Британський інститут кінематографії — організація, яка займається просуванням та збереженням кіно і телебачення у Великій Британії. Інститут заснований у 1933 році і відіграє провідну роль у світовому кіно.
До списку найкращих фільмів 2024 року від Британського інституту кінематографії (British Film Institute) увійшли дві українські стрічки — “Мирні люди” Оксани Карпович та “Ти — Космос” Павла Острікова.
Про це йдеться на сайті інституту, передає Суспільне Культура.
BFI опитав 118 експертів у сфері кінематографії обрати десять найкращих фільмів, які вони подивилися у 2024 році. Усього до списку увійшло 394 фільми.
“Мирні люди”
Документальний фільм “Мирні люди” складається з перехоплених записів російських військових – їхні розмови відбуваються на фоні статичних кадрів: зруйновані будинки, вибиті вікна у квартирах, цивільні, які продовжують жити у нових умовах. Так аудиторія може побачити, як змінилися міста і села України після повномасштабної війни.
Режисерка Оксана Карпович прослухала 31 годину записів цих розмов росіян, майже усі вони з відкритих джерел. Ці перехоплення раніше публікували в соцмережах СБУ та спецслужб. Це приблизно 940 унікальних розмов, серед яких режисерка обрала записи для фільму. Каже, що серед цих розмов вона почула лише від однієї жінки критичну позицію.
Світова прем’єра відбулась на Берлінському міжнародному кінофестивалі, де фільм отримав Спеціальну відзнаку від екуменічного журі та Спеціальну відзнаку від журі Amnesty International у програмі Forum.
Стрічка також потрапила до кваліфікаційного переліку категорії “Повнометражний документальний фільм” премії “Оскар”.
“Ти — космос”
Науково-фантастична стрічка “Ти — космос” розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі два роки.
Але Земля вибухає і він залишається чи не єдиним живим у Всесвіті. Зв’язок із ним встановлює французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному. Подорож триває три роки, під час неї мандрівники закохуються. Головною емоцією фільму є самотність, яка зближує головних героїв.
Головну роль далекобійника Андрія Мельника зіграв Володимир Кравчук, який нині є військовослужбовцем ЗСУ. А його партнером по екрану став робот Максим, якого озвучив Леонід Попадько, що теж зараз перебуває у лавах Збройних сил України.
Загалом дебютний фільм Острікова знімали 7 років.
Дебют фільму відбувся цьогоріч на кінофестивалі у Торонто. Восени 2024 року стрічка здобула головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі — Golden Octopus. А також стала найкращою на фестивалі науково-фантастичного кіно Trieste Science+Fiction Festival.
Володимир Кравчук отримав приз “Найкращий актор” Міжнародного кінофестивалю у Салоніках.
В Україні її можна буде переглянути в кінотеатрах навесні 2025 року.
До списку також увійшли стрічки:
- “Інша людина” Аарона Шимберга
- “Бітлджус Бітлджус” Тіма Бертона
- “Суперники” Луки Гуаданьїно
- “Конклав” Едварда Берґера
- “Дюна 2” Дені Вільнова
- “Емілія Перес” Жака Одіара
- “Нікелеві хлопчики” Рамелля Росса
- “Бруталіст” Брейді Корбета
- “Сінг Сінг” Грега Кведара
- “Все, що ми уявляємо як світло” Паял Кападії
А також “Анора” Шона Бейкера – фільм розповідає про стриптизерку, яка вийшла заміж на сина російського олігарха. У стрічці також знімався Юрій Борисов, який до того зʼявився у пропагандистському російському фільмі, знятому в тимчасово окупованому Криму