Безпільговий маршрут

  • З 10 листопада перевезення між Долиною та Болеховом для пенсіонерів несподівано стали платними. Люди скаржаться на такі новації, а перевізник каже, що більше не планує займатися благодійністю, адже ці витрати йому ніхто не відшкодовує.

    Порушене право

    Житель Долинського району, пенсіонер Богдан Креховецький скаржиться на те, що у нього забрали гарантоване Кабінетом міністрів право на безплатний проїзд. За його словами, з 10 листопада перевізник без жодного попередження самовільно скасував пільги для людей пенсійного віку. Відтак плата за проїзд від Долини до Болехова нині складає 11 грн., а невдовзі має зрости до 13-ти.

    «Перевізники кажуть, що нам і так підняли пенсію. На скільки ж її підняли? На 100 чи 200 гривень. Це не привід забирати у людей пільги на проїзд», – зауважує чоловік.

    Пенсіонер запевняє, що люди готові виходити на протест і відстоювати своє право, прописане в законі. Постанова Кабінету міністрів від 17 травня 1993 р. №354 передбачає безплатний проїзд пенсіонерів за віком у транспорті загального користування на міському пасажирському транспорті загального  користування та приміських маршрутах. Витрати, пов’язані з перевезеннями пенсіонерів, уточнюються Міністерством фінансів, закладаються в державний бюджет і надходять у вигляді субвенції місцевим бюджетам.

    Без компенсації

    Перевізник Ігор Чекаловський, який здійснює перевезення між Долиною та Болеховом, пояснює, що цією діяльністю займається з 2000 року. За цих 17 років жодної компенсації за пільгові перевезення ні від Болехівської, ні від Долинської міської ради чоловік не отримував.

    «Що не робив – просив чиновників, оббивав пороги міських рад – ніхто на мене не звертає уваги. Кажуть: ще сьогодні, завтра, на наступний рік – і так уже 17 років», – коментує ситуацію підприємець.

    Наразі кількість пільговиків збільшилася, за день доводиться перевозити понад 200 пасажирів безплатно. Дехто з пенсіонерів їздить туди-назад по кілька разів. Це ж стосується і дітей з багатодітних сімей.

    «Мають бути встановлені обмеження на кількість поїздок. Якщо дитина їде до школи, то це вранці, а в обідню пору повертається назад. Іноді і ввечері після 20 год. діти кудись їдуть. Як я про це говорю, то він дзвонить мамі і каже, що його виганяють. Часто і батьки в таких дітей небідні, живуть розкішно, мають по 4-5 машин, возять ліс. Невже їм потрібні пільги? А я вожу дітей безплатно і ще й несу за них відповідальність», – каже перевізник.

    Підприємець зауважує, що автобуси в нього повні, але половина пасажирів – це пенсіонери і діти. А хто це все буде відшкодовувати, запитує пан Чекаловський. Тож поки компенсації немає, він відмовляється возити безплатно пенсіонерів та дітей з багатодітних сімей. Решта пільговиків їздять безплатно і надалі.

     

    Невдячна справа

  • У Долинській РДА повідомили, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», організація пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області, покладена на облдержадміністрації. Районна держадміністрація займається організацією пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району. У 2017 р. з районного бюджету було виділено на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян 900 тис. грн., які розподілені на 12 місяців поточного року.

    Начальник відділу транспорту та зв’язку департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОДА Юрій Труханівський пояснює, що в ОДА забезпечують якісні перевезення у цілій області. Нині 97% населених пунктів мають доступ до транспортного сполучення. За його словами, до 2016 р. пільги фінансувалися з держбюджету: у бюджетному кодексі була прописана субвенція на покриття витрат перевізникам за втрати під час пільгових перевезень. Наприкінці минулого року цей рядок був вилучений з бюджетного кодексу, натомість внесене положення про те, що пільги на транспорт фінансуються з місцевих бюджетів.

    «Місцеві бюджети не були до цього готові, кошти в достатній кількості не передбачили. З цим питанням більш-менш добре впоралися міста обласного підпорядкування, у яких трохи ширші фінансові можливості: Івано-Франківськ, Калуш, Коломия», – продовжує посадовець.

    У кожному населеному пункті це питання вирішувалося по-різному. В окремих випадках є визначені години на пільгові перевезення або відповідні рейси.

    З районами ситуація гірша. У Долинському районі прийнята програма, яка покриває внутрішньорайонні перевезення. У Снятинському – покривали збитки за попередні роки. У решті районів жодних програм не прийняли – фінансувати пільги, надані державою, складно. Коли фінансування припинилося, деякі перевізники почали частково обмежувати право пільгового проїзду.

    «Ст. 37 ч. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що види і обсяги пільгових перевезень визначаються замовленням, а замовлення наразі немає. Тож ми просимо перевізників за рахунок власної господарської діяльності здійснювати ці перевезення», – зауважує Труханівський.

    До речі, ця стаття закону має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабміну №354. Крім того, у 2015 р., коли переглядалася частина пільг, то з окремих законів така категорія, як пенсіонери за віком, була виключена.

    Навіть коли ще надходила субвенція з держбюджету, то вона покривала дуже малу частину витрат. У 2015 р. сума на покриття витрат на транспорт складала 18 млн. грн. Цифра наче чимала, але в області 360 тис. пільговиків, це виходить орієнтовно 60 грн. на людину на рік. Коли було держзамовлення, перевізники здійснювали пільгові перевезення, нині цього немає, тож вони і відмовляються возити.

    «У нас були зустрічі з асоціацією та профспілкою перевізників, вони погодилися перевозити найбільш вразливі категорії населення безплатно. Це учасники АТО, інваліди, ліквідатори аварії на ЧАЕС. Ми також звертаємося до розпорядників місцевих бюджетів, рекомендуємо РДА виділяти кошти на пільгові перевезення», – продовжує чиновник.

    Скасовуючи фінансування, уряд задекларував монетизацію пільг, зазначає Труханівський. Нещодавно віце-прем’єр-міністр Павло Розенко зауважив, що це питання наразі актуальне і в уряді намагатимуться його реалізувати. Це могло б стати вирішенням проблеми, зменшило б соціальну напругу, а також кількість конфліктів між пільговиками та перевізниками.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!