Брудна гра за 87-й престол

  • 28 березня у 87-му виборчому окрузі (Надвірнянщина, Яремче та частина Богородчанщини) відбулися довибори до Верховної Ради. Боротьба була запеклою – і досить брудною. Фейкові агітки, замовна соціологія – у хід йшли всі прийоми. Заради чого ж?

    У кожного – свої цифри

    Трійка лідерів виборчих перегонів напередодні виборів виглядала так: Олександр Шевченко від партії «За майбутнє», Руслан Кошулинський від ВО «Свобода», Василь Вірастюк, який вирішив піти в депутати від «Слуги народу».

    Крім них, участь у виборах брала ще Маруся Звіробій від партії «Європейська солідарність», але 16 березня вона зняла свою кандидатуру на користь Руслана Кошулинського. Іншими учасниками перегонів були самовисуванець Михайло Ноняк, Юрій Голіней з «Платформи громад», Руслан Зозуля з партії «Розвиток і добробут», а також Юрій Юрченко від партії «Нова демократія».

    За два тижні до дня виборів народного депутата від Франківщини (87-й округ) у прикарпатських ЗМІ почали з’являтись дані різних соціологічних досліджень, що прогнозують перемогу різних кандидатів. Всі ці цифри моніторив рух «ЧЕСНО», який слідкує за виборчим процесом та його прозорістю.

    Олександр Шевченко, який балотувався від партії «За майбутнє», був лідером трьох соціологічних досліджень, проте всі вони подавали абсолютно різні цифри. Представники партії «Свобода» поширювали дані про потенційну перемогу Руслана Кошулинського, не вказуючи назву організації, що проводила опитування. Василю Вірастюку, який балотувався від «Слуги народу», пророкувала перемогу на виборах консалтингова фірма, проте дані соціологічних досліджень ніде, крім агітаційної газети кандидата, не оприлюднені.

    На користь самовисуванця Михайла Ноняка оприлюднили дані соціологічного дослідження, яке провела неіснуюча компанія «Українська соціологічна служба», і згідно з цими даними, він перемагав із рейтингом 18,6%. А одне з досліджень, від «Агенції суспільно-політичних досліджень і комунікативних стратегій», «малювало» рейтинг 16,2% кандидату Юрію Голінею. Після виборів, за результатами екзитполу, стало відомо, що насправді Ноняк набирає близько 2,3%, а Голіней – 3,4% (із похибкою до 1,8%).

    Бруд, фейки і клони

    Координатор руху «ЧЕСНО» в Івано-Франківській області Віталій Світлик розповідає: процес передвиборчої агітації на 87-му окрузі був доволі «брудним».

    «У хід йшли різноманітні фейки – антиреклама інших кандидатів, неправдива інформація про те, на користь кого знялася кандидатка Маруся Звіробій. Було чимало фактів дочасної агітації, зокрема близько ста білбордів. Також 25 лютого, в останній день подачі документів кандидатами до Верховної Ради України, на проміжних виборах по 87-му округу подали документи двоє Олександрів Шевченків. Це так звані клони», – пояснює Віталій Світлик.

    Логіка цієї виборчої технології проста: виборець може помилитись, ставлячи позначку у бюлетені, та проголосувати за зовсім іншого кандидата. Технологію кандидатів-клонів зазвичай використовують проти кандидатів, які можуть потенційно виграти вибори та є лідерами за соціологічними опитуваннями.

    Щодо ситуації із Марусею Звіробій, наразі відомо, що 22 березня на території 87-го округу поширювали фейкові агітаційні матеріали, де йшлося про те, що кандидатка знялася з виборів на користь Василя Вірастюка. Це не відповідає дійсності, адже вона знялась на користь Руслана Кошулинського.

    «Оцініть рівень вкидів. Та я навіть Василю Вірастюку у 87-му окрузі не рекомендую підтримувати Вірастюка!» – іронічно прокоментувала ситуацію сама Маруся Звіробій.

    Не обійшлося і без застосування адмінресурсу провладною партією «Слуга народу». Так, 25 березня Володимир Зеленський провів офіційну нараду з головою Івано-Франківської ОДА, мером міста Надвірна та кандидатом у нардепи Василем Вірастюком. Інших кандидатів у народні депутати на нараді не було, тож це можна розцінювати як агітацію.

    «Президентська вертикаль перед виборами так намагалася поширити цю інформацію, що новину розмістили сайти семи (!) обласних адміністрацій», – кажуть у русі «ЧЕСНО».

    День виборів і поодинокі порушення

    Спостерігачі з «Громадянської мережі «ОПОРА» зафіксували порушення на виборах до ВРУ по 87-му округу на Івано-Франківщині. Зокрема, подекуди були відсутні окремі скриньки для голосування виборців із ознаками респіраторних захворювань.

    Крім того, на пів години пізніше для виборців відкрилась дільниця у селі Молодків Надвірнянського району. Причиною затримки стало те, що дільнична виборча комісія вчасно не підготувала контрольні талони, щоб опустити їх у скриньки для голосування при опломбуванні.

    У смт. Ланчин Надвірнянського району на дільниці виборцю дали можливість проголосувати за посвідченням водія. Першого разу комісія не видала бюлетень виборцю та відправила його додому за документом. Виборець повернувся і пред’явив посвідчення водія, на що члени комісії видали йому бюлетень. Як зазначили члени комісії, бюлетень виборцю видали, щоб не вв’язуватись у конфлікт з людиною, у якої, за їхніми словами, «сталось загострення».

    У селі Добротів на дільниці спостерігач від одного з кандидатів показав виборцю з ознаками порушення психічного здоров’я, де ставити позначку за кандидата. Інші спостерігачі зробили зауваження, що надати допомогу такому виборцю має право тільки інший виборець.

    На дільниці №260502 у селі Добротів спостерігачі «ОПОРИ» та голова комісії зафіксували звук камери у кабінці для голосування, де перебував виборець. Вони попросили виборця показати телефон, у якому виявилось фото заповненого бюлетеня. Спостерігачі повідомили працівникові поліції, але той відпустив виборця, мовляв, на фото був незаповнений бюлетень.

    Згодом з’явилася інформація про резонансне порушення – масовий підкуп виборців. Як повідомили представники руху «ЧЕСНО», інцидент стався у селі Чорний Потік. Спостерігачі оприлюднили відео із ймовірним підкупом виборців.

    «На відео видно, як люди виходять із дільниці та прямують до запаркованого білого Volkswagen. Із нього виборцям, які щойно проголосували, роздають по 500 грн. Вже вибудувалася черга. Схоже на те, що люди голосували за певного кандидата і тепер їм платять», – йдеться у повідомленні активістів.

    Втім, згодом у поліції спростували цю інформацію.

    «Поліцейські провели детальну перевірку. Правоохоронці виявили, що чоловік перевозив громадян до дільниці, після чого люди здійснювали оплату за проїзд. На водія поліцейські склали протокол за статтею 44-3 КУпАП, бо водій перевозив в автомобілі більше, ніж 5 людей, що є порушенням карантинних вимог», – кажуть правоохоронці.

    І громадські активісти, і представники ЦВК, і правоохоронці Івано-Франківщини зійшлися в одному: у день виборів масових порушень не було, все пройшло досить чисто і прозоро. За словами поліції, на Прикарпатті зафіксували 21 випадок порушень виборчого законодавства. Надзвичайних подій, які могли б вплинути на виборчий процес, ніхто не зафіксував.

    Здебільшого порушення стосувалися незаконної агітації – 12 випадків, підкупу виборців – 5, фальсифікації виборчих документів – 5, незаконних опитувань – 2, фотографування виборчого бюлетеня – 1, звезення виборців – 1, знищення агітаційних матеріалів – 1, спроби винесення виборчого бюлетеня – 1, знищення виборчого бюлетеня – 1 та перешкоджання роботі виборчої комісії – 1.

    Головне, як порахують

    О 20:00 28 березня виборчі дільниці на Івано-Франківщині зачинилися. За даними ЦВК, явка склала 35,05% – таким чином, лише третина прикарпатців скористалися своїм правом обрати депутата у Верховну Раду.

    Соціологічна група «Рейтинг», одне з найбільш відомих соціологічних агентств, одразу ж оприлюднила результати свого екзитполу. Соціологи опитали 3892 людей, таким чином, похибка репрезентативності дослідження – не більше 1,8%.

    Згідно з попередніми даними від «Рейтингу», Олександр Шевченко набирає 32,4% голосів і стає переможцем виборчої гонки. На другому місці – Руслан Кошулинський із 31,6%, на третьому – Василь Вірастюк із 29,4%. За ними йдуть Юрій Голіней із 3,4% голосів виборців та Михайло Ноняк, у якого 2,3%. Втім, звісно ж, екзитпол – це аж ніяк не остаточні дані.

    Близько 01:00 29 березня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків оприлюднив результати паралельного підрахунку голосів, який вели представники ВО «Свобода». Згідно з його даними, на першому місці – Олександр Шевченко із 15709 голосами, на другому – Василь Вірастюк із 15542 голосами, на третьому – Руслан Кошулинський, за якого проголосували 14453 прикарпатці.

    Олександр Шевченко у соцмережах одразу опублікував повідомлення про те, що переміг на виборах. Втім, це ж саме зробив і його суперник Василь Вірастюк.

    Але останнє слово у виборчих суперечках, звісно ж, за виборчою комісією. Станом на 12:00 30 березня ЦВК підрахувала 67,52% дільничних протоколів. І наразі перевагу має Василь Вірастюк, у якого 31,30% голосів виборців. Друге місце, згідно з цими даними, у Руслана Кошулинського (28,88%), а третє, відповідно, в Олександра Шевченка із 28,73%. До речі, всупереч даним екзитполу, Юрій Голіней набрав 6,77%, а Михайло Ноняк – 2,86%. Втім, всі ці цифри ще можуть змінитися.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!