Просто перед вікнами трьох будинків на окраїні Івано-Франківська хочуть звести ще одну багатоповерхівку, але вже на території приміського села. Мешканці і сільська влада категорично проти, але забудовник уже обгородив територію високим парканом і вводить жителів в оману, стверджуючи, що має всі необхідні документи для будівництва.
Перед вікнами
В районі вулиці Симоненка та провулку Ключного, що в обласному центрі, готують ділянку для будівництва. Ця територія, правда, належить уже до приміського села Вовчинець. Раніше тут був город і присадибна ділянка, а потім це місце стало чи не єдиним вільним простором для дітей, адже навколо – багатоповерхівки. Однак жителі Вовчинця продали ці ділянки, і тепер забудовник хоче звести тут 10-поверховий будинок.
Мешканець одного з трьох будинків, які межують з цією ділянкою, Роман Білошапка розповідає, що ще взимку тут проводили якісь заміри зі спеціалізованою технікою. Коли ж до робітників підходили і запитували, що тут буде, то конкретної відповіді ніхто з них не давав. Однак минулого тижня почали зводити височезний паркан. Тоді вже й стало зрозуміло, що тут хочуть щось будувати.
Тоді мешканці навколишніх будинків згуртувалися і почали з’ясовувати, хто і що має намір тут будувати, а також чи є дозвільні документи. «Приїхав сюди депутат міської ради Віталій Мерінов і почав обдзвонювати забудовників. У нас були різні версії, хто хоче будувати. Але коли він подзвонив до депутата Сергія Палійчука, то той підтвердив наміри будівництва і сказав, що фірма виграла апеляційний суд та має документи», – продовжує пан Роман.
Тоді люди почали збирати підписи проти будівництва та звертатися у різні інстанції. Вони рішуче налаштовані не допустити будівництва і розглядають декілька варіантів спротиву: від зміни парковки, щоб перекрити в’їзд на ділянку до перекриття дороги та цілодобового чергування. Мешканці побоюються, що забудовник просто почне будувати, а потім узаконить будинок. Мовляв, в Івано-Франківську ще немає такої практики, щоб зносили незаконні будинки.
Місцева жителька Руслана Коваль пояснює, що спеціально купила тут у новобудові квартиру, бо її запевнили, що поруч буде дитячий майданчик або сквер. А тепер з’ясовується, що там хочуть звести багатоповерхівку просто в усіх перед вікнами. Жінка каже, що майже в кожній квартирі є діти і вони не мають де гратися. На два будинки є один маленький майданчик, а тепер попри нього поставили паркан і відгородили той вільний простір, де дітлахи могли побігати та пограти у футбол.
Пані Руслана розповідає, що коли минулого тижня ставили паркан, то люди підійшли поцікавитися, що тут буде. Їм відповіли, що планують збудувати 10-поверховий будинок на два під’їзди. «Якийсь чоловік показав папірець і сказав, що є вже всі дозволи на початок будівництва. Але коли ми звернулися в департамент архітектури міської ради і до голови Вовчинця, то з’ясувалося, що нас обманули», – продовжує вона.
Мешканці нарікають, що тепер навколишні будинки зовсім не бачитимуть сонця, адже 10-поверхівка на маленькому клаптику між ними буде майже впритул до їхніх вікон. «Будемо, як у підвалі», – зітхають вони. До того ж, кажуть, саме на тій ділянці проходить теплотраса та інші комунікації. Якось раніше там вже проводили земляні роботи і пошкодили газову трубу, тож люди три дні були без газу.
Забудовнику відмовили
Голова Вовчинецької сільради Михайло Назар розповідає, що в липні минулого року до них звернулося ТзОВ «Буд-ІФ» з документацією щодо зміни цільового призначення земельних ділянок без поштової адреси на вул. Бугая, тобто між будинками на вул. Симоненка і пров. Ключним. Одна земельна ділянка має цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а друга – для сільськогосподарського призначення.
На сесії сільська рада вирішила відмовити забудовнику. Тоді у жовтні він звернувся ще раз з детальним роз’ясненням, але знову отримав відмову. Сільський голова пояснює, що для цього були підстави. Зокрема, згідно з генпланом, на тому місці має бути міжквартальна дорога. «Цей район уже дуже щільно забудований, і збільшення кількості будівель та населення ні до чого доброго не призведе. Забудовники не думають про дитячі майданчики, сквери, парковки, а це велика проблема для мешканців», – наголошує війт.
Пан Назар зазначає, що в районі вул. Симоненка і пров. Ключоного є три маленькі дитячі майданчики. Сільрада хотіла б збільшити їх кількість і розширити, але немає куди. Тому ще раніше власникам цих двох ділянок пропонували провести рівноцінний обмін, а тут облаштувати сквер чи майданчик. Однак вони мовчки покивали головами і продали землю. Втім, коли до сільради вперше звернувся забудовник, то йому також запропонували обміняти ці ділянки. Він не погодився і звернувся в суд.
Івано-Франківський міський суд скасував рішення Вовчинецької сільради. Тоді вона звернулася у Львівський апеляційний адміністративний суд, який став на її бік та скасував рішення суду першої інстанції. Наразі, як зазначає голова села, більше нічого нового у справі немає і повідомлення про те, що забудовник подав касаційну скаргу, їм не надходило.
«Отримати будь-які дозвільні документи, містобудівні умови та обмеження тощо забудовник не може, бо не змінене цільове призначення землі. Я розумію мешканців і не хочу розуміти забудовника. Так сталося, що в міському суді йому вдалося вирішити цю справу. Але я впевнений, що навіть якщо він звернеться у касаційний суд, то той також стане на наш бік. Не думаю, що він зможе домовитись там, це ж не Івано-Франківськ», – продовжує Михайло Назар.
Тому сільський голова переконаний, що цього будинку не буде. Каже, що є політики, які беруть в руки кувалду і руйнують будівельний паркан, заробляючи собі рейтинг. Однак він так робити не буде, хоча це й сподобалося б людям. Натомість сільрада вестиме розмови з забудовником у правовому полі. Якщо ж зрозуміє, що бракує сил, то звернеться за підтримкою до людей, але наразі в цьому немає потреби. За його словами, громада зараз дуже активна і трохи забігає наперед. Однак важливо не витратити всі сили одразу, аби потім не стало байдуже.
Хоча заборонити ставити паркан забудовнику сільрада не може, адже це його приватна територія, але і змиритися з таким його виглядом – також. Тож вона планує звернутися до муніципальної інспекції з благоустрою, аби та зобов’язала привести огорожу до нормального вигляду.
Звісно, каже війт, враховуючи наші реалії, десь закрадається думка, що будівництво можуть розпочати і без документів. Таких прикладів в Івано-Франківську – багато. Але тоді до забудовника застосовуватимуть також правові важелі.
«Не думаю, що є підстава вважати, що «Буд-ІФ» на чолі з Сергієм Палійчуком побудує там будинок. Це для нас принципово, і ми не налаштовані на торги. Я його знаю трохи більше півроку, але не вірю йому і не збираюся. Він обманює людей. Чому він так робить? Тому що є в місті випадки, коли спершу будують, а потім узаконюють. Але в нас так не пройде», – наголошує голова села.
Михайло Назар додає, що сільрада ще у вересні минулого року звернулася з листом в департамент містобудування, архітектури та охорони культурної спадщини Івано-Франківської міськради, щоб він не видавав ніяких документів на території села без рішення Вовчинецької сільради. Однак зараз йому направляють повторний лист. Також він звернувся і до міського голови Руслана Марцінківа, і в держархбудінспекцію.
«Я їм уже сказав, що якщо вони підготували якісь документи, а ми про них не знаємо, то можуть їх їсти. Якщо Палійчук нагло лізтиме і будуватиме, то це буде порушення закону про містобудівне регулювання, вимог до будівництва тощо. Тобто є багато законних важелів, щоб це припинити. Ми не дозволимо будувати так, як в Івано-Франківську», – акцентує сільський голова Вовчинців.
Депутат ні при чому?
Депутат міськради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Сергій Палійчук спершу відхрещувався від компанії «Буд-ІФ», а потім зізнався, що допомагає їй з юридичним супроводом. Мовляв, знайомий з директором, тому до нього і звертаються по допомогу.
«Я не заперечую, що приходив на сесію, але не розумію, чому мене пов’язують з компанією. Я просто допомагав їй з оформленням документів. До мене телефонують, але я не знаю чому. Там є керівник Андрій Шеремета, до нього і звертайтеся», – говорить Палійчук.
Спершу депутат стверджував, що ані він, ані його сім’я не мають відношення до цієї компанії, але потім визнав, що раніше мав відношення до неї, а його дружина колись була керівником «Буд-ІФ». Також Палійчук зазначив, що компанія «Буд-ІФ» займається будівництвом, а «Альянс-ІФ» – продажем житла.
Ці компанії і справді «сестри» – мають однакову адресу та спільних засновників. Від імені компанії зголосився прокоментувати наміри щодо будівництва Петро Хвальбота, який є одним із співвласників «Альянс-ІФ», а його родичка – однією зі співвласників «Буд-ІФ».
Пан Хвальбота спершу заявляв, що справа – в суді і рішення апеляційного суду ще немає, але потім сказав, що цим займаються юристи і він не в курсі. Чоловік пояснив, що це приватна земельна ділянка, тому її й обгородили. Однак на цьому етапі компанія припиняє там роботи.
«Ми не приховуємо, що хочемо збудувати будинок там. Проте поки не матимемо документів, то нічого не будемо робити. А як тільки отримаємо їх, то одразу ж розпочнемо будівництво. Нехай люди спокійно сплять. Вони зарано б’ють у дзвони. Ми нічого поганого нікому не зробили», – запевняє Хвальбота.
Також представник компанії стверджує, що у проекті будівництва враховані всі будівельні норми і будинок на два під’їзди на площі 30 сотих – це нормально. «Повірте, ми все розрахували правильно і згідно з законом. Це не буде тюрма, як кажуть люди. Там має бути підземний паркінг і дитячий майданчик», – підкреслює він.
23 квітня відбулася зустріч мешканців, сільського голови та забудовника. Як зазначає активіст Роман Білошапка, самого керівника компанії на зустрічі не було. Натомість він прислав представника, який підтвердив наміри щодо будівництва і знову сказав, що фірма виграла суд у Львові. Однак жодних документів, які б це підтвердили, показати не зміг.
«Йому дали будівельне креслення, щоб він показав, як буде розміщений будинок. Але він цього також не зміг зробити. Нічого нового ми на зустрічі не дізналися. Тримаємо ситуацію на контролі», – резюмував пан Роман.
Наталя ДЕРКЕВИЧ