Більше країн вимагають перегляду голосування на “Євробаченні”: як відповідає Європейська мовна спілка

  • У Європейській мовній спілці (ЄМС) заявили, що проведуть “широке обговорення” цьогорічного конкурсу з телекомпаніями-учасницями “Євробачення”, щоб врахувати всі аспекти при підготовці до 2026 року.

    До вимог Бельгії та Іспанії переглянути систему голосування приєдналися й інші суспільні мовники.
    Про це повідомляє один з суспільних мовників Бельгії VRT, передає Суспільне Культура.

    Після завершення “Євробачення” у Базелі одразу кілька суспільних мовників висловили свої занепокоєння щодо системи голосування, а також ставлять під сумнів аполітичний характер конкурсу. Такі заяви оприлюднили:

    • VRT (Бельгія),
    • RÚV (Ісландія),
    • Yle(Фінляндія),
    • RTVSLO (Словенія),
    • RTVE (Іспанія),
    • AVROTROS і NPO (Нідерланди).

    Наприклад, речниця VRT Ясмін Ван дер Боргт зазначає, що хоча у них немає підстав вважати, що підрахунок телеголосів був проведений некоректно, але вони вимагають “повної прозорості” щодо голосування.

    У RTVE заявили, що звернуться до ЄМС з проханням розпочати дискусію щодо телеголосування, щоб оцінити, чи є така форма голосування найбільш доцільною. А також “чи впливають на нього військові конфлікти”.

    Подібні питання висловили й очільники RÚV та Yle: “Якщо ми збираємося приділяти більше уваги голосуванню глядачів, то нам слід серйозно подумати, чи має сенс, щоб одна людина могла проголосувати двадцять разів”.

    Відповідь ЄМС

    У відповідь на занепокоєння мовників щодо голосування директор конкурсу Мартін Грін зазначив, що “процес голосування на «Євробаченні» є найдосконалішим у світі. А результати кожної країни перевіряються і підтверджуються великою командою людей, щоб виключити будь-які підозрілі або нерегулярні схеми голосування”.

    Він також повідомив, що тепер, коли конкурс у Базелі завершився, ЄМС проведе “широке обговорення” з усіма учасниками. Усе – щоб отримати відгуки: “Це є частиною нашого процесу планування 70-го «Євробачення», яке відбудеться наступного року”.

    Дискваліфікувати Ізраїль

    Раніше прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що ЄМС застосувала “подвійні стандарти”, дозволивши Ізраїлю взяти участь у конкурсі пісні Євробачення, а Росію виключити з конкурсу в 2022 році після її вторгнення в Україну.

    “Участь Ізраїлю змушує нас замислитися над тим, наскільки Євробачення ще є аполітичним, об’єднуючим і культурним заходом”, — йдеться в спільній заяві нідерландських телерадіокомпаній AVROTROS і NPO.

  • Це не перший подібний заклик цього року. Напередодні конкурсу ірландський мовник запропонував почати дискусію про участь Ізраїлю. До них приєдналася Національна спілка журналістів Великої Британії (NUJ).

    Окремо колишні учасники підписали відкритий лист з вимогою виключити Ізраїль: “Не може бути одне правило для Росії та зовсім інше для Ізраїлю. Бомбардуєш — вилітаєш”. Серед підписантів: Мей Мюллер (Велика Британія, 2023), Чарлі Макґеттіган (Ірландія, 1994), Фернандо Тордо (Португалія, 1973) та інші.

    Збройний конфлікт між Ізраїлем та Палестиною спричинив суперечки й на попередньому “Євробаченні” у Швеції, який досі вважають найбільш політизованим, хаотичним та неприємним в історії конкурсу.

    У 2024-му ізраїльська співачка Еден Голан посіла 5 місце зі своєю композицією Hurricane. Тоді аналогічну петицію із закликом дискваліфікувати Ізраїль підписали понад 56 тисяч людей.

    У 2025 році представниця Ізраїлю Юваль Рафаль перемогла у глядацькому телеголосуванні, отримавши 297 балів, що разом з 60 балами від журі дозволило їй фінішувати на 2 місці. Переможцем конкурсу став представник Австрії JJ. Він від глядачів отримав тільки 178 балів.

    Нагадаємо17 травня у швейцарському місті Базель відбувся фінал міжнародного пісенного конкурсу Євробачення-2025. За результатами голосування кришталевий мікрофон отримав представник Австрії, співак JJ з піснею Wasted Love. Україна цього року посіла 9 місце. 

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!