Якщо відкрити сторінку у Вікіпедії про цього політика, то одних лише регалій – на кілька рядків. Політик, дипломат, один із авторів Конституції України, історик, викладач, кандидат політичних наук. В минулому віце-прем’єр, народний депутат кількох скликань. Все це про Романа Безсмертного. У травні цього року до списку цих регалій додалась ще одна – майбутній кандидат в президенти України. Він одним із перших оголосив про свій намір брати участь у виборах Президента. З того часу об’їздив уже половину України. В обласних центрах по всій державі Безсмертний організовує зустрічі-дискусії з українцями. Назва дискусій – «Якої ми хочемо України». І у четвер, 11 жовтня, вона відбудеться в Івано-Франківську.
Тож чим Безсмертний відрізняється від інших політиків і що він пропонує українцям?
В українській політиці він уже більше 25 років. Прийшов туди з посади звичайного сільського вчителя. Виграв двотурову мажоритарку на окрузі на Київщині. Зараз пригадує, що потратив тоді на вибори 120 доларів. Гроші пішли в основному на те, аби заправляти автомобіль, щоб їздити на зустрічі з людьми. Очевидно, що саме тодішній досвід Безсмертний згадує і напередодні цьогорічної виборчої кампанії. Адже, на відміну від всіх інших потенційних кандидатів, започаткував серйозну дискусію з українцями. Уже не на невеликому окрузі, а в масштабах всієї держави. Каже, що йому важливо особисто зустрічатися з українцями. На основі почутого і побаченого потім буде писатись програма кандидата в Президенти Безсмертного.
Чому взагалі прийняв рішення іти в Президенти? У декількох своїх інтерв’ю Безсмертний розповідає, що переломною для нього стала участь у Мінських переговорах з врегулювання ситуації на Донбасі. Там побачив дряхлість і бездарність нинішньої державної машини. Каже, що жодної державної підтримки для представників з України (які вели переговори з росіянами і представниками ОРДЛО) не було. Гостро критикував за це Президента Порошенка. Став першим, хто почав публічно розповідати про те, що насправді відбувається у Мінському процесі. У 2016 році – вийшов із цих переговорів. З того моменту і досі називає їх «мертвими».
Власне, як зізнається зараз Безсмертний, тема війни так чи інакше стає основною під час дискусій «Якої ми хочемо України». Вона турбує людей у кожному з міст – від сходу до заходу і від півдня до півночі. Що пропонує сам Безсмертний?
Найперше – нарешті офіційно визнати війну війною. «У нас люди п’ятий рік воюють, а держава ні. Ба більше – держава тим часом торгує з агресором», – каже політик. Відтак, як він уже заявив, першим Указом Президента Безсмертного буде введення в дію Закону про правовий режим воєнного стану на окремій території. Він переконаний, що нинішні керманичі цього не зробили, бо їм вигідно, аби країна залишалася в підвішеному стані. Це вигідно, бо на цьому заробляються великі гроші. Не для країни – для власних кишень.
Безсмертний також вважає, що держава має припинити списувати на війну всі негаразди, в тому числі економічні. Зараз саме той час, вважає політик, щоб дати поштовх роботі оборонних підприємств, особливо тим, які колись належали до оборонного комплексу, а після приватизації перейшли на виробництво сільгосптехніки тощо.
«На п’ятому році війни в Україні немає патронного заводу! Як таке може бути?», – обурюється Безсмертний. Щоб знов спускати з конвеєрів деталі для військової техніки, заводу не потрібно надто багато часу. Потрібен закон, який дозволить приватним підприємствам виконувати державне замовлення на виробництво озброєння. Така система працює в усьому цивілізованому світі. Це реальна можливість не тільки максимально забезпечити власну армію, а й зробити серйозний економічний ривок.
Які ще основні тези Безсмертного?
- Перезаснування держави. Безсмертний пропонує змінити принципи роботи державних інститутів так, щоб вони працювали на користь людини.
- Нова Конституція. Це основа для перезаснування держави. Перший етап – прийняття Конституційного акту. Основним у новій Конституції мають стати права людини.
- Двопалатний парламент. Це єдина модель, коли центр не тиснутиме на регіони, а вони не скаржитимуться, що Київ їх не чує.
Безсмертного часто питають, як він оцінює свої шанси на перемогу. Відповідь на це питання у нього така. Коли був 28-річним сільським вчителем, ніхто не вірив, що він переможе представників влади і адмінресурс на виборах до парламенту. Він переміг. У 1996 році ніхто не вірив, що Україна здатна прийняти власну Конституцію. Він був серед тих, хто цього домігся. Завдяки тій Конституції держава вистояла. Коли у 2004 році очолив передвиборчий штаб Віктора Ющенка, теж не було певності, що той переможе. Він переміг. Потім, коли у 2010 році Безсмертний був призначений послом у Білорусі, ніхто не вірив у те, що вирішиться питання із україно-білоруським кордоном. Йому це вдалося. А на Мінських переговорах у 2015-16 роках домігся, аби з повістки дня взагалі було знято питання про зміни до Конституції України на вимогу представників ОРДЛО. Тож, очевидно, що список перемог буде продовжуватися.
Зустріч-дискусія із майбутнім кандидатом в Президенти відбудеться у четвер, 11 жовтня, в університеті Короля Данила (вул. Коновальця, 35). Початок о 12.00.
ДОСЬЄ: Роману Безсмертному 52 роки. Депутат Верховної Ради чотирьох скликань. Один з авторів Конституції України. Був віце-прем’єр-міністром з питань адміністративно-територіальної реформи та заступником голови Секретаріату Президента. У 2010-2011 роках працював послом України в Білорусі. У 2015-2016 роках був представником України в політичній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі. Одружений.