Івано-Франківський парк атракціонів «Лис Микита» працює з 1994 року. Щоліта батьки приводять сюди дітей, щоб покататися на каруселях. Чи можна вважати франківський парк атракціонів цілком безпечним? Про це дізнавався «Галицький кореспондент».
Старенькі, але працюють
Уже минуло 25 років, відколи франківці відвідують міський парк атракціонів. Комусь тут все подобається, але трапляються й незадоволені. Скажімо, Анжеліка Куріко, мати 4-річної дитини, каже, що навіть боїться там гуляти.
«Коли мені було років десять, я там також гуляла і відпочивала. Тоді парк виглядав красиво та яскраво. Тепер, коли парку уже понад 20 років, він зовсім не такий: атракціони старі, скриплять, здається, що їх зовсім не міняють. Коли гуляю з донькою в парку, вона просить покататися, а я боюся, що на каруселі щось зламається і моя донечка постраждає. Моментами навіть страшно підходити до атракціонів, коли вони працюють», – каже Анжеліка.
Жінка вважає, що було б добре закупити нові атракціони або хоча б ці відремонтувати так, щоб вони не виглядали старенькими. Мовляв, власникам це би ще й приносило більший прибуток, адже багато хто просто боїться кататися та відпочивати там.
«Добре, що у нас є такий парк атракціонів, але шкода, що він у незадовільному стані. Може, потрібно закрити його на рік для реконструкції чи повного оновлення… А поки його не відремонтують, з дитиною я туди не піду», – наголошує Анжеліка Куріко.
А от Галина Биговська, мати хлопчика, каже, що задоволена роботою парку.
«Буваю у парку атракціонів дуже часто, моя дитина задоволена, а це для мене –радість. Скільки вже разів там була, нічого поганого не ставалося. І, наскільки я знаю, там недавно поставили нові атракціони – «Лебеді». Якщо ж не хочеш кататися, то можна просто там погуляти, посидіти на лавочці та поїсти солодкої вати», – розмірковує жінка.
Пані Галина зауважила, що потрібно звертати увагу не так на зовнішній вигляд атракціонів, як на їхню якість.
«Улюблений атракціон моєї дитини – «Американські гірки». Я переконана в тому, що там безпечно. Хіба би власник дозволив працювати парку, якщо б він був у поганому чи аварійному стані? Не розумію тих людей, які кажуть, що там небезпечно та страшно. Так, я згідна, що візуально вони виглядають не найкраще, можна попрацювати над зовнішнім виглядом, але важливим є те, що ніяких інцидентів не траплялося, а це означає, що всі атракціони перевіряють, тож вони є безпечними», – висловлює впевненість Галина.
Безпечні чи ні?
Власник парку атракціонів «Лис Микита», підприємець Олег Олексюк запевняє, що до початку кожного сезону вони готуються дуже ретельно.
«Атракціони перевіряються, готуються, ремонтуються. Щороку ДП Карпатський Експертно-технічний центр Держпраці здійснює перевірку всіх механізмів щодо безпеки атракціонів», – стверджує бізнесмен.
Наразі у парку працює 15 атракціонів. Усі вони стаціонарні. Переносні батути та дитячі машинки, якими катаються на алеях парку, до діяльності «Лиса Микити» не мають стосунку.
«У нас є угода з виконавчим комітетом, за якою ми повинні були поставити чотири нові атракціони. Ми це зробили. У нас з’явилися атракціони «Лебеді», «Казка», «Маленький літачок» та «Міксер». Будемо укладати нову угоду, щоб поміняти усе на нове», – додає підприємець.
Олег Олексюк наголосив на тому, що земельна ділянка, на якій розташований парк атракціонів, є комунальною власністю, тому якщо у когось виникне бажання поставити власний атракціон, він має про це говорити з міською владою.
«Звичайно, потрібно робити так, щоб з кожним роком парк ставав кращим. Треба завжди перевіряти технічний стан та дотримуватися усіх норм. Безпека атракціонів має бути 100%, не існує такого поняття, як безпека на 98%», – каже Олексюк.
За словами підприємця, всі атракціони придатні до експлуатації, перевірку цього року вони вже пройшли.
Щоб не виглядало, як Чорнобильська зона
Івано-франківським парком імені Тараса Шевченка, на території якого розташовані атракціони, опікується КП «Центр розвитку міста та рекреацій». Його директорка Руслана Василюк пояснює, що Олег Олексюк сплачує за користування конструктивними елементами і ці кошти надходять до бюджету.
«Згідно з договором про оренду, Олег Олексюк погодився оновлювати атракціони і приводити до ладу територію», – розповідає Руслана Василюк.
Директорка комунального підприємства зауважила, що атракціони, які мали поганий вигляд, підприємець демонтував і поставив натомість інші. За її словами, відбувається також благоустрій території навколо парку, наприклад, нещодавно замінили лавочки. Але роботи насправді ще дуже багато.
«Ми стараємося, щоб посеред парку не стояв об’єкт, який нагадує Чорнобильську зону. На жаль, візуально атракціони не надто привабливі, але вони справні і в доброму технічному стані. Відповідні служби, без дозволу яких парк атракціонів не має права працювати, контролюють справність атракціонів. Якби щось сталося, то служба, яка надала дозвіл на експлуатацію атракціонів, відповідала б за це. Ми також ведемо діалог із підприємцем щодо необхідності оновити парк атракціонів», – зазначила Руслана Василюк.
Серед атракціонів, які застаріли – оглядове колесо та автодром. Вони потребують бодай елементарного покращення їхнього вигляду.
«Звичайно, ми хочемо, щоб парк атракціонів ставав кращим. Пропозицій від інших підприємців наразі немає. Тож мусимо знаходити якісь точки дотику з Олегом Олексюком, щоб у місті були такі розваги», – розповідає Руслана Василюк.
Директорка комунального підприємства зауважила, що в парку потрібно облаштовувати якісь альтернативи атракціонам. Наразі з’явилася гойдалка «Лелече гніздо», придбана за кошти меценатів. Також готуються відпочинкові зони і для найменших, зокрема невдовзі з’явиться велика пісочниця.
«Наразі готується великий розважальний центр на вході до озера, де має бути облаштовано п’ять ігрових дитячих майданчиків, повністю безкоштовних та виготовлених з екологічних матеріалів. Ми стараємося запропонувати батькам з дітьми альтернативу, щоб вони могли відпочивати не тільки на платних атракціонах, але й безкоштовно», – наголосила Руслана Василюк.
Ріта БОДНАР