На Прикарпатті учасники АТО масово подають позови в суди через, на їхню думку, недовиплату разових щорічних допомог.
Атовці стверджують, що їм неправильно нарахували разову щорічну допомогу та недоплатили 4 730 грн. Місцеві відділи та департаменти соцзахисту населення виплачували ці допомоги згідно з постановою Кабміну в розмірі 920 грн. Однак, крім неї, є ще закон, який передбачає значно більшу суму нарахування.
Так, згідно з ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники АТО мають право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня 2016 р. у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Оскільки з травня ц. р. мінімальна пенсія за віком становить 1130 грн., то їм мали б виплатити 5 650 грн.
Дорога в суд
Голова ГО «Бурштинське міське об’єднання воїнів АТО» Віталій Вільчик розповідає, що дізнався про це випадково від своїх побратимів з Волині лише у жовтні. Відтак одразу ж звернувся в управління соцзахисту населення Бурштинської міськради, щоб йому нарахували ще 4 730 грн. допомоги. Але там відповіли, що на цей рік відповідною постановою Кабміну від 2 березня встановлено виплату разової матеріальної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі 920 грн. А оскільки цю суму він отримав, то для перерахувань немає причин.
Після цього атовець з побратимами вирішив виборювати ці гроші у суді. У Галицький районний суд з позовними заявами до відділу соцзахисту щодо стягнення і перерахунку щорічної разової матеріальної допомоги у розмірі 4 730 грн. звернувся 21 учасник АТО.
Дуже прикро, каже Віталій Вільчик, що люди, які відстоювали незалежність нашої держави, тепер мусять з нею судитися. «Болить, що мусимо через суд вимагати те, що нам дозволено. А багато хлопців у селах взагалі не знають про це. Нам не хочуть виплачувати гроші, бо кажуть, що то не їхні обов’язки, і тепер шукай вітра в полі. А коли треба було йти захищати Україну, то хлопці одразу пішли, як тільки прийшла повістка», – нарікає він.
За підтримкою атовці звернулися в Бурштинське бюро правової допомоги. Там їм допомогли написати позовні заяви та здійснюють представництво в суді. 22 листопада у Галицькому райсуді вже відбулося дев’ять перших слухань, а 23 листопада було слухання за позовом пана Вільчика.
Соцзахист позовів не визнає
Інтереси атовця Вільчика представляла у суді начальник Бурштинського бюро правової допомоги Леся Дронь. Вона пояснила, що сума отриманої Вільчиком як учасником бойових дій грошової допомоги до 5 травня 2016 р. у розмірі 920 грн. є значно меншою, ніж та, яку відповідач мав виплатити відповідно до ч. 5 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». А тому просила стягнути з відповідача одноразову недовиплачену допомогу в розмірі 4730 грн. як різницю від суми, яка становить 5650 грн.
Представник відповідача, головний спеціаліст юрвідділу Бурштинської міськради Андрій Пергельський позовних вимог не визнав. Він пояснив, що відділ соцзахисту є виконавчим органом та структурним підрозділом місцевого самоврядування і не входить у систему органів соцзахисту центральних органів виконавчої влади. Відділ не наділений повноваженнями нараховувати щорічну допомогу до 5 травня, а тільки виплачував атовцям гроші за рахунок коштів держбюджету. Вимоги позивача визнати бездіяльність відділу та здійснити перерахунок і виплатити недоплачену допомогу є безпідставними, оскільки відділ не здійснює такого нарахування.
Пергельський зауважив, що це підтверджує копія списку одержувачів щорічної одноразової допомоги, отриманої від Галицького районного військового комісаріату від 7 квітня. У листі розраховано та зазначено розмір допомоги у сумі 920 грн., яка підлягає виплаті позивачу відділом соцзахисту за рахунок коштів держбюджету. «Позивачами не доведено факт бездіяльності відділу при виплаті допомог, а це означає, що визначений позивачами відповідач – відділ соцзахисту – не порушив прав, свобод й інтересів позивача і є не належним відповідачем», – наголосив він.
Натомість Леся Дронь зазначила, що обов’язки органів виконавчої влади в місцевих радах, де немає відповідних управлінь, лежать саме на відділах. Зокрема, про це говорить і положення відділу соцзахисту Бурштинської міськради. Після запитань судді відповідач таки визнав, що 920 грн. нараховував відділ соцзахисту, який і виплачував цю суму. Окрім того, він зазначив, що відповідачем у цій справі мав би бути Галицький райкомісаріат, а не відділ соцзахисту.
«Відділом соцзахисту були порушені конституційні права атовців, бо їх обмежили у грошових коштах, які їм належали за законом. Була недотримана ст. 12 закону України. Натомість відділ керується не законом, а постановами Кабміну і листами військкомату. Але юристи, які там працюють, мали б знати, що потрібно дотримуватися закону, а не постанов чи листів, бо вони мають вищу юридичну силу», – наголосила Дронь.
Очікується, що вже 13 грудня Галицький райсуд винесе перші рішення у справах бурштинських атовців.
Хвиля обурення
Проте бурштинські атовці не єдині забили на сполох. Так, учасник АТО та секретар Яремчанської міськради Володимир Губарчук повідомив, що в їхньому осередку близько 50 атовців звернулися в суд, щоб отримати невиплачені кошти. «Ми розуміємо, що в цьому році, можливо, нічого не доб’ємося, але є наступні роки, і це є сигналом на майбутнє», – каже він. Тим паче, розглядати позовні заяви в Яремчанському міському суді нікому, адже всі судді звільнилися.
Натомість члени Галицької спілки учасників АТО пішли іншим шляхом. Атовець Анатолій Цибух розповідає, що близько 15-ти представників спілки пішли на зустріч з головою районної ради Павлом Андрусяком. «Він пообіцяв, що все буде нормально і нам виплатять ці кошти. Вони про це знали, але, на жаль, ми про це не знали», – каже він. Тому атовці поки що не подають у суд та чекають, що чиновники виконають обіцянки.
В Івано-Франківську учасники АТО також почали масово звертатися в суд з адміністративним позовом до департаменту соцполітики виконкому міської ради. І суд уже почав виносити перші рішення у цих справах, постановивши 11 листопада повністю задовольнити декілька таких позовів. Зважаючи на це, можна припустити, що й аналогічні сотні позовів суд також задовольнить.
Штучний конфлікт
На думку волонтера Наталії Сербин, хтось створив штучний конфлікт між учасниками АТО та державою. Адже закон говорить, що виплати здійснюються згідно з постановою Кабміну. «Ми робили прес-конференції, роз’яснення щодо цієї постанови Кабміну, і хтось просто вичитав ці пункти в законі, зманіпулював ними, недочитавши його. Використали виключно те, що в інтересах учасників АТО. Мені здається, що це спеціально хтось інформаційно поширив серед атовців. Думаю, що судитися з державою учасникам АТО немає сенсу», – вважає вона.
Сербин каже, що якщо атовці виграють суди, то тоді будуть заблоковані рахунки соціальних служб і мають здійснюватися перерахунки. «Уявімо, що в державі сотні тисяч учасників АТО і їм зараз будуть здійснювати перевиплати. В той час департаменти соцполітики не зможуть здійснити виплати іншим категоріям громадян. Почнеться соціальний колапс, а винними зроблять учасників АТО», – резюмує вона.
Наталія ДЕРКЕВИЧ