Бюджет – це кошти громади, за які повинно функціонувати і розвиватися місто. На розвиток Івано-Франківська в цьому році передбачено 264,7 млн. грн., що складає 19,04% від загального бюджету громади м. Івано-Франківськ.
Прикро визнавати, але найбільша квота коштів інвестується в бетон і тільки мізерні суми планують передати на медицину, освіту, культуру. Так, на комунальну сферу закладено 120 млн. грн., а це 45% від загального обсягу бюджету розвитку. Другою найбільш пріоритетною сферою фінансування є управління капітального будівництва – 58 млн. грн., що, відповідно, становить 22%.
Дороги є найбільшою проблемою для всіх українців. На ремонт та будівництво франківських доріг виділено 105,6 млн. грн. Поживемо – побачимо, чи будуть франківці мати європейські дороги, чи тільки ямковий ремонт.
Не забула влада і про комунальні підприємства міста, в які на 2016 рік планують від імені громади інвестувати більше 51 млн. грн. Найбільшими отримувачами коштів в статутні фонди є: КП “Електроавтотранс” – 19 млн. грн., КП «МУІК» (колишнє КП «ЄРЦ») – 14 млн. грн., КП «Івано-Франківськводоекотехпром» – 7,4 млн. грн. та КП “Міська ритуальна служба” – 4 млн. грн.
Ситуація з фінансуванням КП «МУІК» дивує і обурює. Чому мешканці будинків, у яких є ОСББ, самі складаються на ремонти та облагородження прибудинкових територій, а в будинках, які перебувають на балансі КП «МУІК», такі роботи фінансують з бюджету?! Квартплата ж однакова. Виходить, що мешканці міста, які є учасниками ОСББ, платять за ремонт свого будинку і плюс зі своїх податків за ремонт сусіднього.
Крихти на освіту, медицину та культуру
На освіту міста в бюджеті розвитку передбачено лише 25 млн. грн., що становить 9,43%. Така мізерна сума інвестована в дітей. Не дивно, адже діти не ходять голосувати. Не отримала належної підтримки і медична галузь. На медичні заклади міста закладено 10,8 млн. грн. Зрозуміло, що за такі малі гроші суттєвих змін у медицині не відбудеться. Косметичні ремонти, старе обладнання, якщо хочеш лікуватися – плати гроші, для цього влада нещодавно навіть встановила касові апарати.
Культурне життя міста в руках франківців, бо за 3,5 млн. грн., далеко не розженешся. Цікаво, що в цьому році вирішили відремонтувати саме управління, і на це передбачено 500 тис. грн. Це навіть більше, ніж на ремонт пологового будинку. Тільки в управлінні працюють державні службовці, а в пологовому будинку народжуються тисячі дітей – майбутнє нашого міста. Кожна франківська жінка мріє про комфортний пологовий зал, достойне обслуговування і безкоштовні ліки. Але це буде ще не скоро, наразі це не входить у плани влади на 2016 рік.
Щодо якихось важливих, знакових речей для міста, в цьому році планують реконструювати ратушу. Громаді це обійдеться в 1,3 млн. грн. Також заплановане впорядкування площі перед універмагом «Прикарпаття». Цікаво, на що будуть витрачені 500 тис. грн.? На те, щоб подолати стихійну торгівлю?
Вигідні пріоритети
Голова Івано-Франківської міської організації Української Галицької Партії Наталія Сербин прокоментувала бюджет розвитку Івано-Франківська на 2016 рік:
«Бетон, а не Людина» – так можна охарактеризувати бюджет розвитку нашого міста на цей рік. Пріоритетом міська влада обрала комунальну сферу, а не розвиток людини. Івано-Франківськ без майбутнього, адже левова частка коштів інвестується в бетон, і тільки мізерні суми планують передати в медицину, освіту, культуру. Якщо ми прагнемо європейських стандартів життя, то це не тільки бруківка, дороги і пластикова розмітка, є більш важливі речі: комфортні умови для народження дітей, якісне харчування в школах і садочках, це медицина, яка сьогодні в зубожілому стані. Прикро, що місцева влада не знайшла достойного балансу у розподілі коштів бюджету розвитку. Думаю, людям важливіші питання здоров’я, безпеки і освіти своїх дітей, ніж питання бруківки. Але влада обирає те, на чому можна заробляти мільйони».
Оксана ГЛАДІЙ