Брак виборців і світла

  • 29 жовтня у восьми об’єднаних територіальних громадах на Прикарпатті відбулися перші вибори. Хоч мешканці й обирали собі голів та депутатів рад нових адміністративно-територіальних утворень, вибори характеризувалися невисокою явкою та не обійшлися без порушень, хоча й незначних.

    Вже традиційно люди намагалися проголосувати без паспортів, заходили у кабінки по двоє, був організований підвіз виборців, траплялася й передвиборча агітація.

    Деякі члени дільничних виборчих комісій, для яких забезпечення волевиявлення було не роботою, а святом, вдягнули вишиванки і прикрасили в національні кольори кабінки для голосування.

    На дільницях у Рожнові та Ямниці за виборчим процесом спостерігали… кошенята, додаючи в нього елемент домашнього затишку за паскудної погоди.

    До речі, через негоду (шквальний вітер з дощем) деяким ДВК довелося рахувати бюлетені у пітьмі – на дільницях пропадало світло.

    Журналісти «Галицького кореспондента» уважно спостерігали за виборами у кожній ОТГ і ось що вони помітили.

    Ямницька ОТГ, Тисменицький район

    Ямницька ОТГ була і залишається одним із найбільш ласих шматків на Прикарпатті. Адже Ямниця вже давно є одним з найбагатших сіл області, бюджет якого складає десятки мільйонів. Крім неї, до складу ОТГ доєдналися Павлівка, Сілець і Тязів. Мали бути в цій ОТГ ще два села – Клузів та Майдан, проте наразі вони залишились осторонь.

    Громада налічує 6 178 виборців. На посаду голови ОТГ було чотири претенденти: пенсіонер, колишній голова РДА Іван Росіцький, голова Тисменицької райради, член БПП «Солідарність» Роман Крутий, сільський голова Павлівки Іван Вацеба та підприємець, якого висунула «Самопоміч», Ігор Катамай.

    Чинний війт Ямниці Микола Зелінський за законом не міг балотуватися, адже має судимість – майже рік тому він був затриманий правоохоронцями під час одержання хабара. Проте авторитет у селі в нього залишився, тож він підтримав провладного кандидата Крутого. Також цьому кандидату пощастило з покровительством – він одружений з племінницею найвпливовішого чоловіка Ямниці – голови правління ПАТ «Івано-Франківськцемент» Миколи Круця.

    Ставки були високі. Свідченням тому було хоча б те, що голова і кілька депутатів райради вирішили балотуватися на виборах в ОТГ. Тисменицький район без Ямниці стає менш інтересним і головне – біднішим.

    Очікувано вибори виграв Роман Крутий, за нього віддали голоси понад 2 200 виборців. Війт Павлівки Іван Вацеба, який мав теж досить високий шанс стати головою ОТГ, відстав майже на 700 голосів. Блискучий результат (понад 900 голосів) дала йому рідна Павлівка, але цього не вистачило, щоб виграти вибори в усій ОТГ. Інші два кандидати набрали значно менше: Катамай – понад 300, а Росіцький – понад 50 голосів.

    Загалом вибори в Ямницькій ОТГ пройшли спокійно. Порушення були, проте назвати їх суттєвими не можна. Найбільше порушень ми зафіксували у Сільці, де  одна з членів ДВК проголосувала за свого племінника, а інша – намагалася видати бюлетень людині без паспорта.

    Майже в усіх селах були залишки агітації Романа Крутого. І не завжди на дошках оголошень, а й на стовпах чи навіть деревах…

    На дільниці у Павлівці зникало світло. А на одній з дільниць у Ямниці здавалося, що голова та члени комісії на виборах вперше. І якби не представник КВУ Олег Павлович, то вони ще довго б не могли дати собі раду з паперами та бюлетенями.

    Яблунівська ОТГ, Косівський район

    До складу Яблунівської ОТГ увійшли села Текуче, Акрешори, Люча, Яблунів, Стопчатів, Уторопи. На посаду голови тут претендували троє кандидатів. Двоє з них – самовисуванці: старший інспектор Коломийського відділу поліції Мирослав Сулитицький і провладний кандидат – голова Косівської РДА Зеновій Томащук. Третій – кандидат від «Самопомочі» Ігор Клевець. У громаді зареєстровано 7 669 виборців.

    Цікаво, що на виборчій дільниці у селі Текуче чоловік намагався отримати бюлетень для голосування, пред’явивши не паспорт, а тільки його ксерокопію. Це помітив спостерігач, який зробив зауваження члену ДВК. Відтак бюлетень виборцю не видали. Чоловік дуже засмутився, адже вважав, що має право голосувати.

    До речі, в Акрешорах члени ДВК нарікали на те, що дуже їм важко забезпечити голосування за місцем перебування в умовах бездоріжжя і дощової погоди. На їхню думку, було б добре, якби держава видала хоч якісь «бесаги», щоб носити скриньки, і хоч якусь «стару шкапу, аби не лазити по берегах». Бо жодне авто не їде до виборців, що живуть на берегах річок… Відтак членам ДВК довелося добиратись пішки до 32 виборців, які голосували вдома.

    У Яблунівській ОТГ переміг провладний кандидат. Томащук набрав 1782 голоси, Кливець – 378, а Сулитицький – 330.

    Рожнівська ОТГ, Косівський район

    До ОТГ з центром у Рожнові ввійшли також Кобаки та Химчин. Загалом громада налічує 11 542 мешканці. Вони мали змогу проголосувати на шести дільницях, три з яких були розташовані у Рожнові, дві – в Химчині та одна – у Кобаках. Однак явка виборців була невисокою і склала трохи менше 50%.

    На посаду голови ОТГ тут претендували два кандидати: 53-річний самовисуванець, начальник управління економічного розвитку, торгівлі та туризму Косівської РДА Василь Жмендак та 36-річний кандидат від ВО «Батьківщина», начальник відділу комп’ютерного забезпечення та автоматизованої обробки інформації управління праці та соціального захисту населення Сергій Радиш. З великим відривом перемогу здобув Сергій Радиш. За нього проголосувало 2 963 виборці, а за його опонента – 984.

    Не обійшлося на виборах і без курйозів. У Рожнівській ТВК неправильно записали мобільний номер голови ДВК №260465 у Химчині. Тож усі люди, які хотіли поцікавитися процесом голосування, потрапляли до жінки, яка не має до нього жодного відношення. В день виборів вона отримала зо два десятки дзвінків, зокрема і з СБУ.

    Після того, як о 20.00 виборчі дільниці зачинилися та розпочався підрахунок голосів, посилилась негода. Через сильний вітер на дільниці №260445 у Рожнові та на дільниці №260428 у Кобаках зникло світло, тому члени комісій змушені були рахувати бюлетені в пітьмі.

    Три рази зникало світло і на дільниці №260446 у Рожнові, але потім знову з’являлося. На цій дільниці проголосувало 1 018 з 1 737 виборців. Однак, як розповіла голова ДВК Тетяна Чурко, ТВК передала їм один порожній бюлетень на голову ОТГ, а двох не вистачало. Аналогічна ситуація була і з бюлетенями зі списками кандидатів у депутати.

    На цій дільниці комісія визнала недійсними 19 бюлетенів. Найчастіше виборці ставили дві позначки, тому прослідкувати волевиявлення було неможливо. Втім на одному бюлетені був напис «втрачена віра».

    Переріслянська ОТГ, Надвірнянський район

    Тут до села Перерісль доєдналися села Волосів, Гаврилівка та Фитьків, а об’єднана громада створювалася зі скандалами. Спершу центр ОТГ на вісім сіл повинен був знаходитись у Тисменичанах, але потім перерісляни вирішили, що в центрі хочуть бути саме вони. Та після довгих суперечок обласна рада знайшла юридичну причину їм відмовити. Після цього у Переріслі пішли іншим шляхом: вирішили, що чотири села замість восьми – це також непогано. І всього за два дні до виборів депутати облради дали цій громаді зелене світло.

    Вибори ж тут почалися спокійно та без порушень. Проте вже о 10-ій на дільниці №260521 вперше за день зникло світло через сильний порив вітру. Електрику подали лише через годину, і протягом цього часу виборці голосували в темних кабінках, нарікаючи, що не бачать тексту в бюлетенях.

    Згодом з’явилися й перші порушення. На місцевому магазині була помічена агітка одного з кандидатів. Продавчиня запевнила, що не клеїла й не бачила її, та погодилася зняти. Упродовж дня кілька виборців намагалися проголосувати без паспорта, по його ксерокопії чи по закордонному паспорту, але таких виборців у ДВК завертали додому. Слід зазначити, що люди сприймали це з розумінням і поверталися на дільницю вже з документами.

    Близько 15.00 спостерігачами ГМ «ОПОРА» було зафіксовано перше серйозне порушення – організований підвіз виборців на дільницю у Гаврилівці. Цілий автобус людей привезли голосувати, хто саме це зробив – наразі з’ясовується.

    А пізніше один з виборців, отримавши бюлетені та розписавшись у відомості, не знайшов у переліку кандидатів свого сусіда та обурився цим фактом. Чоловік відмовився голосувати, сказавши, що “нема за кого”, кинув незаповнені бюлетені на стіл і пішов з дільниці. Члени комісії, порадившись, закреслили бюлетені цього чоловіка і вкинули їх в урну. За словами голови ДВК Любові Павлюк, цей виборець був у нетверезому стані.

    О 20.25 на дільниці вдруге за день зникло світло, що ледь не призвело до конфлікту – спостерігачі одразу запідозрили у цьому провокацію з метою впливу на вибори. Вони, разом з членами комісії, ввімкнули ліхтарики на мобільних телефонах, щоб не допустити фальсифікацій чи вкидання бюлетенів. Світла не було майже годину. За цей час члени ДВК, щоб не гаяти часу, при світлі телефонів рахували виборців, які не прийшли на дільниці, та пусті бюлетені.

    Підрахунок голосів затягнувся аж до ночі і закінчився близько півдругої ночі. Вранці стало відомо, що головою новоствореної громади став Іван Мельник. Він набрав 1 135 голосів, або 38,8% від загальної кількості виборців (2 994), які прийшли в цей день на дільниці. Василь Непеляк набрав 605 голосів (20,7%), Марія Дмитрук – 512 голосів (17,5%).

    Іван Мельник отримав перемогу завдяки сильному відриву від конкурентів одразу в двох селах – Волосів та Гаврилівка. У Переріслі більшість виборців проголосували за чинного війта Василя Непеляка, а у Фитькові – також за голову села Марію Дмитрук.

  • Ланчинська ОТГ, Надвірнянський район

    До складу Ланчинської ОТГ входить два села – Ланчин та Добротів. Працювало три виборчих дільниці у Ланчині та одна у Добротові. Незважаючи на, як видавалося на перший погляд, велику кількість людей на дільницях, явка виявилась невисока. З семи тисяч виборців голосувати прийшли 2 654. Як пояснили на дільницях, багато жителів сіл, які увійшли до ОТГ, – за кордоном.

    Вибори у Ланчинській ОТГ самі жителі оцінюють як досить спокійні. Хоча не обійшлося під час голосування без порушень та конфліктів. На одній з дільниць не вистачило кілька бюлетенів, на іншій було складено акт про порушення з боку виборчої комісії. Як з’ясувалося, члени комісії на виборах вперше і просто не розібралися з тим, як заповнювати списки, тому замість підписів виборців навпроти прізвищ ставили «галочки»… На двох інших дільницях порушень не зафіксовано.

    Жителі Ланчина та Добротова з шести кандидатів на посаду голови ОТГ виділяли двох – Володимира Поповича та Михайла Греська. Мабуть, розуміючи перевагу конкурентів, деякі кандидати намагалися виграти боротьбу нечесним шляхом. Так, у день виборів на центральній вулиці у Ланчині були помічені агітки кандидатів Василя Новака та Віталія Глюздина. Останній також відзначився тим, що запідозрив в агітації за іншого претендента спостерігачів однієї з дільниць.

    Близько опівночі, коли дільниці саме завершували підраховувати голоси, у ТВК зникло світло. Відтак приймати бюлетені у селищній раді відмовилися і чекали на майстрів. Та навіть у повній темряві обійшлося без порушень і фальсифікації.

    Результати голосування підтвердили очікування – об’єднану громаду очолить Володимир Попович, який набрав 996 голосів. Михайла Греська підтримали 856 виборців, Василя Новака – 355, Михайла Мельника – 235, Олексія Стецика – 108. Найменше голосів у Ланчинській ОТГ віддали за Віталія Глюздина – 97.

     Брошнів-Осадська ОТГ, Рожнятівський район

    До Брошнів-Осадської ОТГ увійшли с. Креховичі, смт. Брошнів-Осада та с. Кадобна, яке раніше було у складі Калуського району. У трьох селах під час виборів працювало чотири дільниці, дві з яких знаходились у Брошнів-Осаді. У громаді налічується 7076 виборців, з яких проголосувало 3 608 чоловік.

    За посаду голови громади боролись троє кандидатів: представник БПП «Солідарність» Назарій Іванів та два самовисуванці – селищний голова Брошнів-Осади Іван Шикеринець та Роман Котів.

    Головою ОТГ став Іванів, за якого проголосували 2 100 виборців. Шикеринцю виборці віддали 1311 голосів, а Котіву – 138.

    Звичайно ж, не обійшлось на дільницях без порушень. Наприклад, у Креховичах протокол був складений на спостерігачів. Голова ДВК Ірина Павлів пояснила, що своїм «нависанням» над членом комісії спостерігачі змусили жінку дискомфортно почуватися, на що вона і поскаржилась… У другому випадку, за словами пані Ірини, до дільниці прийшла дівчина, яка намагалася проголосувати за маму. Дочка показала доручення від матері, і на цій підставі їй видали бюлетень. Проте на дільницю одразу викликали юриста, проконсультувались та визнали бюлетень недійсним.

    У Брошнів-Осаді порушення були зафіксовані тільки на одній ДВК №260618. Тут виникали різні ситуації, починаючи від двох людей у кабінці і закінчуючи підозрами в агітації під час голосування.

    Так, кандидат у депутати Микола Концур прийшов на виборчу дільницю і заявив, що одна з членів ДВК під час голосування на дому проводила агітацію. Мовляв, вона прийшла до хворої жінки і прямо запитала, за кого та буде голосувати. Концур наголосив, що чоловік цієї порушниці якраз балотується у депутати. На ці звинувачення одразу відреагували члени ДВК і ТВК. Концуру запропонували написати відповідну заяву, проте він відмовився.

    Ще одне порушення з’ясувалося під час погашення бюлетенів. Виявилось, що кількість контрольних талонів не збігається з кількістю виданих бюлетенів. Спочатку різниця сягала 11, а після перерахунку – чотири. Комісія склала відповідні акти, а вже потім розпочала підраховувати голоси.

    А от у селі Кадобна, за словами голови ДВК, правопорушень не виникало і вибори пройшли спокійно.

    Заболотівська ОТГ, Снятинський район

    На Снятинщині 12 населених пунктів – Заболотів, Вишнівка, Зібранівка, Любківці, Троїця, Іллінці, Рудники, Шевченково, Олешків, Тростянець, Ганьківці, Рожневі Поля – утворили Заболотівську громаду, яка налічує 11 464 виборці. Покутяни обирали голову громади  з двох претендентів: чинного селищного голови Заболотова Івана Танюка, що йшов самовисуванцем, та дитячого лікаря Романа Білика, кандидата від «УКРОПу».

    Зауважимо, що у Заболотівській селищній ОТГ була найбільша конкуренція за мандат депутата місцевої ради – на одне депутатське місце претендувало п’ятеро кандидатів. За депутатський мандат тут змагалися 125 претендентів: 46 самовисуванців, 25 – від «УКРОПу», 22 – від ВО «Батьківщина», 15 – від БПП «Солідарність», 10 – від «Самопомочі», 5 – від «Громадянської позиції», 2 – від ВО «Свобода».

    Загалом виборчий процес на дільницях відбувався без суттєвих порушень. Не було помічено агітаційної символіки та листівок на дільницях і за їх межами, не зафіксовано голосування без паспортів. Для волевиявлення людей з обмеженими можливостями облаштували спеціальні кабінки.

    Явка на виборах у Заболотівській ОТГ склала 48%. Найбільше голосів на виборах голови ОТГ отримав Танюк, який і спонукав людей до об’єднання та створення громади.

    Дзвиняцька ОТГ, Богородчанський район

    До цієї громади увійшли Дзвиняч, Міжгір’я, Росільна та Космач, де загалом зареєстровано 6 181 виборець. Було сформовано п’ять ДВК (дві у Росільній та по одній у решті сіл) і ТВК у Дзвинячі. За посаду голови боролися шестеро, а за 26 депутатських місць – 76 кандидатів.

    Виборчий процес на всіх дільницях проходив доволі спокійно (на 18 год. проголосувало лише 45% виборців), хоча незначні інциденти траплялися.

    Зокрема, у Космачі невдовзі після відкриття дільниці члени комісії дозволили жінці проголосувати без паспорта. Зауваження спостерігачів про порушення закону вони врахували, і надалі такі випадки не повторювалися. Вибори тут відбувалися у Будинку культури, який не опалювався, тож працювали члени ДВК у не надто комфортних умовах.

    Ще один інцидент трапився вже після закриття дільниць. У Будинку культури в Росільній, де проводилося голосування, зникло світло. Очевидці повідомили, що в інших приміщеннях такої проблеми немає, тож спостерігачі слідкували, щоб не було порушень і провокацій.

    Остаточні результати голосування стали відомі наступного ранку. Загальмували процес на дільниці у Дзвинячі, де довго не могли підрахувати, хто все-таки переміг. Тож, за даними ТВК, лідером голосування став сільський голова Дзвиняча, самовисуванець Микола Волочій. Його підтримали 1 283 виборці. Слідом за ним йде представник БПП «Солідарність», тепер вже екс-голова Росільної Ігор Пасічняк – 1 058 голосів. Трійку замкнула безпартійна Ганна Вітюк, яка до цих виборів обіймала посаду сільського голови Космача – 586 голосів.

    Решту голосів розподілилися між самовисуванцями Володимиром Лунівим (74), Іваном Лешківом (36) та Ярославом Климбусом (35).

     

    Тетяна СОБОЛИК,

    Ігор ТКАЧ,

    Наталя КОЗАК,

    Тарас ВОЛОШИН,

    Марта БАРАНЕЦЬКА,

    Людмила ОЛЕНЮК,

    Ірина БАБІЙ,

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!