Днями у Ланчинській ОТГ виділили вісім гектарів землі під будівництво сонячної електростанції. Аналогічні об’єкти мають намір спорудити і в інших населених пунктах Івано-Франківської області.
Нерентабельна земля
10 травня у Ланчині відбулася чергова сесія селищної ради об’єднаної громади. На розгляд винесли питання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 8 га ТОВ «Ланчиненергобуд» для розміщення та обслуговування об’єктів відновлювальних джерел енергії на території селища Ланчин на вул. Ф.Іваночка та передача в довгострокову оренду».
Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою дали на попередньому сесійному засіданні, тож для початку робіт інвестору необхідно передати означену ділянку, зауважив голова громади Володимир Попович.
Консультант компанії «Ланчиненергобуд», професор, доктор фізико-математичних наук ПНУ ім. В.Стефаника Володимир Коцюбинський повідомив, що він представляє групу компаній «Прикарпаттяекоенерджі», яка на Прикарпатті співпрацює з п’ятьма населеними пунктами: Ланчин, Живачів, Угринів, Цуцилів, Олешів.
Очікувана номінальна потужність першої черги забудови у Ланчині – 3,88 МВт. Аналогічні об’єкти будуть і в інших населених пунктах, створюється такий собі кластер відновлювальної енергетики. Таким чином, невдовзі можна буде вести мову про енергетичну незалежність певних областей країни.
У цьому конкретному випадку мова йде про 8 га малоцінної землі, на якій ростуть чагарники та нагромаджується сміття. Доволі мала ймовірність того, що її захоче орендувати хтось інший, наголосив пан Коцюбинський.
«Компанія зареєстрована у смт. Ланчин, відтак вона може зробити значний вклад у наповнення місцевого бюджету. Орієнтовний термін окупності інвестицій – сім років. Мова йде про довгострокову інвестицію, яка буде працювати 45-50 років. Строк роботи сонячних панелей 25-30 років. Орієнтовний розмір інвестиції – 3,5 млн. євро», – зауважив консультант.
Кошти громада потенційно буде отримувати від оренди землі, а також з податку на прибуток. Прибуток від такої діяльності приховати не можна – уся вироблена електроенергія скидається у загальну мережу. Це, по суті, бізнес по лічильнику. Ще однією умовою такої співпраці буде і підписання договору про соціальну співпрацю.
«Вам пощастило, адже у Ланчині привабливі умови для розміщення станції. Але, з іншого боку, сюди треба привести інвестора, створити йому сприятливі умови», – продовжив пан Коцюбинський.
Мова велася про відсоток плати за користування землею, а також термін оренди землі. Плата за землю може складати від 3 до 12% від нормативної грошової оцінки. Голова громади Володимир Попович запропонував встановити середню ціну 6%.
Дискусія в залі виникла довкола терміну оренди. Депутати від фракції ВО «Свобода» запропонували надати дозвіл на 30 років, протягом яких служать сонячні панелі, а далі його переглянути. Проте представникам інвестора все ж вдалося переконати присутніх у необхідності пролонгації. Вони апелювали до того, що у всіх інших населених пунктах термін навіть не обговорювали. Мовляв, усі розуміють, що для того, щоб завести інвестора, слід створити йому максимально зручні умови для ведення бізнесу.
Відтак зійшлися на терміні оренди 49 років. Таку пропозицію підтримали не всі, «за» проголосували 16 із 23-ох присутніх депутатів, але голосів вистачило для прийняття рішення.
Зі свого боку представники «Ланчиненергобуд» запевнили, що ведуть перемовини з представниками з Європи, Туреччини та Китаю і мають намір якнайшвидше почати роботи з будівництва станції.
Енергія всюди
За даними аналітичної системи «YouControl», товариство з обмеженою відповідальністю «Ланчиненергобуд» зареєстроване в Ланчині 23 серпня 2017 р. на вул. Н. Яремчука, 93. Керівником його є Володимир Михайлович Палагнюк, співвласниками – Богдан Данилович Богайчук та Антон Борисович Овчаренко.
Розмір статутного капіталу – 16 тис. гривень. Кінцевий бенефіціар – ОМИ. Що це за структура, система не ідентифікує, проте розкриває зв’язки з низкою інших компаній: ТОВ «Фокус консалтинг», ТзОВ «Охоронна компанія «Центуріон плюс», загалом – це 11 підприємств.
Основним видом діяльності «Ланчиненергобуд» є виробництво електроенергії, її передача, розподілення та торгівля. Крім того – торгівля сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, м’ясом і м’ясними продуктами, побутовими електротоварами й електронною апаратурою тощо.
Володимир Палагнюк є керівником ще таких компаній, як ТОВ “Нижнівенергобуд”, ТОВ “Угорникиенергобуд”, ТОВ “Отиніяенергобуд”, ТОВ “Олешівенергобуд”, ТОВ “Цуцилівенергобуд”, ТОВ “Винограденергобуд”, ТОВ”Ланівціенергобуд”, фермерське господарство “Сопівське В”, ПП “Гермес-1”, ПП “Гермес-2”, ФГ “Палагнюка”. Він також є співзасновником ТОВ “Монастириськенергобуд”.
Чорноземи під забудову
Одним із аргументів, що переконав депутатів у Ланчині, став той факт, що у селі Живачів Тлумацького району компанії виділили 85 га чорнозему.
Сільський голова Живачева Павло Шевчук повідомив, що на території їхнього населеного пункту землі під забудову сонячними панелями надано ТОВ «Гермес-2». Стосовно цього питання були проведені громадські слухання. Зрештою, землю надали під 5% на термін 49 років. 15 га – в межах села, а щодо 70 га за його межами ще тривають процедури.
Володимир Коцюбинський зауважує, що будівництво полягає у закручуванні геошурупів на глибину 70 см, тож структура ґрунту не порушується. На площі 85 га можна вести мову про будівництво станції потужністю 40 МВт, для цього треба вкласти величезну суму. Відтак йдеться за довгострокову перспективу, відразу на всій цій площі встановити сонячні панелі змоги немає.
Головне завдання компанії, яку він представляє, – щоб в Україну прийшли «чисті» гроші, наголошує пан Коцюбинський. У цьому конкретному випадку мова йде про відтворювальні джерела. Станції мають намір ввести в експлуатацію до кінця 2019 року, адже далі знизиться розмір «зеленого тарифу», а відтак термін окупності інвестицій зросте з 7 до 8,5 років.
Ірина ФЕДОЛЯК