки що з міського бюджету. Вона зазначила, що на наступну сесію міської ради вже підготовлений проект рішення зі змінами, в якому передбачено надавати пільги з міського бюджету з урахуванням уже наданих державою пільг.
Долик вважає, що така ситуація у Коломиї склалася лише через небажання депутатів міськради щось робити та йти назустріч атовцям. Відтак у Коломиї 210 учасників, які не мають посвідчення УБД, не отримують від міського бюджету Коломиї жодних пільг.
«З червня минулого року ми чуємо одне й те саме, що ми є дотаційний район і в нас на це не передбачено коштів. 210 людей від Коломийської міськради отримують велику дулю. Всі райони передбачили, якось викрутились, хтось дав знижку 75%, хтось 50%, Коломийський район оформив всім учасникам АТО субсидії, тільки місто нічого не хоче робити», – обурився Андрій Долик.
За словами пані Яремчук, управління проводило розрахунок і в середньому на одну родину в опалювальний сезон потрібно 1128 гривень. Це близько 250 тисяч на місяць, а таких грошей у міському бюджеті немає.
Однак Долик навів приклад Івано-Франківська. Тут, як тільки людина отримує довідку про участь в АТО, вона йде в департамент соцзахисту, стає на облік і їй надаються пільги у розмірі 100% на оплату за житлово-комунальні послуги. Потім, коли вона отримує посвідчення УБД, то її перереєстровують і 75% пільг надає держава, а 25% – місто. Приблизно так мало б відбуватися і в Коломиї.
Відтак комісія взяла до уваги інформацію щодо надання підтримки учасникам АТО та їх сім’ям у Коломиї та рекомендувала міській владі переглянути бюджет і включити у програму допомоги учасникам АТО пункти про надання пільг тим бійцям, які ще не отримали посвідчень УБД. Також член комісії Роман Ткач запропонував, щоб комісія поїхала до Коломиї на виїзне засідання, щоб нарешті вирішити це питання.
Проте волонтер Наталя Сербин запропонувала, щоб юристи обласної ради спершу переглянули програму допомоги учасникам АТО Коломийської міськради та проаналізували бюджет міста. «Якщо ми їдемо у Коломию, то маємо з чимось туди їхати. Потрібно, щоб хтось перечитав програму і визначив, які поправки туди треба внести та чи є у бюджеті кошти на реалізацію програми», – акцентувала вона.
Крім того, голова комісії Наталія Чаплинська зазначила, що у Коломиї склалася нездорова ситуація з атовцями. Мовляв, там часто виникають конфлікти, а учасники АТО стверджують, що дехто з чиновників їм навіть закидає: «Ми вас туди не посилали».
«Комісія прийняла рішення отримати повністю весь перелік заходів, які були здійснені щодо учасників АТО в місті Коломиї, всі рішення та всі програми, і вже направила відповідний лист. Ми зробимо аналіз і потім будемо робити виїзне засідання комісії, щоб побачити на місці результат роботи голови міста щодо атовців», – резюмувала Чаплинська.
Наталія КОЗАК
P.S. «Галицькому кореспонденту», на жаль, не вдалося зв’язатися з міським головою Коломиї Ігорем Слюзарем, щоб отримати коментар про ситуацію з учасниками АТО від нього. Але ми готові надати йому можливість для відповіді.